Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Υγεία & Τραυματισμοί / Πονος και πρηξιμο στο σημειο δεσιματος των κορδονιων

Πονος και πρηξιμο στο σημειο δεσιματος των κορδονιων

  • Αυτό το θέμα έχει 30 απαντήσεις, 7 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 2 μήνες πριν από τον χρήστη Elda.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #106314
    Elda
    Συμμετέχων

    Οπως τα λες Χρηστο, υπαρχουν καποιοι πονοι φαντασματα εντελως, εμφανιζονται και εξαφανιζονται οπως ηρθαν, μου εχει τυχει και σε μενα, ακομα και σε αγωνα. Ο τωρινος βεβαια δε θα φυγει τοσο ευκολα, ειναι και το πρηξιμο που παραμενει οπως ηταν, σαν καρουμπαλακι ειναι, αλλα αν ειναι να εξαφανιζεται στο τρεξιμο μετα το 13ο χλμ, χαλαλι του, ας μεινει οσο θελει, να βγει ο μαραθωνιος και μετα θα το ξεκουρασω.

    #106498
    Elda
    Συμμετέχων

    Πηγα τελικα σε μια ορθοπεδικο εδω στην περιοχη κι η διαγνωση ειναι αυτο που ειχα βρει κι εγω, extensor tendonitis ή αλλιως τεννοντιτιδα προσθιου κνημιαιου. Μου εγραψε αντιφλεγμονωδη και να κανω και μια μαγνητικη να εχουμε πληρη εικονα και μετα το μαραθωνιο θα το αντιμετωπισουμε. Δε μου ειπε να μην τρεξω, μου ειπε πως πιστευει πως θα μπορεσω να βγαλω τον αγωνα χωρις πονο, απλα μετα θα πρεπει οπωσδηποτε να το ξεκουρασω και να το αντιμετωπισω ωστε να μη χρονισει.

    #106500
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @elda Τι είχες βρει εσύ, κυρά μου..; Εγώ στο είχα βρει!
    Εγώ κι ο Έχετλος.

    #106502
    georun
    Συμμετέχων

    elda καλησπερα κ απο εμενα.πριν 4-5 χρονια σε ενα μεγαλεκο με επιασε ξαφνικα αυτος ο πονος στο αριστερο ποδι καπου στο 27κμ. ε …λεω παει αυτο ηταν παει ο αγωνας!αλλα ως δια μαγειας μετα απο 5λεπτα περιπου εφυγε οπως ηρθε!πιστευω κ ευχωμαι να μην σε συναντησει στον αγωνα σου!ολα καλα να σου πανε!!

    #106504
    Elda
    Συμμετέχων

    Aυτο ειχα βρει αφεντικο https://www.verywellfit.com/how-runners-can-prevent-avoid-top-of-foot-pain-4023628, ειχα βαλει το λινκ στην προηγουμενη σελιδα. Καλα, κατι ειχες βρει κι εσυ για προσθιαιο κνημιαιο, δεκτον! Βρες μου και πώς θα περασει τωρα να σου χρωσταω κερασμα!

    #106514
    Elda
    Συμμετέχων

    @georun σ ευχαριστω, στην αρχη θα συναντηθουμε σιγουρα με τον πονο, το θεμα ειναι αφου ζεσταθει η περιοχη να κοιμηθει καλα καλα μεχρι να τελειωσει ο αγωνας. Ευτυχως που δεν ειναι καμια κλασικη με εντονες κλισεις οποτε αν μεχρι τη μερα του αγωνα δεν εχει επιδεινωθει ο πονος, λογικα θα βγει αναιμακτα. Φτασαμε στο τελος τωρα, προχωραμε και οπου βγει.

    #106894
    Elda
    Συμμετέχων

    Ενημερωση απο το μετωπο του πονου: Πηγα ξανα χθες στη γιατρο να δει τη μαγνητικη μου και να να ξαναδει και το ποδι μου, εικονα θλασης προσθιου κνημιαιου με την παρουσια οιδηματος του υποδοριου ιστου ειναι η διαγνωση, ευτυχως ολοι οι υπολοιποι τενοντες και συνδεσμοι ειναι μια χαρα, οποτε μου εδωσε το πρασινο φως να τρεξω αλλα μετα με περιμενει να μου γραψει φυσικοθεραπειες. Τη μαγνητικη την εκανα την περασμενη Πεμπτη, χθες Τεταρτη ειχε μια ελαφρια εικονα βελτιωσης, το πρηξιμο εχει υποχωρησει καπως, το ειχα δει κι εγω μου το επιβεβαιωσε κι η γιατρος και στις πιεσεις που μου ασκουσε πονουσα λιγοτερο. Γεγονος ειναι πως και στο τρεξιμο το αισθανομαι ελαχιστα κι αυτο μονο στην πολλη αρχη, οποτε ας ελπισουμε να συνεχισει ετσι.

