Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2022

Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2022

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 137 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #127294
    dimitris
    Συμμετέχων

    Θέλω να ξεκινήσω οπό την αφετηρία αλλά και λίγο πιο μετά απλά να μπω στον αγώνα το ίδιο μου είναι, αλλά ναι θέλω να τροφοδοτούμαι κανονικά στους σταθμούς αυτό η είναι το σημαντικό.

    #127295
    dimitris
    Συμμετέχων

    Θέλω να ξεκινήσω οπό την αφετηρία αλλά και λίγο πιο μετά απλά να μπω στον αγώνα το ίδιο μου είναι, αλλά ναι θέλω να τροφοδοτούμαι κανονικά στους σταθμούς αυτό είναι το σημαντικό.

    #127296
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Πώς γίνεται να συμμετάσχεις σε ένα αγώνα που δεν είσαι εγγεγραμμένος και δεν έχεις πληρώσει, βρε Δημήτρη;
    Θα χρησιμοποιήσεις τα νερά, τα Gatorade, τις μπανάνες κτλ, τους διασώστες (ο μη γένοιτο), τους εθελοντές, την κλειστή διαδρομή, το μετάλλιο (?) και όλα εκείνα που κάποιοι πλήρωσαν για να τα παρέχουν και κάποιοι άλλοι για να τους παρασχεθούν;

    Θέλω να ξεκινήσω οπό την αφετηρία αλλά και λίγο πιο μετά απλά να μπω στον αγώνα το ίδιο μου είναι, αλλά ναι θέλω να τροφοδοτούμαι κανονικά στους σταθμούς αυτό είναι το σημαντικό.

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 έτος, 5 μήνες πριν από Nikos Pilikas.
    #127298
    dimitris
    Συμμετέχων

    Εννοείς τις 2 μπανάνες και τις 2 μπάρες που θα πάρω; όπου τις δίνουν και τσάμπα οι εταιρίες για διαφήμιση, τόσο κακό είναι; ευχαρίστως να πλήρωνα αλλά δεν γίνεται.

    #127299
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Εννοώ το οτιδήποτε μπορείς να πάρεις από κάθε σταθμό. Διαθέσιμα θα είναι, δεν θα σου τα αρνηθεί κανείς. Ούτε θα ελέγξουν αν φέρεις νούμερο. Αλλά για σκέψου να κάνουν το ίδιο 50, 100, 500 άτομα. Κι εν πάση περιπτώσει, δεν αναφέρομαι στο αν θα βάλεις μέσα την διοργάνωση ή αν θα λείψουν από άλλους τα νερά που θα πάρεις. Στο σκεπτικό αναφέρομαι. Δεν δικαιούσαι να τρέξεις.
    Αν πας στην expo, είναι αρκετά πιθανό να βρεις συμμετοχή.

    #127300
    Vasilis Giannaris
    Συμμετέχων

    Εγώ από ότι ξέρω από την διοργάνωση δεν θα επιτρέπουν να τρέχουν δρομείς χωρίς νούμερο.

    #127301
    dimitris
    Συμμετέχων

    Το ξέρω ότι δεν το δικαιούμαι αλλά δεν θα ξανά έχω την ευκαιρία να προσπαθήσω να τρέξω μαραθώνιο για ένα χρόνο, γιατί να κάνω τον γύρο του πάρκου για 5 ώρες δεν γίνεται. Τι είναι αυτό το expo και πως ακριβώς θα βρω συμμετοχή;

    #127302
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Η Expo είναι η έκθεση στο Τάε Κβο Ντο όπου παραλαμβάνεις την συμμετοχή σου.
    Πήγαινε και ρώτα μήπως υπάρχουν ακυρώσεις.

    https://athensclassicmarathonexpo.gr/?gclid=CjwKCAiAvK2bBhB8EiwAZUbP1C_pXcXydMdZ4AF7RIeGD6Pm8uX09-ewKdG3xG12laXhuOSP_WvxBxoCvCMQAvD_BwE

    #127303
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

    @dimitrisergter Θα μπορούσες να ξεκινήσεις έξω από το στάδιο να έχεις στη ζώνη σου νερό και gels ώστε να μη χρειαστεί να σταματάς σε πάγκους (όπως κάνουμε στα LR). Βέβαια ανά πάσα στιγμή θα υπάρχει η πιθανότητα να σε σταματήσουν, και να πάει χαμένη όλη η προσπάθεια. Δεν θα το επιχειρούσα κάν στη θέση σου.

