Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 766 έως 780 (από 1,027 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #93122
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

    Σήμερα είχα 35αρι, Δυστυχώς μόλις έκανα το πρώτο χλμ, με πήραν τηλ και τα μάζεψα . Αναγκαστικά έφαγα μεσημεριανό, αρακά, και το πλήρωσα λίγες ώρες αργότερα που ξαναπηγα να ξεκινήσω από την αρχή. Στα 24 χλμ δεν άντεχα άλλο το εντερικο ζορι και την σταμάτησα. Θα πάω για back to back Αύριο με ένα ακόμα 20αρι. Οι παλμοί ήταν πολύ καλοί, μέσοι 136 με μαξ 144. Μέσος ρυθμός 5’12″/χλμ.

    #93132
    tzatzikis90
    Συμμετέχων

    καλησπέρα σας!


    @echetlos
    Μην πυροβολάς αδερφέ, θα είμαι καλό παιδί!

    σήμερα είχα αγώνα στο τοπικό ως βοηθός σε σχετικά βαρύ αγωνιστικό χώρο κι έτσι είπα να πάρω ρεπό. τελικά καθώς επέστρεφα με πήρε ένας φίλος να βγούμε για τρέξιμο και δεν άντεξα, είπα το ναι! άλλα 8χλμ λοιπόν σε 50:29(6:19 λόγω φίλου) με ανεβασμένους παλμούς ωστόσο, ίσως λόγω του αγώνα πριν ή το ότι ήμουν νηστικός, δεν ξέρω! MO 155 και ΜΑΞ 175, ενώ ο βηματισμός έπεσε λόγω ρυθμού στα 171 βήματα/λεπτό.

    αυτά για σήμερα, καλή συνέχεια!

    #93134
    Lachaniaris
    Συμμετέχων

    Δεν έχω γράψει ποτέ στις προπονήσεις αλλά θα γράψω για την χθεσινή μου.
    11 το βράδυ είπα να φύγω από το σπίτι και να πάω στην Καλαμαριά σε κάτι δρόμους να μαζέψω ένα 30λεπτο. Εκεί που ζεστάθηκα και είπα να κάνω και ένα βιντεάκι για την προπόνηση, ακούω από μακρυά γαβγίσματα… η συνέχεια επί των οθονών σας…

    Τελικά αποφάσισα να αλλάξω διαδρομή και να βάλω λίγη ανηφοροκατηφόρα παραπάνω…
    Συμπέρασμα; Στην δική μου περίπτωση το ότι δεν φοβήθηκα και έδειξα επιθετικότητα, σε συνδυασμό και με 1 αυτοκίνητο που κόρναρε, ήταν καταλυτικό και αυτό που απέτρεψε τα σκυλιά να επιτεθούν. Ίσως όμως και να ήμουν απλά κωλόφαρδος, οπότε…

    Προσοχή!

    #93148
    stratus
    Συμμετέχων

    @Giakam Εχω δεχτει επιθεση 3 φορες απο σκυλους.Την πρωτη ηταν πριν πολλα χρονια και μου επιτεθηκε μια αγελη 3 σκυλων.Μπορω να πω οτι χεστηκα απο το φοβο μου,αφου ο ενας σχεδον με δαγκωσε.Για να τη γλυτωσω εκανα βηματα πισω με χαμηλα τα ματια και εφυγα.Περυσι μου επετεθηκε δεσποζομενος σκυλος που ξεφυγε απο το χερι αυτης που τον κρατουσε και μου εχωσε πολλες δαγκωνιες και τελικα κατεληξα να κανω αντιτετανικο.Φετος παλι ενα αδεσποτο ηρθε κατα πανω μου και με την τακτικη της υποχωρησης τη γλυτωσα αυτη τη φορα.

    #93184
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

    Τα ρέστα μου σήμερα με άλλα 20 χλμ στο 5’08”. Καρδιαναπνευστικα ήμουν κομπλέ, 136 μο, 144 Μαξ . Από το ενδέκατο όμως άρχιζε να σφίγγει η αριστερή γάμπα. Τελικά βγήκε με ενοχλήσεις . Τώρα με πονάει στην επαφή. Έβαλα κρυοθερμικη και περιμένω αποτελέσματα . Η βδομάδα έκλεισε με 64 χλμ. Τα 10 όμως ήταν χρωστούμενα της περασμένης εβδομάδας που το έκανα Δευτέρα. Τεσπα… καλό τάπερ!!!

    #93240
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

    Ένα υπέροχο ταλιρο τζόκινγκ στο 6’08” στους 125 παλμούς. Το πόδι δε με ενόχλησε καθόλου.

    #93270
    tzatzikis90
    Συμμετέχων

    καλησπέρα σας!

