GPS+Galileo

Αυτό το θέμα περιέχει 16 απαντήσεις, έχει 6 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Στέλιος 2 μήνες, 3 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 17 συνολικά)
  • Συντάκτης

manolee
    Δρομέας

Καλημέρα
    Ερώτηση μάλλον για Σωτήρη @sotiris diamantopoulos ή οποιον άλλο ξέρει
    To Garmin 645 μου έβαλε σε κάποια ενημέρωση σαν επιλογή να χρησιμοποιήσω αν θέλω GPS+Galileo αντί για GPS+Glonass
    Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος , γιατί στα Forums οι περισσότεροι δεν είναι ευχαριστημένοι

• Το θέμα τροποποιήθηκε 2 μήνες, 4 εβδομάδες πριν από  manolee
    • Το θέμα τροποποιήθηκε 2 μήνες, 4 εβδομάδες πριν από  manolee

naftony
    Δρομέας

Από όσο έχω διαβάσει , το Galileo θα έχει πλήρη εφαρμογή μετά το 2020, όταν θα προστεθούν όλοι οι δορυφόροι και προς το παρόν υπολείπεται έναντι των άλλων. Όσο αφορά τα άλλα, με δοκιμή GPS και GPS+GLONASS, δεν είδα διαφορά.

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Σωστός ο @tonykyr για το Galileo. Όντως δεν έχουν σηκωθεί όλοι οι δορυφόροι ακόμη. Από την άλλη το GLONASS καλύπτει καλύτερα περιοχές κοντά στο Βόρειο Πόλο (λόγω ρωσικής κατασκευής), οπότε αν θέλεις να εξαντλήσεις το θέμα, μπαίνεις στο site αυτό https://in-the-sky.org/satmap_worldmap.php , επιλέγεις το σύστημα που θέλεις να δεις και βλέπεις ποιοι δορυφόροι είναι πιο κοντά σου αυτή τη στιγμή ή όταν έχεις σκοπό να τρέξεις. Τώρα πχ βολεύει το Galileo σε σχέση με το Glonass, το απόγευμα μπορεί όχι.
    Έχω δύο σκηνικά να περιγράψω. Αύριο το πρωί θα περνάει ένα Galileo Satellite ακριβώς πάνω από τα κεφάλια μας, οπότε βολεύει πάλι.

Έχω όμως δύο σκηνικά να περιγράψω.
    1) Εγώ με το 645 και GPS + Galileo, η γυναίκα μου δίπλα μου με GPS σκέτο. Εντός πόλης το σκέτο GPS δούλεψε αισθητά καλύτερα.
    2) Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης. Ξεκινάμε τον αγώνα με παρέα και μου φαίνεται στο 1ο χλμ ότι πάμε γρήγορα σε σχέση με το προσυμφωνημένο pace. Βλέπω στο ρολόι μου 4.10-4.15, ενώ οι υπόλοιποι βλέπουν 4.25+ (όπως και άλλοι δρομείς δίπλα που ακούν τη συζήτηση και συμμετέχουν). Παράλληλα οι παλμοί μου είναι συμβατοί με το πιο γρήγορο pace και όχι με το πιο αργό. Εν τέλει, μάλλον δίκιο είχα εγώ, και ήμουν ο μόνος με GPS + Galileo, ενώ οι άλλοι ήταν είτε με SUUNTO ή με 235 και σκέτο GPS.

Με βάση τα παραπάνω, μάλλον θα σου έλεγα να κάνεις κι εσύ @manolee μια δοκιμή με και χωρίς Galileo.

manolee
    Δρομέας

Ευχαριστώ παίδες , οπότε το αφήνω ως έχει
    Χρησιμοποιώ και το Stryd , αλλά μάλλον δεν έχει σχέση με ποια απ τις GPS επιλογές μπαίνει

Στέλιος
    Δρομέας

Εγω από την εμπειρια μου θα ελεγα ότι η ληψη καλου σηματος GPS είναι λαχειο . Επισης , όλα τα ρολογια εχουν τις καλες και τις κακες μερες τους .
    Οσο για glonass & galileo , παιζει ρολο τη δεδομενη στιγμη της προπονησης ποιοι δορυφόροι είναι στο οπτικο πεδιο της περιοχης που κινούμαστε, όπως εγραψε και ο Σωτηρης .

