Ρολοι με ακριβεια στο GPS

Τοποθέτηση ετικέτας: ,

Αυτό το θέμα περιέχει 21 απαντήσεις, έχει 6 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Periklis 1 μέρα, 18 ώρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 22 συνολικά)
  • Συντάκτης

Elda
    Δρομέας

Ποια ρολογια της garmin (δε μ ενδιαφερει αλλη εταιρεια) θεωρουνται να εχουν τη μεγαλυτερη ακριβεια στο GPS? Οχι θεωρητικα, πρακτικα, να το εχετε δει/ακουσει/διαβασει οτι καταγραφουν μικρες αποκλισεις σε αγωνες, ειδικα μαραθωνιους. Μ ενδιαφερει και για αγωνες αλλα και για προπονησεις (τεμπο, διαλειμματικες κλπ) μια και τρεχω μονο εξω, δεν υπαρχει σταδιο στην περιοχη μου και θελω να εχω οσο το δυνατο μεγαλυτερη ακριβεια στο ρυθμο μου.

stratus
    Δρομέας

Garmin 935 Θεσ/κη δυο φορες την μια 42.20 και την αλλη 42.24
    Αμστερνταμ 42.45 αλλα με πολλες στροφες

Elda
    Δρομέας

Τhanks Χρηστο, για πες και κανα πιο οικονομικο αν ξερεις, σε περιπτωση που δε μου το φερει ο Αγιος Βασιλης! Το εχω τσεκαρει το συγκεκριμενο, πρεπει να ειναι φοβερο!

stratus
    Δρομέας

Μαρια καμια φορα ειναι και λαχειο,αφου στο φορουμ της garmin αλλοι διαμαρτυρονται για την ακριβεια του 935.Mπορεις να κανεις ομως το εξης.Αγοραζεις ενα φτηνο γκαρμιν το 230,235,ενα stryd και καλιμπραρεις το stryd και εχεις παλι σωστη μετρηση συν τα καλουδια του stryd που δε θα εχει το garmin
    ΥΓ μια συμβουλη.Προσεξτε τι ζητατε απο τον Αγιο Βασιλη γιατι εχω περυσι ζητησα χοντρο πορτοφολι και λεπτο σωμα και μου τα εδωσε αναποδα

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Σωστή η λύση του Stryd που λέει ο Χρήστος @stratus. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν με το Garmin 235 υπάρχει η δυνατότητα να έχεις pace και distance από το stryd, έχοντας το gps ανοικτό στο ρολόι, σύμφωνα με τον πίνακα αυτό https://support.stryd.com/hc/en-us/articles/360004924033-Stryd-watch-compatibility-chart

Κατά τα άλλα, ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από το garmin 645 μέχρι που κάτι πείραξαν οι ηλίθιοι της garmin και πλέον κάνει κανένα 5λεπτο μέχρι να κλειδώσει gps. Και άντε όταν έχει κανονικό καιρό, την παλεύεις. Χθες που είχε κρύο, αν έπιαναν οι κατάρες που έριχνα όσο περίμενα σε μια ανοικτωσιά, κάποιος δεν θα περνούσε καλά.

aRiSTiDiS
    Δρομέας

@stratus

ΥΓ μια συμβουλη.Προσεξτε τι ζητατε απο τον Αγιο Βασιλη γιατι εχω περυσι ζητησα χοντρο πορτοφολι και λεπτο σωμα και μου τα εδωσε αναποδα

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Θεός!!!
    Μήν παραπονιέσαι όμως, θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα, να ζήταγες χοντρό πορτοφόλι και λεπτή γυναίκα

Periklis
    Δρομέας

Γεια σας! Ενδιαφέρομαι για αγορά ρολογιού και να ειμαι ειλικρινής εχω κολλήσει με τη Γκάρμιν. Ειδα το 935 από φιλο που το έχει (αυτος λεει τα καλυτερα για αυτό) και εντυπωσιάστηκα με το ποσο ελαφρυ ειναι και τις αρκετες λειτουργίες που εχει. Το ερωτημά μου ειναι το εξής:
    -Είναι αξιο της τιμής του αυτό το ρολόι σε θεματα ακριβειας, αλλα και ποιοτητα εφαρμογών;
    Eπειδή δε παυει να ειναι ενα μοντέλο του 2017 και ηδη εχουν αρχισει οι προπαραγγελίες για τα νέα μοντέλα 245, 245music & το 945.
    Μηπως δηλ τα νέα αυτά μοντέλα θα έχουν καλυτερη τεχνολογία σε θεμα ακρίβειας και αξιζει να περιμενω να βγουν, να επιλέξω κάποια από εκείνα ;
    Δεν θελω ουτε να παω σε μια φτηνη λυση αλλα να τη λουστώ αργότερα, ουτε ομως να δώσω τοσα χρηματα για κάτι που δεν κανει κατι παραπάνω από ενα φτηνοτερο ρολόι. Μπορει δηλ πχ το 935 να εχει περισσοτερες λειτουργιες απο ενα φτηνοτερο αλλο ρολοι της ιδιας εταιριας αλλα σε θεμα ακριβειας gps κυριως, να ειναι τα ιδια!
    Απο την εμπειρία σας μπορείτε να με βοηθησετε; Θα με ενδιέφερε πολυ αν κάποιος που εχει το ρολόι αυτο (935) έχει να μου πει θετικα και αρνητικα και αν αξιζει.
    Ευχαριστώ…

