Zero drop.

Αυτό το θέμα περιέχει 40 απαντήσεις, έχει 11 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Echetlos 1 έτος πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
  • Συντάκτης

Lachaniaris
    Δρομέας

Πρωινές ανησυχίες!
    @geomaz
    Και οι δύο οι περιπτώσεις που παραθέτεις έχουν πολύ ενδιαφέρον. Είναι ουσιαστικά Virtual Coaching. Αυτό είναι πολύ καλό για κάποιον που προπονείται μόνος του ή έχει προπονητή από απόσταση και να του στέλνει τα δεδομένα. Το ίδιο συμβαίνει και με τα GPS.
    Γνώμη μου όμως πως, αν δεν κάνεις δρομικές ασκήσεις που να βελτιώσουν την συναρμογή των κινήσεων και την δυναμική και συχνότητα του διασκελισμού, ότι γκάτζετ και να πάρει κανείς, δε θα φτάσει ποτέ στο επίπεδο που θα έφτανε με αυτές. Και ιδανικά με την παρακολούθηση ενός προπονητή ή καμιά φορά και ενός φίλου παρατηρητή, πάντα σε κάποιο επίπεδο.
    Θα σταθώ λίγο παραπάνω στην ιδέα της Altra, η οποία είναι πολύ καλή όπως και η εφαρμογή της. Αν ήταν και αποσπώμενη (με μία αναζήτηση στον γούγλη για smart running insoles βρήκα κάποια), θα ήταν το ιδανικό βοήθημα για κάθε προπονητή, ώστε να βελτιώσει λεπτομέρειες που βελτιώσουν συνολικά τον αθλητή! Δεν είναι εύκολο ακόμα και για τους καλύτερους προπονητές να γνωρίζουν την μηχανική του ποδιού του κάθε αθλητή του!

Echetlos
    Συντονιστής

Το τονίζω και πάλι, Γιώργο: αν τα max cushioned μοντέλα σού ταιριάζουν και σ’ αρέσουν, μείνε εκεί. Κανένας λόγος για πειραματισμούς, προς το παρόν έστω.
    Όσο για το Dynaflyte ή όποιο άλλο ανάλογο μοντέλο, είναι όπως τα περιγράφεις. Μπορεί σε λίγο καιρό που θα έχεις πιο δυνατά και δουλεμένα πόδια, να το φορέσεις πολύ πιο άνετα και να σ’ αρέσει και περισσότερο.
    Σχετικά με την τεχνική γενικότερα, δες εδώ αν θες.

ΥΓ: Το Huaka πάντως, δεν είναι τόσο πολύ μαλακό παπούτσι όσο τα υπόλοιπα Hoka.

Echetlos
    Συντονιστής

Και φυσικά αυτό που γράφει και ο φίλος @giakamozisfotis περί ενδυνάμωσης και νευρομυικής συναρμογής.
    Είναι κάτι που παραμελεί η πλειονότητα των δρομέων.

geomaz
    Δρομέας

Νικο ευχαριστω για την παραπομπη.
    Giakam,τωρα βλεπω τις σολες…..
    Παιδια υπαρχει καποιο link,με δρομικες ασκησεις;Εσεις ποσο συχνα [και ποση ωρα] κανετε στο εβδομαδιαιο προγραμμα σας;
    Σκεφτομαι αντι για geomaz,να το αλλαξω σε Γιωργος ο πρηχτης…

Lachaniaris
    Δρομέας

ΚΕΝΥΑΤΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ!!!

Έχω προσαρμόσει κάποια πράγματα στην δική μου προπόνηση.
    Όσο συχνότερα, τόσο καλύτερα.
    Αλλά αν θέλει ο @echetlos να κάνουμε κάποιο άλλο «νήμα» περί τούτου γιατί βγαίνουμε από το νόημα!

Echetlos
    Συντονιστής

@giakamozisfotis Σωστά, Φώτη. 🙂
    Μπορείς να ανοίξεις εσύ ένα νέο νήμα στην ενότητα «Προπόνηση» κι αν θες μεταφέρεις και το ποστ σου εκεί.

geomaz
    Δρομέας

Πω ρε φιλε,κατι τετοια θυμαμαι οτι μας εβαζαν στο σχολειο την ωρα της γυμναστικης και…εμεις χαζευαμε και κοροιδευαμε [τα ασχετα].
    Αυτο τωρα πως λεγετε; Θεια Δικη;!

Χαχαχ!!! Ευχαριστουμε!

tzatzikis90
    Δρομέας

εμένα πάντως τα huaka μ άρεσαν εμφανισιακά! έχω σοβαρό πρόβλημα?? να το κοιτάξω??

kostao
    Δρομέας

Εγώ πάντως στράφηκα και κατέληξα στο zero drop με τη μορφή του Virrata μετά από τραυματισμό στον Αχίλλειο και αποδείχτηκαν ότι είναι τα παπούτσια που μου ταιριάζουν, τώρα που σε κανένα μήνα τελειώνει το απόθεμά μου το πρώτο υποψήφιο είναι το Kinvara 6, που μου ταίριαξε περισσότερο από το 7 στο πόδι. Τα Altra που έχω πάρει προ έτους δεν μπόρεσαν να με κερδίσουν, μάλλον επειδή πήρα κάτι πιο βαρύ, το Torin. Γενικά, θα έλεγα πως μου αρέσει αρκετά το παπούτσι να είναι ελαφρύ και όλα τα υπόλοιπα τα καλύπτω.

geomaz
    Δρομέας

Giakam,ευχαριστω για την προταση σου στα saucony zialot 3! θα το χαρακτηριζα,μετα απο ενα 12αρι που ετρεξα τις προηγουμενες μερες,ως ενα πολυ αναπαυτικο παπουτσι-απολαυστικο για τα δικα μου δεδομενα [και σκεψου οτι τρεχω συνεχως με τα vanquish 2,που ειναι 32-27…].Επισης αλλοι δυο φιλοι που τα δοκιμασαν για λιγο,ειχαν την ιδια θετικη αποψη-πολυ φιλικο παπουτσι στον χρηστη.