Αυτό που εχω δει και βοηθαει δραματικα είναι το να εχεις current EPO (Ephemeris Orbit Data) . Εχουμε δηλαδή ένα αρχειο που κατά το sync του ρολογιού (πχ garmin) αποθηκευεται στη μνημη του ρολογιού-GPS και περιεχει ολες τις θεσεις των δορυφόρων της περιοχης που κινούμαστε για τις επομενες μερες (από 2-3 εως και μια εβδομαδα).
    Όταν εχουμε Current EPO , δηλαδή αναβαθμισμενο , με το που ξεκιναμε καποιο activity βλέπουμε πως το σημα πρασινιζει μεσα σε 1-2-3 δευτερόλεπτα . Επισης, το γεγονός ότι γνωριζει που είναι οι δορυφόροι , βοηθαει στο να κραταει καλυτερο σημα όταν εχουμε δεντρα-βουνα και περιεργες περιοχες με όχι τοσο καλη καλυψη . Πολες φορες εχω δει όταν αλλαζω κατευθυνση και χανω πχ ολο το νοτο , να κοκκινιζει το GPS για διάστημα εως και 1-2 λεπτα . Με ενημερωμενο EPO τα πραγματα είναι ΠΟΛΥ καλυτερα αφου σχεδόν ποτε δεν χανω σημα .

Όταν κανεις sync μεσω Bluetooth , ειτε USB , θα σου κατεβασει τα δεδομενα EPO για τις επομενες ημερες (2-3 το ελάχιστο) . Τα Fenix φτανουν και μια εβδομαδα όταν τα κανεις sync μεσω USB . Το εάν εχεις current EPO φαινεται στα Settings > System > About . Καπου εκει εχει τις πληροφοριες για το firmware και στο τελος αναγραφει τα περι EPO .

Προσωπικα , πριν από προπονήσεις σε περιοχες που εχουν και στροφες γυρω από λοφους, παντα κανω ένα sync το προηγουμενο βραδυ .

stratus
    Δρομέας

@manolee Γιατι δεν καλιμπραρεις το stryd σε ενα στιβο να μη ψαχνεσαι με galileo κλπ

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

@manolee σωστό αυτό που λέει ο Χρήστος @stratus, εφόσον έχεις το stryd, το βάζεις να “ταΐζει” με pace και distance το 645 και ησυχάζεις.

Στέλιο @steliosg, τσεκάρω στο δικό μου 645 και βλέπω ότι EPO:missing (τουλάχιστον δεν κινδυνεύω να πιαστώ ντοπαρισμένος με EPO). Εννοείται πως έχω συγχρονίσει με το garmin express ξανά και ξανά, και τίποτα. Ψάχνω και βλέπω ότι κάποια στιγμή η Garmin έκανε διάφορες μ******* με το συγκεκριμένο αρχείο. Στην παρούσα φάση δεν υπάρχει σχετικό αρχείο στο ρολόι μου όντως. Βρήκα κάτι online και το έβαλα στο φάκελο GPS (σε άλλα ρολόγια το αρχείο μπαίνει στο φάκελο remotesw αλλά σε μένα το remotesw είναι script και όχι φάκελος). Εξακολουθεί να λέει missing. Δεν ξέρω αν όλο αυτό το σκηνικό σχετίζεται με μία σαφώς μεγαλύτερη καθυστέρηση να λοκάρει το location τον τελευταίο καιρό. Επαναλαμβάνω, δε, ότι συγχρονίζω μέσω του garmin express μετά από κάθε τρέξιμο (4-5 φορές την εβδομάδα).

@manolee έτσι από περιέργεια, αν πας εκεί που λέει ο Στέλιος (Setting->About->Τέρμα κάτω) τι βλέπεις σε σχέση με το EPO;

stratus
    Δρομέας

Τι epo λετε καρντασια ; Εβγαλε αναβολικα η garmin ;

manolee
    Δρομέας

@stratus
    Χρήστο , το έχω κάνει , απλά το Stryd δεν μου δουλεύει καλά .Σε στίβο 300αρι το βάζω στο 103,5 ,σε 400αρι 101,5 και έξω ανάλογα .Στον ΑΜΑ το ξεκινήσα με 100,5 ,είδα ότι έχανα μέτρα , το πήγα μέχρι100,9 και στο τέλος μου έγραψε 42,1 χλμ
    Γενικά το δικό μου δεν έχει συνέπεια , ίσως είναι ελαττωματικό

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Χρήστο @stratus, μόνο με EPO by garmin δικαιολογούνται οι προβλέψεις που κάνει η εταιρία για διάφορες αποστάσεις 🙂

stratus
    Δρομέας

Ουτε με epo 2.35 μαραθώνιο μου δίνει Αυτο ουτε με ούριο άνεμο 10 μποφόρ και κατηφόρα δε βγαίνει

Στέλιος
    Δρομέας

@sotiris_diamantopoulos … Σωτηρη όπως ακριβως αναφέρεις στο θεμα του Garmin EPO επικρατει ενας μικρος χαμος . Στο forum της garmin υπαρχουν πολλες αναφορες για προβλήματα στην ενημερωση του EPO.

