Zero drop.

Αυτό το θέμα περιέχει 40 απαντήσεις, έχει 11 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Echetlos 6 μήνες πριν.

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 31 έως 41 (από 41 συνολικά)
  • Συντάκτης

geomaz
    Δρομέας

@nikos79,δοκιμασα και εβγαλα τους πατους απο τα torin και τοποθετησα υποπτερνια σιλικονης [παραμενει μπολικο το cushion στο σημειο του midfoot και χωρις τους εγοστασιακους πατους].
    Ειχα και εγω την ιδια αισθηση με εσενα ,σαν να σουζαρει λιγο το πελμα [αρνητικο drop;].
    Ομως πλεον με την αλλαγη που εκανα,εδω και αρκετα τρεξιματα μου φαινονται εξαιρετικα,ακομα καλυτερα απο τα paradigm.
    Eμενα με βολεψε η συγκεκριμενη τροποποιηση,εαν μεχρι τωρα δεν τα χεις συνηθισει μπορεις να δοκιμασεις.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 10 μήνες πριν από  Echetlos.

nikos79
    Δρομέας

@geomaz θα δοκιμάσω να κάνω το ίδιο, διότι αν και στα λίγο πιο γρήγορα κομμάτια που έκανα όντως ρολάρει πολύ καλύτερα αλλά όπως με εσένα και τον @thestria νιώθω και γω προβλήματα χαμηλά, συγκεκριμένα τον ένα από τους δύο αχίλλειους να πιέζεται αρκετά δίχως να έχω κάποιο ιστορικό με προβλήματα στην περιοχή. Το πάτημα απ ότι έχω καταλάβει απαιτεί τέλεια ισορροπία, για όποιον την έχει, το παπούτσι είναι εξαιρετικό για γρήγορα κομμάτι, αν δεν την έχει (ισορροπία) δύσκολα τα πράγματα…

Ανώνυμος

αν δοκιμασε καποιος φιλος τα altra duo ας μας πει τις εντυπωσεις του ,ευχαριστω…

geomaz
    Δρομέας

Φιλε petaloudas,εχω τα altra escalante,torin 3,paradigm 3 και τα duo.

Τα duo,συγκρινομενα με ολα τα προηγουμενα,εχουν πιο ‘σκληρο’ πατημα.Παρολα αυτα παραμενουν φιλικα/με μεγαλη προστασια και για τα long run,μιας και εχουν 31 χιλιοστα παχος σολας.

Πχ σε ταχυτητες 5 λεπτα το χιλιομετρο,δεν αισθανεσαι καποιο ιδιαιτερο βυθισμα,ουτε ασταθεια,το αντιθετο θα λεγα [ειμαι 75 κιλα].

Ενδεικτικα για να εχεις μια σχετικη εικονα,συγκρινομενα με τα skechers ultra road 2,τα δευτερα ειναι πολυυυυ πιο μαλακα και οταν τρεχεις,αλλα και οταν περπατας αισθανεσαι εντονα το ‘βυθισμα’ της σολας,στα duo δεν συμβαινει κατι τετοιο.

Ως προς το νουμερο,τα εχω παρει ιδια με τα υπολοιπα altra,εχε ομως υποψιν σου,οτι στην περιοχη των πελματων ειναι παρα πολυ ανετα [πιο ανετα απολα τα υπολοιπα μοντελα της εταιριας] και εαν εχεις λεπτο πελμα,αυτο ισως να μην σου αρεσει [εγω που εχω γενικα χοντρα πελματα ,τα λατρευω,μια και δεν αισθανομαι οτι φοραω παπουτσι…].

Ειναι δε,παναλαφρα-αν αναλογιστεις οτι μιλαμε για maximal σολα zero drop μαλιστα-στο 43 που φοραω ζυγιζει το καθε παπουτσι 242 γρ!

Το υλικο στην πανω μερια του παπουτσιου,ειναι πολυ λεπτο,με πολυ καλο αερισμο.