Εν αντιθεση με τα brooks glycerin 15,που θεωρητικα μοιαζουν απο αποψη stack high [πισω],δεν εχουν και πολυ σχεση -μου φανηκαν ξεκαθαρα πιο σκληρα τα δευτερα.Ασε δε που το 4αρι drop των zealot [εαν ειναι στα αληθεια τοσο],δεν καταλαβα καμια διαφορα απο το 5αρι των hoka -προσωπικα μου ταιριαζει καλυτερα απο το κλασικο 10αρι…Επισης ηθελα να πληροφορησω οσους φιλους ενδιαφερονται,οτι αυτην την περιοδο τα zealot 3 ,παιζουν στο skroutz,τελικη τιμη 75 ευρω!![νομιζω πολυ καλη ευκαιρια].Μια και …τα hoka δεν εχουν πολυ ζωη ακομα και θα θελα ενα maximal στην γκαρνταρομπα,τον ερχομενο μηνα κανω οικονομιες για τα altra duo.Αν σας ενδιαφερει θα σας πω εντυπωσεις,οταν με το καλο τα παρω.

Καλη συνεχεια σε ολους!

nikos79
    Δρομέας

Καλημέρα συντρέχτες,
    έπαθα νίλα με τα altra 🙁
    είχα πάρει το 5άρι με την 32άρα σόλα Altra Paradigm 3.0 και έμεινα υπερευχαριστημένος και είπα να παραγγείλω κάτι πιο αγωνιστικό και κατέληξα στο Altra Torin 3.0. http://runningwithoutinjuries.blogspot.gr/2017/05/altra-torin-30-review.html Τα φόρεσα για περπάτημα δύο μέρες, μετά πήγα να τα τρέξω για μισή ώρα τζόκιν. Καμία σχέση με τα άλλα, με κουράζουν πάρα πολύ και έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ενίσχυση στα μετατάρσια αισθάνομαι να περπατάω στις φτέρνες. Κλαίω τα 120 ευρουλάκια που έσταξα…

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Γεια σου Νίκο @nikos79, χωρίς να έχω ιδέα είτε από zero drop παπούτσια, είτε από altra, μήπως το παπούτσι «κυλάει» καλύτερα σε πιο γρήγορα paces σε σχέση με το jogging που έκανες; Λέω μήπως η ενίσχυση στα μετατάρσια με κάποιο τρόπο βοηθάει όταν σε πιο γρήγορους ρυθμούς πιέζεις το σημείο εκεί περισσότερο.

nikos79
    Δρομέας

Καλησπέρα Σωτήρη @sotiris_diamantopoulos
    τί να πω; εύχομαι να ναι ακριβώς όπως το περιγράφεις αλλά δεν μπαίνω σε διαδικασία για γρήγορα ακόμη γιατί έτρεξα μαραθώνιο την Κυριακή. Στο περπάτημα είναι λες και έχει αρνητικό drop!!!

thestria
    Δρομέας

Έτρεξα με τα Paradigm, με τα Torin και με το Lone Peak.
    Με τα Paradigm έτρεξα 1200+ χιλιόμετρα
    Με το Lone Peak είμαι στα 400 και συνεχίζω (βουνό)
    Τα Torin στα 500 χιλιόμετρα τα πέταξα! Και πολύ τα κράτησα…
    Ενώ είχα αρκετά χιλιόμετρα με 0 drop, τα Torin για κάποιο λόγο κούραζαν-τραυμάτιζαν το πόδι μου. Πιο συγκεκριμένα, εμφάνισα υπερπρηνισμό στο δεξί μου πόδι! Μόνο στο δεξί. Προ Torin δεν θυμάμαι να είχα κανένα πρόβλημα. Δοκίμασα να αλλάξω πάτους αλλά δεν δούλεψε.

geomaz
    Δρομέας

Εχω τα paradigm 3 και τα torin3 IQ [στην ουσια το ιδιο ,παπουτσι με το απλο torin 3] και τα escalante.

Για τα γουστα μου,που θελω μπολικο cushion,τα paradigm τα βρισκω φανταστηκα!

Τα torin,τα χρησιμοποιω πιο πολυ για προπονητικα/βελτιωση της τεχνικης λογο των δεδομενων που μου δεινουν οι αισθητηρες [ρυθμο,σημειο που χτυπαει το ποδι,ενταση κρουσης,χρονο επαφης].Ομως και εγω παρατηρησα,οτι με τα torin,ενιωθα τον [ενα,απο τους δυο ]τραυματισμενο μου αχιλλειο,να κανει εμφανη την παρουσια του,καπως…ενω με τα paradigm ,οχι.

Γενικοτερα,θα λεγα οτι βρηκα την εταιρια/σχεδιαση παπουτσιων,που ταιριαζει περισσοτερο στα ποδια μου [εξαιτιας του σχεδιου-πατουσας στο footbox],μια και διαπιστωσα οτι με τα αλλα παπουτσια μετα απο 6-7-8 χλμ και με παλμους 145+ αρχιζαν τα ποδια μου σιγα-σιγα να μουδιαζουν […σε σημειο μετα τα 10,να μην τα νιωθω,κατω απο τα γονατα].

Tωρα εχω βαλει στο ματι τα altra Duo,αν και πιο »σκληρα» ,σε πατημα,αποτι εχω καταλαβει.Αλλα,αν δεν δοκιμασεις τελικα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.