    #106898
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @elda Δεν παίζει αυτό το σενάριο, Μαρία.
    Ελαφριά τενοντίτιδα μπορεί, συσσωρευμένη κόπωση ναι, ερεθισμός από σφιχτό δέσιμο ή στενό παπούτσι επίσης αλλά θλάση με τίποτα.
    Κατ’ αρχάς, αν είχες θλάση δεν θα μπορούσες να κάνεις καν ραχιαία κάμψη στο πέλμα.
    Σίγουρα δεν είμαι γιατρός αλλά μάλλον ούτε αυτή είναι… 😛

    #106900
    Elda
    Συμμετέχων

    H μαγνητικη το γραφει αυτο, η γιατρος τενοντιτιδα μου ειχε πει οταν ειχα παει την πρωτη φορα, αυτο που εγραψα ειναι το πορισμα της μαγνητικης.

    Το συμπερασμα λεει: Ευρηματα περισσοτερο συμβατα με θλαση του τενοντος του προσθιου κνημιαιου. Συνισταται κλινικη αξιολογηση.

    Στη βιοιατρικη την εκανα, τι να σου πω…

    #106902
    stratus
    Συμμετέχων

    @elda Μαρια και εμενα μια διαγνωση για το ποδι μου με μαγνητικη ηταν τενοντιδα στο μηριαιο δικεφαλο (καμια σχεση με το προβλημα μου)

    #116416
    Elda
    Συμμετέχων

    Να μαστε παλι εδω ενα χρονο μετα! 🙁 Στο ιδιο ποδι οχι ακριβως στο ιδιο σημειο, λιγο πιο δεξια, με επισε εντελως ξαφνικα χθες το πρωι, ειχα τρεξει την Παρασκευη, σα να ειχα καποια ενοχληση, οχι κατι ιδιαιτερο, μετα το μεσημερι κατεβηκα μια μεγαλη κατηφορα 1.5χλμ με τα ποδια ψιλοτρεχοντας να προλαβω το λεωφορειο με παλια αθλητικα και απο χθες το πρωι απο την ωρα που σηκωθηκα απο το κρεβατι με ποναει. Ετρεξα χθες το βραδυ με το ζορι 9 κι αλλα 9 σημερα το πρωι, δυστυχως ποναω οταν το παταω, ακομα και μεσα στο σπιτι ποναω. Περισυ δεν πονουσα, μπορουσα να τρεχω, φετος οχι. Εχει πρηστει πιο δεξια απο εκει που ειχε πρηστει περισυ γι αυτο και ο πονος πιανει και κατω στο πελμα. Δεν ξερω τι μελλει γενεσθαι, αυριο ξεκουραση, αρνικες, κουρκουμαδες και τα συναφη και βλεπουμε… Και απο χλμ σε αυτη την προετοιμασια εκανα τα πιο λιγα που εκανα ποτε μου.

    #116417
    georun
    Συμμετέχων

    να σου πω και εγω κατι..μπορει να ειναι ασχετο αλλα αυτο μου ερχεται στο μυαλο!
    μηπως να δεις ενα ποιο ευρυχωρο παπουτσακι?ποιο πολυ για προπονησεις.κατι σε alltra torin π.χ(οχι δεν ειμαι seller της altra).παω για 3ο ζευγαρι που μου βγαζουν απο 1500 κμ το καθενα(μη με ακουει ο echetlos?).χωρις να εχω σουπερ φαρδυ πελμα ,νομιζω οτι εχω λυσει πολλα θεματα που ειχαν να κανουν με τραυματισμους!αλλωστε ειχα το ιδιο κι εγω οπως σου ειχα πει!

    #116418
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @elda Όπως και πέρυσι, κάτι έχει ερεθιστεί στην περιοχή, προφανώς από κόπωση. Μπορεί κάποιος τένοντας ή να μπλοκάρει και κανένα νευράκι. Επειδή εκεί κάτω όλα είναι πολύ στριμωγμένα, το παραμικρό οίδημα πιέζει ευρύτερα.
    Κάνε την γνωστή αρχική αντιμετώπιση και δες πώς πάει.

    #116511
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @elda Επιμένει τόσο;;;

    #116512
    Elda
    Συμμετέχων

    Ναι το σιχαμενο, πηγα 2 φορες σ ενα φιλο φυσικοθεραπευτη, μου κανε tens και κρουστικο υπερηχο, ισως να ειναι ενα κλικ καλυτερα, δεν ειμαι και σιγουρη. Ενταξει, το πηρα καλυτερα απ ο,τι φανταζομουν, αν ειναι να κρατησει απλα δε θα τρεξω μαραθωνιο, κατα βαθος ειχα αναγκη μια ξεκουραση (ψυχολογικη κυριως) και καπου ηρθε κι εδεσε ο τραυματισμος. Βεβαια ημουν στην καλυτερη φυσικη μου κατασταση, θα πηγαινα για sub 5′ pace αυριο και sub 3.45 στη Θεσσαλονικη, αλλα οκ, δεν πειραζει, καλα να μαι θα το ξαναβρω. Αν δεν κρατησει πολυ και καταφερω να επανελθω σχετικα συντομα, ισως σκεφτω ως εναλλακτικη το μαραθωνιο Ροδου (3/5) οπου θα εχει ζεστη μεν κατα πασα πιθανοτητα, αλλα ξεκιναει στις 7, οποτε μεχρι 11 θα χω τελειωσει. Αν αργησω να επανελθω, θα παρω τα βουνα που μου λειψανε! (κυριολεκτικα)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.