100αρι

  • Αυτό το θέμα έχει 42 απαντήσεις, 10 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 8 μήνες πριν από τον χρήστη TAKISSS.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 42 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #118475
    TAKISSS
    Συμμετέχων

    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως κάποιος ξέρει να με διαφωτίσει, όχι για κάτι σπουδαίο αλλα έτσι επειδή το συζήταγα με ένα φίλο. Αν κάποιος κάνει κατοστάρι στα 13 δευτερα με απλά παπούτσια nike pegasus π.χ., αν φόραγε σπαικς πόσο καλύτερο χρόνο θα μπορούσε να κάνει? Τωρα θα μου πεις τι ρωτας με 35 βαθμους καλοκαιριάτικα, αλλα αυτή την περίοδο λόγω ζέστης δεν μπορώ να κάνω χιλιομετρα και πρόγραμμα μαραθωνίου και κάνω μόνο ταχύτητες, με την μεγαλύτερη απόσταση σε διαλειμματική να είναι τα 200άρια.

    #118476
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @takisss Αρκετά πιο γρήγορα, μπορεί και 0.5″.
    Το θέμα είναι ότι οι γαστροκνήμιοί σου (κυρίως) δεν θα επιβιώσουν αν μιλάμε για επαναλήψεις. Εκτός αν είσαι 25 ετών.

    #118477
    pseiras
    Συμμετέχων

    ή είσαι ο oldspikes…….για όσους θυμούνται.

    #118478
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Χαχαχα… πού τον θυμήθηκες…

    ή είσαι ο oldspikes…….για όσους θυμούνται.

    #118480
    big-blue
    Συμμετέχων

    Δεν ξεχνιέται αυτός, ωραίος τύπος, τρελό κομμάτι

    #118481
    pseiras
    Συμμετέχων

    H καλύτερη “εποχή” το 11′ και 12′ , αντε και λιγο μετα πιστευω.

    #118482
    hagi
    Συμμετέχων
    #118490
    TAKISSS
    Συμμετέχων

    Ειχα καθησει και ειχα διαβασει ολες τις αναρτησεις του oldspikes στο forum μια μέρα, καμια 30αρια σελιδες. Σίγουρα δεν ειμαι σαν και αυτόν και σίγουρα ξέρω τι πάει να πει σπρίντ με όλα μέσα. Μικρός είχα ξεκινήσει και εγώ από στίβο. 100αρης τότε. Τέλος πάντων. Στα 45 μου πλέον δεν κοιτάω να φτιάξω τα σπρίντ μου και το χρόνο στο 100αρι, αλλα μου αρέσει και κάνω προπονήσεις αυτη την περίοδο με πολύ μικρές διαλειμματικές. Λόγω οτι δεν έχω ακόμα κάποιο πρόγραμμα για μαραθώνιο, λέω να βελτιώσω λίγο το 3αρι και το 5άρι μου. Επίσης μιας και δεν θέλω να φορέσω spikes σε αυτήν την ηλικία, όχι γιατι φοβάμε, αλλα δεν υο βλέπω σωστό να εμφανιστώ με τα spikes στο στάδιο και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου οτι κάνω σπρίντ και οτι θα έχω βελτίωση. Το ίδιο θα αισθανόμουνα αν είμουνα 80ετών και έπαιρνα τα vaporfly και τα next για να κατεβάσω το χρόνο μου στο μαραθώνιο. Μπορεί να είναι κολλημά μου, δεν ξέρω. Τέλος πάντων. Μήπως ξέρει κάποιος, κάποιο παπούτσι που να είναι πιο κατάλληλο για μικρές διαλειμματικές? Εχω δοκιμάσει τα pigasous35, τα turbo2, τα flyknit, τα reebok floatride και τα kinvara 10. Πιο ωραία μου έπεφταν τα kinvara για μέχρι 200αρια πάντα.

    #118492
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @takisss Βάσει των μοντέλων που αναφέρεις, πηγαίνοντας απλά σε racing flats θα σου φανούν σαν spikes.
    ΝΒ 1400, Nike Streak, Saucony Fastwitch ή και type Α, Adidas Takumi.
    Για τι επίπεδο ρυθμών μιλάμε, Τάκη;

    #118496
    TAKISSS
    Συμμετέχων

    Προπονητικά περιπου στα 15″ τα 100αρια, 34″ τα 200αρια.

    #118497
    sotosdiam
    Συμμετέχων

    @takisss καλησπέρα. Αν ο στόχος σου δεν είναι να βελτιώσεις την επίδοσή σου στα 100μ ή στα 200μ, αλλά στα 3χλμ ή 5χλμ, τότε θεωρώ ότι σε ενδιαφέρει το έργο που παράγεται από τα σπριντς και όχι ο χρόνος αυτός καθεαυτός. Έτσι, το να κλέψεις μισό και ένα δευτερόλεπτο με spikes δεν θα σου δώσει κάτι στα 3χλμ που δεν θα έχεις spikes. Έτσι, θα μπορούσες να καταλήξεις σε κάτι χαμηλό σαν τα παπούτσια που αναφέρει ο @echetlos (θα έβαζα και το Reebok Floatride Run Fast το 1 αν το βρίσκεις λόγω του εξαιρετικού του outsole), τα οποία θα σου προσφέρουν ωραία και σταθερή αίσθηση στα σπριντ σου.

    #118498
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Ναι, βέβαια… και το Run Fast στα υπ’ όψιν.
    Αν τα πόδια σου είναι δυνατά πάντως, εγώ θα επέλεγα Streak.

    #118499
    pseiras
    Συμμετέχων

    Χαριτολογώντας ανέφερα τον oldspikes και ελπιζω να μην παρεξηγήθηκα.
    Ειμαι και εγω στην ιδια ηλικια και ενω μου αρεσουν τα next , κολλαω να τα παρω να τα βάλω, οπότε καταλαβαίνω τι εννοείς.

    Βαλε και τα Run Fast Pro στα υπόψιν , τώρα που έπεσε κάπως η τιμή τους (100 γρ παπουτσι) αν πετύχεις νούμερο.
    Ακούγονται καλά λόγια και για τα asics metaracer για γρηγορα κομμάτια και στα μάτια μου ειναι μακραν το πιο όμορφο παπούτσι.

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 έτη, 9 μήνες πριν από pseiras.
    #118501
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Το είχα το Run Fast Pro. Κι όσο κι αν ακούγεται περίεργο, δεν ήταν πύραυλος, όπως θα περίμενε κανείς από το εξωπραγματικό του βάρος.
    Η σόλα του ήταν πολύ εύκαμπτη (ή όχι επαρκώς άκαμπτη, αν προτιμάτε) για πολύ γρήγορους ρυθμούς, κυρίως στρεπτικά. Δεν σε έστελνε κατευθείαν προς τα εμπρός, ούτε και σε πέταγε. Πιο καλά πήγαινε σε 800άρια που το είχα βάλει, παρά σε 200άρια.
    Για παράδειγμα, βρίσκω το “βαρύ” Adios 3 πιο ικανό.

    ΥΓ: Φωτογραφημένο το είχα κι αυτό, το κείμενο έλειπε. Αλλά βαριόμουν… 😛

    20200110_124311

    #118503
    pseiras
    Συμμετέχων

    Ακυρο τότε το Pro , εσυ σίγουρα ξέρεις καλύτερα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 42 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.