Στομαχικές διαταραχές και τρέξιμο

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
  • Συντάκτης
    SteveG20
    Συμμετέχων

@nikman αμα ξεγελούσα απλά την πείνα μου με ένα φρούτο που θα έβρισκα δυνάμεις να βγάλω 25Km στα 4:47 έπειτα 😛 . Δεν θα είχα καταναλώσει τους υδατάνθρακες που χρειαζόμουν για την συγκεκριμένη προπόνηση αν το έκανα αυτό. Το 90% του μεσημεριανού μου ήταν πατάτες γι’ αυτόν ακριβώς τον σκοπό.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 μήνες, 3 εβδομάδες πριν από Echetlos.
    Echetlos
    Συντονιστής

@steliosg20 Νομίζω ότι κάπου έχεις μπερδευτεί λίγο με το θέμα διατροφή, Στέλιο.
    Για να το πούμε όσο πιο απλά γίνεται, το έργο που παράγεις δεν βασίζεται στο αμέσως προηγούμενο γεύμα σου και μόνο.
    Αν υποθέσουμε ότι τρέφεσαι σωστά γενικότερα, το διαθέσιμο γλυκογόνο σου (οι αποθηκευμένοι υδατάνθρακες, δηλαδή) αρκεί και με το παραπάνω για μια υπομέγιστη προσπάθεια, όπως είναι ένα 2ωρο LR.
    Επιπλέον, ασχέτως της περίπτωσής σου αλλά για την κουβέντα, κάποια LRs καλό είναι γίνονται σε ένδεια υδατανθράκων, ώστε ο οργανισμός να “εκπαιδεύεται” στην αποτελεσματικότερη λιπόλυση.

SteveG20
    Συμμετέχων

@Echetlos προφανώς και δεν γίνονται με βάση μόνο το τελευταίο γεύμα. Ο προπονητής μου όμως δεν μου είπε ποτέ να μην φάω κανονικά ρύζι,μακαρόνια ή πατάτες 3-4 ώρες πριν την προπόνηση μέχρι τώρα για κάποιο λόγο, όπως επίσης επιμένει στο κάτι λίγο που συζητάμε(μπανάνα ή 2-3 ρυζογκοφρέτες με μέλι) 1,5 με 2 ώρες πριν το Long Run ή τον αγώνα. Τίποτα δεν είναι νομοτέλεια γενικά και δεν μπορεί να δουλεύει 100% για όλους όμως όλα είναι στο τραπέζι, συζητιούνται- δοκιμάζονται και αναλόγως προχωράμε. Για του λόγου το αληθές έχω δοκιμάσει δύσκολες προπονήσεις να τις κάνω με άδειο στομάχι(δηλαδή μια μπανάνα ή μήλο ή 2-3 ρυζογκοφρέτες κανα 3ωρο πριν την προπόνηση) και είτε δεν μου βγήκαν είτε κατέληξαν σε κάποια άλλη προπόνηση με μικρότερες απαιτήσεις γι αυτό και απαντάω τόσο κάθετα στο συγκεκριμένο θέμα.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 μήνες, 3 εβδομάδες πριν από SteveG20.
    Spyros
    Συμμετέχων

@steliosg20 έχεις δοκιμάσει ποτέ πρωινή προπόνηση, χωρίς να έχεις φάει κάτι (άντε, μισή μπανάνα); Λίγο μετά το ξύπνημα. Βέβαια, ίσως σου είναι λίγο δύσκολο, αν δεν το έχεις ξανακάνει, αλλά ίσως και να βοηθήσει.

SteveG20
    Συμμετέχων

@spyros αυτό ενδεχομένως να δούλευε σε ‘μένα γιατί καθυστερεί να έρθει η πρωινή πείνα και έχω κάνει πολλές προπονήσεις πρωινές με σχεδόν άδειο στομάχι. Δεν έχω κάνει όμως πολλές δύσκολες προπονήσεις για να έχω εικόνα . Θα το δοκιμάσω και ίσως να βοηθούσαν και τα γεύματα της προηγούμενης μέρας αρκετά σε αυτή τη δοκιμή.Θα παω στο long run του Σαββάτου να δω αμα βγει σωστά.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.