Ως προς το drop,τα θεωρω οτι ειναι ισως τα πιο καταλληλα,για να δοκιμασει καποιος altra,μιας και η εταιρια ισχυριζεται οτι εχουν σχεδιασει την σολα πιο σκληρη στην περιοχη της φτερνας και πιο μαλακη στα μεταταρσια,με αποτελεσμα να αλλαζει το δυναμικο drop [;;;;!]
    Ή ισως γιατι….δεν ειναι τελικα τελειως zero drop ,αλλα 2……δες εδω https://www.runnersworld.com/gear/a20788433/altra-duo-mens/

Ελπιζω να βοηθησα,-δεν ειμαι echetlos στην εμπειρια,αλλα ουτε και στις περιγραφες-,χαχαχχχ!!
    Αν εχεις καποια αλλη απορια και γνωριζω,πολυ ευχαριστως!

geomaz
    Δρομέας

Επισης να επισημανω μια διαπιστωση σχετικα με το πραγματικο παχος της σολας [stack high]….

Κοιτωντας τα paradigm και τα duo,σε σχεση με τα skechers ultra road 2 και τα hoka vanquish 2,ειχα την αισθηση οτι τα altra…δεν ειναι τοσο maximal,οσο τελικα ισχυριζεται η εταιρια.

Εβγαλα λοιπον τους πατους απο ολα τα προαναφερομενα παπουτσια και εκανα μια ‘μπακαλιστικη’ μετρηση.
    Εβαλα τα παπουτσια διπλα-διπλα,πηρα δυο ολοιδιους στυλους και τους εβαλα να ακουμπησουν στο εσωτερικο σημειο στην περιοχη της φτερνας.
    Διαπιστωσα λοιπον,οτι ενω πχ στα skechers ultra road 2 η εταιρια δινει stack high 30 χιλ και στα paradigm 3 -δινει 32,το σημειο στην φτερνα στα skechers ειναι πιο παχυ!! [το στυλο εβγαινε πιο ψηλα,αποτι στα paradigm].
    Οταν προχωρησα τα στυλα στα μεταρτασια,εκει εμοιαζαν να ναι στο ιδιο υψος [ισως ελαχιστα ψιλοτερα στο paradigm].

Συγκρινοντας δε το paradigm 3 [32 χιλ] και το duo [31 χιλ] ,με το hoka vanquish 2 [32 χιλ] στο σημειο της φτερνας,οι διαφορα γερνει πλεον ξεκαθαρα υπερ του hoka ως προς το πραγματικο παχος της σολας [παρολο που το hoka εχει τα τριπλασια+ χιλιομετρα,ειναι στο τελος της ζωης του]….

Μετα μετρησα τους εσωτερικους πατους των παπουτσιων με παχυμετρο και ειχαν σε ολα τα παπουτσια πανω κατω ιδιο το παχος 4,5+ χιλ.

Ευκολο θα ειναι να το διαπιστωσετε οσοι εχετε τα torin,συγκρινοντας τα με καποιο αλλο παπουτσι που διαθετετε.Εμενα δεν μου θυμιζουν με την καμια,παπουτσι με πραγματικο stack high 28 χιλιοστα [εκτος και εαν οι αλλες εταιριες λενε αλλα και ειναι τελικα πιο χοντρες οι σολες τους]
    Αναφερω ολα τα παραπανω,σαν μια γενικοτερη διαπιστωση,που μου κινησε την περιεργεια,τιποτα παραπανω.
    Μιας και η αποροφηση κραδασμων ειναι παραπανω απο αρκετη σε ολα τα μοντελα που προανεφερα.
    Θα ειχε παντως ενδιαφερον,να ειχαμε την δυνατοτητα, να τεμαχιζαμε καποια μοντελα της αγορας,ωστε να διαπιστωναμε πραγματα και θαυματα σχετικα με το πραγματικο παχος και το drop ,της σολας σε σχεση με αυτο που αναφερουν οι εταιριες…

Ανώνυμος

φιλε geomaz ,καταρχην σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου ,πολυ αναλυτικος πολυ με βοηθας

Ανώνυμος

θεωρω επισης οτι μια μεταβαση απο το 4mm στο 0mm ,δεν ειναι κ τοσο τραγικη αλλωστε ειναι πολυ ποιο κοντα στο ‘φυσικο’ πατημα ,να σημειωσω οτι τρεχω αποκλειστικα με hoka …

geomaz
    Δρομέας

Φιλε petaloudas,εχοντας πλεον καποια εμπειρια πανω στα altra και αναφερομενος στα παπουτσια της συγκεκριμενης εταιριας,θα ελεγα οτι δεν εχουν ολα τα μοντελα τους την ιδια αισθηση,ως προς το zero drop.