    προχτές βράδυ, πάλι με το φίλο, 8.5 χιλιόμετρα αυτή τη φορά σε 53:14 (ρυθμός 6:16). άλλη μια πολύ αργή προπόνηση, ακόμα και για τα δεδομένα μου, αλλά είναι φίλος από τα παλιά και δεν θέλω να του αρνηθώ. στα θετικά πάντως το γεγονός πως ήμουν καλά και για πρώτη φορά είχα τόσο χαμηλούς παλμούς, ΜΟ 142-ΜΑΞ 174!

    σήμερα επέστρεψα νωρίς σπίτι κι έτσι βρήκα την ευκαιρία για το πρώτο “long run” με το νέο μου ρολογάκι! 12χλμ σε 1:09:50 (ρυθμός 5:49). σε αντίθεση με τις παλιές μου συνήθειες, το πήγα πολύ αργά για να μην ανεβάσω παλμούς κι έτσι βγήκε πολύ ευχάριστα! ΜΟ παλμών 159, MAΞ 176. θα μου πείτε πολλοί είναι, θα σας πω πως στα 8ρια ως τώρα είχα 155 οπότε είναι μια χαρά 😀

    αυτά για σήμερα, καληνύχτα σας!

    #93276
    RiffRaff
    Συμμετέχων

    Καλημέρα σε όλους!

    Χθες, λοιπόν, η προτελευταία προπόνηση ενόψει Μ. Αλέξανδρος, (δια)δρομική 10 km σε 50:30, ως πυραμίδα που άλλαζε σκάλα ανά 1 χιλιόμετρο με τις ταχύτητες να μεταβάλλονται ως εξής:

    6:00-5:27-5:00-4:37-4:16-4:00-4:37-5:00-5:27-5:00 και τους παλμούς της καρδιάς να ακολουθούν ανάλογη καμπύλη.
    https://flow.polar.com/training/analysis/2327913853


    @tzatzikis90
    : Τάσο, πλέον θα τα λέμε και από εδώ!

    #93280
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @riffraff Μην είσαι και πολύ σίγουρος, καλοκαιριάζει και θ’ αρχίσει πάλι τη dolce vita ο μικρός… 😀

    @tzatzikis90: Τάσο, πλέον θα τα λέμε και από εδώ!

    #93284
    RiffRaff
    Συμμετέχων

    Χαχα, εντάξει και εγώ όταν περάσει η Κυριακή θα αρχίσω να το γυρνάω στο κολύμπι. Για προπονητικούς σκοπούς, πάντα… (:

    #93294
    tzatzikis90
    Συμμετέχων

    πόσο καλά με ξέρει ο άτιμος! η αλήθεια είναι πως αρχές Μαϊου πιάνω δουλειά στην Κέρκυρα και λίγο ο καιρός, λίγο η ζωάρα που προβλέπεται.. θα κόψω τα πολλά! θα γράφω όμως ανά διαστήματα τις εμπειρίες μου για να ζηλεύετε 😀

    καλό αγώνα Λευτέρη!

    #93296
    Kostão
    Συμμετέχων

    @Giakam όταν ζορίζουν πολύ τα πράγματα με τα σκυλιά και εγώ επιλέγω την επιθετική προσέγγιση. Η αγαπημένη επαφή του κάθε δρομέα, όντως.

    #93324
    roukounas
    Συμμετέχων

    “Αγαπημενη” εννοεις. Εγω παρολο που εχω σκυλια με τα αδεσποτα στο τρεξιμο δεν τα παω καθολου μα καθολου καλα. Τα φοβαμαι και στις 99% των περιπτωσεων μολις το δω στο στενο που βρισκομαι(εστω και σε αποσταση 300-400 μετρων) αλλαζω κατευθυνση και ας ειναι τσιουαουα. Εννοειται πως μαρκαρω το στενο για να μην ξαναπερασω

    #93328
    RiffRaff
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα!

    Τελευταία προπόνηση χθες, 7 km στο διάδρομο με τα 3 να είναι σε ρυθμό αγώνα. Πιο συγκεκριμένα:
    6:00-5:27-5:00- 3 * 4:36 – 6:00

    Καλό αγώνα σε όλους!

    #93394
    tzatzikis90
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σας!

    σήμερα συνέχισα τις αργές προπονήσεις μου βγαίνοντας το απόγευμα για..ότι προκύψει! ξεκίνησα για 8 ή 12, τελικά αφού έφτασα στη μέση(στα 6) κι αφού ήμουν μια χαρά, είπα να κάνω άλλο ένα(πήγαινε-έλα) κι έτσι συμπλήρωσα 14χλμ σε 1:24:46(ρυθμός 6:03) με ΜΟ παλμών τους 151. στο τέλος ένιωθα σαν να μην έχω τρέξει!

    από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος άμεσος στόχος, προσπαθώ να κάνω ξεκούραστες προπονήσεις ευελπιστώντας οι χαμηλοί παλμοί να βοηθήσουν στο μέλλον σε ταχύτητα, κρατώντας φυσικά καθημερινές σημειώσεις με στοιχεία!

    αυτά για σήμερα, καληνύχτα σας!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 766 έως 780 (από 1,027 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.