Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 811 έως 825 (από 1,506 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@sotiris_diamantopoulos Στα δύο Reebok, μπορεί να είναι ανασηκωμένη η σόλα μπροστά αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι κρατάει την ίδια μεγάλη γωνία όταν πέφτει το βάρος του σώματος. Δεν είναι τόσο άκαμπτο το forefoot, ώστε να διατηρήσει το rocker καθώς τρέχεις, όπως π.χ. στο ZF ή (λιγότερο βέβαια) στο Streak.

Κατά τη διάρκεια κάθε αγώνα διαπιστώνω ενόχληση στο 3ο δάκτυλο (μέσο ας πούμε) και των δύο ποδιών μου, ενώ μετά βλέπω ότι έχει ερεθιστεί και κοκκινήσει η περιοχή μπροστά από το νύχι. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με την αρκετά έντονη rocker σχεδιάση μπροστά των 3 διαφορετικών παπουτσιών που έχω φορέσει (Nike Zoom Fly, Reebok Run Fast, Reebok Forever Energy).

ΜΑΝΩΛΗΣ
    Συμμετέχων

@Sotiris Diamantopoulos Μήπως στην κάνει κάποια κάλτσα; Το Nike πάντως δεν νομίζω να ευθύνεται για τα Reebok δε τα ξέρω και δε μπορώ να φέρω γνώμη.
    Παλαιότερα που το upper των running μοντέλων ήταν σκληρότητα είχα δει και αίμα στα μεσαία δάκτυλα μετά από κάποιες προπονήσεις. Βέβαια μπορούσα κι έτρεχα γρηγορότερα τότε, οπότε νομίζω ότι η προσπάθεια σου στον αγώνα σε συνδυασμό με λίγο διαφορετικό πάτημα ίσως να δημιούργησε αυτό το ερέθισμα.

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

Thanks Νίκο @echetlos Μανώλη @nikman. Κάλτσες έχω κάτι αγωνιστικές της Feetures, θα με εξέπληττε αν ήταν αυτές. Θα δοκιμάσω, όπως είπα, με άλλο παπούτσι στην Καλλιθέα, και πιθανόν με άλλες κάλτσες, αλλά περισσότερο προπονητικά-διαλειμματικά θα τον τρέξω τον αγώνα παρά σε full effort, οπότε δεν θα είναι καλή σύγκριση για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Anyway, κάτι σοβαρό δεν είναι, και νομίζω ότι από τον προχθεσινό αγώνα μου έμεινε πολύ λιγότερο κουσούρι σε σχέση με τους προηγούμενους, επομένως ίσως να ήταν όντως θέμα προσαρμογής που δεν έγινε όταν έπρεπε και γίνεται τώρα.

dpap147
    Συμμετέχων

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα δεύτερο ζευγάρι για τα γρήγορα κομμάτια σε στίβο. Προσανατολίζομαι προς τα kinvara 9 ή 10 γιατί τα Pegasus 35 που έχω μου φαίνεται ότι στις στροφές το εμπρός τμήμα του ποδιού πλέει λιγάκι. Ενώ είναι υπεράνετα στα συνεχόμενα στα γρήγορα κομμάτια το πόδι μέσα στο παπούτσι δεν έχει τη σταθερότητα που θα ήθελα. Εκτός από Kinvara καμιά άλλη ιδέα; (Είμαι αρχάριος και οι γρήγορες προπονήσεις μου είναι πχ 1:50 τα 400μ). Η αντιστοιχία στα νούμερα μεταξύ Nike και Saucany είναι η ίδια;;

Echetlos
    Συντονιστής

Έφερε η κούριερ το κουτί με τα Run Fast Pro. Κουτί συσκευασίας-κουτί παπουτσιών-παπούτσια.
    Αν το παραλάμβανε όποιοσδήποτε μη σχετικός, θα τους κατηγορούσε ότι άνοιξαν την συσκευασία, έβγαλαν το περιεχόμενο και την ξαναέκλεισαν.
    😀 😛

giorgosgr
    Συμμετέχων

@ECHETLOS περιμενουμε review , τα εχω παραγγειλει και εγω αλλα δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι θα με βολεψει το χαμηλο drop

Echetlos
    Συντονιστής

@giorgos-grig Επειδή το review δεν θα είναι συντομα, από μια γρήγορη δοκιμή μέσα στο σπίτι…
    Ποιο είναι το πιο σκληρό παπούτσι που έχεις φορέσει, Γιώργο;

giorgosgr
    Συμμετέχων

mizuno οσα ειχα παλια ηταν σκληρα, πλεον μονο nike τα turbo με βολεψε πολυ για καθημερινο παπουτσι . Για αγωνες εχω τα next και 4% , τα reebok fast που ειναι σκληρα παπουτσια εμενα δεν με βολεψαν και τα γυρισα πισω. το fast pro πιστευεις κανει για στιβο; τα 4% και τα next επειδη τα πληρωσα ακριβα δεν μου παει η καρδια να τα τρεξω σε στιβο ουτε για καθημερινα παπουτσια

Echetlos
    Συντονιστής

@giorgos-grig Είναι πιο σκληρό από το Run Fast. Θα σου πω όταν το τρέξω.
    Αν βρήκες σκληρά τα RF πάντως, δε νομίζω να σου κάτσει το Pro.

giorgosgr
    Συμμετέχων

ευχαριστώ echetlos ισως πρεπει να συνηθισω να τρεχω με σκληρο παπουτσι στον στιβο θα κακομαθω με αυτα τα παπουτσια που εχω

Echetlos
    Συντονιστής

Καλά, μην αγχώνεσαι κιόλας. Θέμα γούστου είναι.

PanDex
    Συμμετέχων

Τα zoom rival fly τα έχει δοκιμάσει κανείς; λένε οτι μοιάζουν με τα elite…έχουμε κανα feedback;

Echetlos
    Συντονιστής

@panosdimi Γιατί, υπάρχουν πουθενά;

PanDex
    Συμμετέχων

@echetlos στο Σκρουτζ έχει 2 μαγαζια που το έχουν και σε νούμερα αντρικά πολλά κιολας στα 89ε. Ολοι μιλάνε για ένα πιο μαλακο ελιτ

Echetlos
    Συντονιστής

Όντως.
    Ωραία, περιμένουμε review! 😛

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 811 έως 825 (από 1,506 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.