Πχ στα torin 3 [οπως προανεφερε και ο Νικος79],αισθανεσαι οτι σουζαρει λιγο το ποδι σου,μεσα στο παπουτσι.
    Και οντως,στις μετρησεις ξενης ιστοσελιδας,δινουν ελαφρως αρνητικο drop https://www.runnersworld.com/gear/a22357133/altra-torin-3-point-5-mesh-shoe-review/ ,που αμα συνυπολογισεις και το δυναμικο [βυθισμα φτερνας lλιγο περισσοτερο απο οτι στα μεταταρσια],τοτε….παμε αλλου.Γιαυτο και τα συγκεκριμενα,εγω πλεον τα τρεχω με υποπτερνια.

Εν αντιθεση με τα duo,τα οποια εχεις αλλη αισθηση [η μετρηση δινει 3 χιλ drop…+το οτι η σολα εχει αλλη σχεδιαση-διαφορετικη σκληροτητα,πιο μαλακα στα μεταταρσια/πιο σκληρο στην περιοχη της φτερνας,οποτε παλι το δυναμικο drop,αλλαζει αυτην την φορα αναποδα απο τα torin]. https://www.runnersworld.com/gear/a20788433/altra-duo-mens/

Περα απο ολα τα παραπανω,προσωπικα εχω βολευτει τοσο πολυ τα altra ,που εχω θεμα στο να φορεσω τα κλασικα σχεδια αλλων εταιριων.-Αισθανομαι οτι δεν φοραω παπουτσια,[αφου δεν νιωθω πιεση σε κανενα σημειο του πελματος],ενω μετα τα τρεξιματα τα πελματα μου,ειναι ‘αφρος’-η μονη κουραση ειναι στο υπολοιπο σωμα,ακομα και στα 25αρια που κανω ανα διαστηματα.

Αναμενω πως και πως.. τα νεα paradigm 4,τα οποια εχουν βελτιωσει ριζικα στο πανω μερος,αλλα και κατω,εχοντας πλεον την περιφημη σολα ego https://www.runnersworld.com/gear/a22561608/altra-paradigm-4-shoe-review/

Μια που ανεφερες οτι εισαι hoka-κιας,θα σου προτεινα να δεις τα εξισου [για μενα] πολυ αξιολογα skechers .
    Σε σχεση με τα hoka-vanquish 2,τα ultra road 2,που εχω,εχουν ακομα πιο αναπαυτικο πατημα,ενω ειναι πολυ πιο ελαφρια.Τα δικα μου,στο 43 ζυγιζουν μονο 235 γραμμαρια!! Ασε δε που εχουν σημαντικα περισσοτερο χωρο για το πελμα,μπροστα,αποτι τα hoka.Εχουν δε τοσο cushion,που τους βγαζω τον εσωτερικο πατο [ωστε να ειναι ακομα πιο ανετα τα πελματα μου μεσα] και τοτε το βαρος συναγωνιζεται τα kinvara,αφου γινονται 217 γρ!!
    Δες το νεο μοντελο τους gorun maxroad ultra 3,το οποιο αποτι λενε ειναι πιο ελαφρυ,πιο γρηγορο και ακομα πιο ανετο/με μεγαλυτερο χωρο για τα πελματα [το εχω βαλει και αυτο στο ματι…].
    http://www.doctorsofrunning.com/2018/07/skechers-gorun-maxroad-3-ultra-review.html

Ανώνυμος

πολυ αναλυτικος kαι σ ευχαριστω πολυ ,απο hoka μονο το clifton σε 2Ε ,εχω διαβασει τις παρουσιασεις για τα skechers κ εχω μπει σε σκεψεις ομολογω…

Ανώνυμος

Ξέρετε μήπως αν τα maxroad ultra 3 υπάρχουν στην Ελλάδα?

Echetlos
    Συντονιστής

@petaloudas Λογικά στην Expo θα εμφανιστούν.

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 31 έως 41 (από 41 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.