Να ξερεις πως όταν το EPO ενημερώνεται μεσω USB , για οση ωρα είναι το ρολοι κουμπωμενο στο USB θα μπορεις να βλέπεις το αρχειο . Επενα στο Fenix3HR είναι στο root folder .
    Μολις κανεις eject το ρολοι-USB , το αρχειο φευγει και ενσωματώνεται μεσα στο firmware του GPS . Οποτε δε μπορούμε να το δουμε .
    Επισης , εμενα στο Fenix3 , ο σωστος φάκελος για χειροκινητο update είναι ο remotesw . Εκει μεσα πρεπει να ριξεις το EPO.BIN εάν θελεις να γινει χειροκίνητα η ενημερωση. Δεν ξερω εάν στα 645 είναι ο ιδιος φάκελος .
    Ξανατονιζω πως στην αυτοματη ενημερωση που κανει μεσω sync (USB ή Bluetooth) , το EPO.BIN δημιουργείται στο root folder. Κανε ένα ψαξιματακι οση ωρα είναι κουμπωμενο το ρολοι στο PC με το garmin express να τρεχει από κατω .

Σαφως υπαρχουν φορες που τα πραγματα δεν πηγαινουν σωστα και λογω διαφορων προβλημάτων όπως αναφερει η garmin , το EPO δεν γινεται σωστα update (πχ corrupted firmware , corrupted file system) . Εγω πριν μια εβδομαδα ειχα ένα τετοιο θεμα και δεν εμπαινε το EPO με τιποτα . Μολις κουμπωσα το ρολοι στο USB και εκανα check for errors το drive letter του Garmin , το πρόβλημα λυθηκε . Από τοτε μου δουλευει και με USB και με Bluetooth.
    Παντος , πιο αξιοπιστη μέθοδος είναι μεσω USB . Πετυχαινει παντα . Μεσω Bluetooth πολλες φορες δε δουλευει το EPO .
    Σε περιπτώσεις που δεν βγαλει current EPO , δοκιμασε ένα quick reset … ή πιο απλα σβηστο και αναψε το (ένα απλο power cycle ας πουμε) .
    Σε άλλες σπανιες περιπτώσεις εχω διαπιστωσει πως χρειαζεται λιγη ωρα για να βγει το current EPO . Κανω update το βραδυ μεσω Bluetooth και δεν μου το δειχνει current . Το πρωι μετα από 6-7-8 ωρες βγαινει ως δια μαγειας current στο info .
    Η Garmin επισης αναφερει ότι το EPO γινεται update μεσω Wifi για τα ρολογια που εχουν Wifi . Ας μην το πολυσυζητησουμε , αλλα από καποια στιγμη και μετα σαν να εχει σταματησει αυτή η λειτουργια στα νεοτερα firmware σε αρκετα μοντελα . Στα wiki της Garmin , όμως αναφέρεται κανονικα .

@stratus … Γεια σου Χρηστο !!

Αναβολικα για το GPS είναι. Παλι καλα που όταν δουλευει επηρεαζει μονο την αποδοση του 😀

@manolee . Μου φαινεται πολύ περιεργο το να σου βγαζει τοσο λαθος αποσταση . Δεν εχω διαβασει πουθενα για τοσο ασχημα αποτελέσματα του stryd . Το pace που σου δινει , είναι σωστο ? Firmware update του εχεις κανει ?
    Δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργει σωστα και να είναι τοσο εκτος . Κατι δεν παει καλα .

Αντε και από εβδομαδα θα το χτυπησω και εγω! 🙂

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 μήνες, 4 εβδομάδες πριν από  Στέλιος.

Στέλιος
    Δρομέας

Λαθος διπλο ποστ . Ας σβησει .

manolee
    Δρομέας

@steliosg
    Το pace είναι σωστό αν είναι καλιμπραρισμενο.
    Πάντως σε σημεία δύσκολα όπως κάτω από δέντρα ή κοντά σε κτήρια φαίνεται η διαφορά του
    Τα updates τα έχω κάνει , πιστεύω ότι κάποιο θεματικό έχει .
    Αν σκοπεύεις να το πάρεις απευθείας από Stryd έχουν προσφορά νομίζω αυτή την εβδομάδα και ίσως μπορέσουμε να βρούμε εκπτωτικο κωδικό

Στέλιος
    Δρομέας

Αρα όταν το εχεις καλιμπραρει , δουλευει σωστα για μεγαλο ευρος ? από 3:00 ας πουμε , εως και 7:00 ??? Αυτό είναι το βασικο πλεονέκτημα από τα απλα footpod όπως της garmin και της milestone .

Εξακολουθεί να μου κανει εντυπωση η συμπεριφορά του δικου σου , γιατι διαβαζω από πολύ κοσμο ότι μετραει σωστα χωρις calibration . Αυτό είναι και το προτεινομενο . Από την άλλη βλεπω πως το εχεις παιδεψει … οποτε δεν ξερω τι να πω.

Όταν θα το εχω στα χερια μου , θα το κοιτάξουμε παρεα . 🙂

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 17 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.