    Επίσης άν έτρεξες για πρώτη φορά ημιμαραθώνιο πριν 10 μέρες, γιατί να ταλαιπωρηθείς υπερβολικά τρέχοντας για πρώτη φορά Μαραθώνιο 2 εβδομάδες μετά? Γιατί δεν κάνεις σωστή προετοιμασία ώστε να πάρεις μέρος σε έναν επομενο και να τερματίσεις κιόλας?

    Η Expo ειναι εδώ
    https://athensclassicmarathonexpo.gr
    Αλλά δε νομίζω να βρείς συμμετοχή, πέρα από το αν πετύχεις κάποιον που ακύρωσε. Αλλά και αυτός που ακύρωσε, γιατί να πάει στην Expo?

    #127304
    dimitris
    Συμμετέχων

    Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θέλω πολύ να τρέξω αυτόν τον μαραθώνιο γιατί πολύ πρόσφατα άρχισα συστηματικά το τρέξιμο, πριν 10 μέρες δεν πίστευα καν ότι μπορώ να τρέξω τον μισό, και δύστυχος πιστεύω θα το έχω παρατήσει πολύ νωρίτερα από ένα χρόνο. Ίσως άμα τρέξω την Κυριακή να μου δώσει κίνητρο να το συνεχίσω. Θα πάω στο expo από σήμερα μπας και είμαι τυχερός και βρω συμμετοχή. Γίνονται άλλοι μαραθώνιοι πουθενά αλλού στην Ελλάδα;

    #127305
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Την Άνοιξη. Ναύπλιο, Θεσσαλονίκη, Μεσσήνη.
    Θα έχεις χρόνο να προετοιμαστείς κιόλας. Αν τρέξεις την Κυριακή, θα είναι αυτοκτονία.

    #127306
    Elda
    Συμμετέχων

    @dimitrisergter μαραθωνιοι γινονται ενα σωρο την ανοιξη, Μαρτιο κ Απριλιο, Μεσσηνη, Ολυμπια, Ναυπλιο, Θεσσαλονικη, Ροδο, Χανια. Βαλε ως στοχο εναν απο αυτους ωστε να εχεις το κινητρο να συνεχισεις το τρεξιμο και κανε μια καλη προετοιμασια για μαραθωνιο 4 μηνων ωστε να εισαι ικανος να τρεξεις χωρις να καταπονηθεις υπεροβλικα και το κυριοτερο χωρις να εχεις αυξημενες πιθανοτητες να τραυματιστεις (οπως με αυτο που σκεφτεσαι να κανεις τωρα). Πανω απο το 50% ενος μαραθωνιου ειναι για μενα η προετοιμασια και προσωπικα δε βλεπω κανενα νοημα να τρεξει (περπατησει στην περιπτωση σου) κανεις μαραθωνιο χωρις μια στοιχειωδη προετοιμασια.

    #127307
    big-blue
    Συμμετέχων

    Εγώ το έχω προτείνει χρόνια τώρα στον admin. Λείπει το κουμπί block από το forum.

    #127308
    skatsavos
    Συμμετέχων

    Θα συμμετέχω φέτος για 3η φορά στον μαραθώνιο συμμετέχοντας παράλληλα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.
    Πολύ διαφορετική προσέγγιση σε σχέση με πέρυσι χωρίς πολλά long run θα έχει ενδιαφέρον πως θα πάει.
    Είχα θέσει σαν στόχο περίπου ένα 2:50 αλλά δυστηχώς λόγω covid με πήγε λίγο πίσω και έχασα ένα μεγάλο και δυνατό LR(νόσησα από 20/10-27/10) .
    Θα έχει αρκετό ενδιαφέρον καθώς δεν έχω καταφέρει να κάνω κανένα LR μεγαλύτερο απο 25.
    Πέρυσι είχα κάνει 3:07 είχα τρέξει με τα VF1 και φέτος θα τρέξω πάλι με VF1.

    Θα προτιμούσα να έχει λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες καθώς με ευνοούν.

    Καλή επιτυχία σε όλους!

    #127309
    dimitris765
    Συμμετέχων

    Και επειδη θα τα εχεις παρατησει σε 1 χρονο λες δεν μπαινω φετος γιουρια…..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 137 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.