Elda
    Δρομέας

Τελικα παρηγγειλα χθες το 735, το γλυκοκοιταζα πολυ πολυ καιρο και χθες το βρηκα σε καλη τιμη μαζι με τη ζωνη και το τσιμπησα. Εν αναμονη λοιπον… Να πω βεβαια οτι το γερικο 310 μου των 7 ετων εξακολουθει να ειναι σκυλι, δουλευει οπως την πρωτη μερα, αθανατο!

Periklis
    Δρομέας

Καλοδούλευτο και καλά τρεξίματα @elda ! Περιμένουμε να μας πεις τις εντυπώσεις σου μετά από κάποιες χρησεις!
    Πόσο το βρηκες; Kαλή προσφορα;

Elda
    Δρομέας

Σ ευχαριστω @periklis1987. Θ αργησω λιγο να το παραλαβω, γυρω στις 10 εργασιμες θελει αλλα οκ, δεν το επειγομαι. Η τιμη του ηταν πολυ καλη στα 246 ευρω με τη ζωνη, ηθελα και τη ζωνη για εξτρα πληροφοριες.

Roberto4Carlos
    Δρομέας

@elda, Καλώς ήρθες Μαρία στους ζωναράδες 735άρηδες!

aRiSTiDiS
    Δρομέας

@periklis1987 Τρέχω με το 935 περίπου 2 χρόνια και δεν σκοπεύω να το αλλάξω όσο είναι γερό.
    Αψεγάδιαστο.
    Και το GPS του (GPS+GLONASS ρύθμιση) είναι από τα πιο ακριβή της αγοράς.
    Αναβαθμίζεται κανονικά, μέχρι και Galileo GPS έβαλαν σε κάποια αναβάθμιση.
    Όσο για την μπαταρία του, απλά ξεχνάς να το φορτίσεις τόσο που διαρκεί!
    Ίσως είναι ευκαιρία τώρα που βγήκε το 945 να βρείς και το 935 σε τόσο καλή τιμή, που δέν θα αξίζει να δείς κάτι φθηνότερο.

Όσον αφορά το 945:
    Τα μόνα επιπρόσθετα που έχει ειναι η μουσική και το σύστημα pay.
    Προσωπικά, η μουσική μου ειναι αδιάφορη, γιατι όποτε θέλω μουσική έχω ακουστικά με ενσωματωμένο MP3 player.
    Όσο για το pay, ίσως ειναι χρήσιμο σε άλλες χωρες, για την Ελλάδα όμως, απλά γράψε το pay σε Ελληνικά.. για το που είμαστε σε θέμα τέτοιων πληρωμών χαχαχ
    Αν σου περισσεύουν όμως τα λεφτά, ή είναι σημαντική η μουσική σε εσένα, πήγενε στο 945

Periklis
    Δρομέας

@aRiSTiDiS μου τόνωσες το ηθικό με αυτά που λες για το 935. Το 945 να πω την αμαρτία μου, με δελεάζει για τους ΧΑΡΤΕΣ. Οι οποίοι δε ξέρω αν & που βοηθάνε ωστέ να αξιζει τοσο εναντι του παλιού συστήματος καταγραφής διαδρομών. Βοηθάει άραγε ή απλά είναι μια ανούσια ως προς το τρέξιμο βελτίωση; ; ;
    Oλα τα υπόλοιπα δε θα μου χρησίμευαν και αυτα που προσφέρει το 935 ειναι σιγουρα υπερ αρκετά νομίζω.
    Μιλάμε για πολλά λεφτά ειτε στο ένα ρολόι, είτε στο άλλο. Και τα δύο είναι «αστέρια». Μου αρέσει που ειναι ελαφριά στο χέρι, ομορφο design, μοντέρνα αθλητική γραμμή.
    Θα ήταν καλό βέβαια να πέσει λιγο ακόμα η τιμή του 935. Τότε θα πάω με κλειστά μάτια. Οι ανωτεροι επεξεργαστές του 945 σε τι άραγε παίζουν ρόλο; Εχει πέσει στην αντίληψή σου κάτι που θεωρείς ότι είναι αρνητικό στο 935 που έχεις και χρησιμοποιείς 2 χρονια;

aRiSTiDiS
    Δρομέας

@periklis1987 Έχεις δίκιο για τους χάρτες είναι και αυτό μια διαφορά. Δεν ξέρω άν θα σου χρησιμεύσει κάπου να βλέπεις το χάρτη ενώ τρέχεις, εμένα μου ήταν εντελώς αδιάφορη, για αυτό και την ξέχασα. Δεν έχω εμπειρία για το που μπορεί να φανεί χρήσιμο, ίσως αν τρέχεις σε άγνωστες διαδρομές ή σε ποδηλασία? Η διαφορά ειναι κατά τη στιγμή της δραστηριότητας, μετά έτσι κι αλλίως όλα στο garmin connect ανεβαίνουν και τα βλέπεις με τον ίδιο τρόπο.

Το μονο αρνητικό, που δέν αφορά το 935 αλλά όλα τα Garmin, είναι η εαυσθησία των HR ζωνών. Μου χαλάνε σχετικά γρήγορα, ακόμα και η τριαθλητική που ήταν σχεδιασμένη και για νερό, και δεν την είχα βάλει ποτέ σε νερό. Σε 1 χρόνο κατά μέσο όρο μου βγαίνουν off. Σιγουρα έχουν βελτιωθεί αρκετά, ειδικά η σειρά HRM4, σε σχέση με το παρελθόν που ήταν και πολύ σκληρότερες. Αυτό το λέω χωρίς να έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης με άλλες εταιρείες. Μπορεί δηλαδή και ο 1 χρονος να είναι μεγάλο διάστημα, εμένα πάντως με ενοχλεί. Και προφανώς αφορά όλα τα garmin, αφού τις ίδιες ζώνες έχουν. Δεν ξέρω αν είχες σκοπό να το πάρεις και με ζώνη ή θα δούλευες με το οπτικό HR. Η ζώνη ειναι πιο αξιόπιστη σε απότομες διακυμάνσεις (π.χ. διαλειμματικές προπονήσεις) και σου δίνουν και κάποια επιπρόσθετα στατιστικά στοιχεία (running dynamics)

Για τους νέους επεξεργαστές, δέν ειναι κάπου αργό το ρολόι για να πεις οτι χρειάζεσαι κάτι παραπάνω

Periklis
    Δρομέας

@aRiSTiDiS να ξεκινήσω με τα περι ζωνών…επειδή δεν έχω εμπειρία, τι ακριβώς μετράνε οι ζώνες; Βηματα και παλμους; Δεν εχω δειξει το απαραιτητο ενδιαφέρον εως τώρα και νομιζω(;) πως μου ειναι αδιάφορες. Ισως κανω λάθος…αν ξέρεις τι κανουν πες μου γιατί ισως τις αδικώ!
    Σχετικά με την διάρκεια ζωής του ουτε αυτο το γνωρίζω, για να το λες θα ισχύει, απλά ξερω οτι εχει βγει ενα μικρο σα φασόλι εξαρτημα που στην ουσία αντικαθιστά τις ζωνες νομιζω. https://www.skroutz.gr/s/11795029/Garmin-Running-Dynamics-Pod.html?from=catspan&keyphrase=garmin+pod .
    To γνωρίζεις; Ισως αυτό να είναι πιο βολικό κιόλας. Aλλά επίσης δε ξερω τι κανει!
    Αν και…κάνω διαλυματικές προπονήσεις οπότε ποτέ μη λέω ποτέ γιατί αν βοηθάει τόσο πολύ όσο λες σε αυτού του είδους τη προπόνηση ίσως αλλάξω γνώμη! Τρώγοντας έρχεται η όρεξη!
    Πάμε τώρα στους χάρτες…εμαθα κάτι για τους χάρτες του 935 που με ικανοποίησε. Οτι οταν φτιάξεις μια διαδρομή χ-ψ και έχει στροφές το ρολόι δονείται όταν πλησιάζεις τη κάθε στροφή ωστέ να καταλάβεις πως εδώ στρίβεις οποτε και με μια ματιά στο ρολόι ξερεις οτι στριβεις αριστερα η δεξια και πότε. Εμένα εκεί με φοβιζε το γεγονος οτι το 935 δεν εχει χάρτες. Αλλα αν αυτο ισχύει τότε δεν με πειράζει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 22 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.