Ρολόι συμβουλή

Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 24 απαντήσεις, 13 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 3 μήνες πριν από τον χρήστη tanakas.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 25 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #10419
    Nikolas
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα στο forerunner 25 με Gps και hrm στα 150 και στο tomtom runner2 που για να έχει όλα όσα έχει το forerunner πρέπει να δώσω 200, διαφορετικά στα 150 το παίρνω χωρίς hrm.
    Με ενδιαφέρει επίσης να τα φοράω σε πισίνα ή θάλασσα.
    Κάποια συμβουλή;;

    #10454
    mashine
    Συμμετέχων

    Το TomTom στο sportsdirect στην πρώτη εκδοση είναι κάτω από 100ευρω ενώ η δεύτερη λίγο πάνω από 100.Δες από εκεί το garmin forerunner 220 που είναι καθαρά τρεξιματικό ρολόι.

    #13338
    Kostas L.
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα , έφτασα κ εγώ στην ώρα μου για το πρώτο ρολόι , δεν έχω τρελές απαιτήσεις , χρειάζομαι τα φώτα σας παιδιά !

    #13351
    big-blue
    Συμμετέχων

    Το tom tom runner (1η έκδοση) το έχω εδώ και 3+ χρόνια (απ’ τους πρώτους στην Ελλάδα, μέσω γνωστού που δούλευε στην Τομ τομ στην Ολλανδία), πριν από λίγο καιρό τα έφτυσε αλλά μου το άλλαξαν σε 10 ημέρες, με 50€.
    Στο Skroutz έχει κάπου 100€ χωρίς τον παλμογράφο. Το καλοκαίρι είχε φτάσει 75€! Αν το πάρεις με παλμογράφο, είναι πολύ value for money, τα κάνει όλα. Η μπαταρία δεν αλλάζει, μόλις τα φτύσει το πετάς, αλλά ως συνήθως πρώτα τα παίζει το ρολόι κ μετά η μπαταρία:)

    #13386
    Kostas L.
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ @big-blue, σήμερα το πρωί παρήγγειλα το garmin forerunner 25 καθώς το είδα σε λειτουργία από φίλο κ μου άρεσε η απλότητα αλλά κ το κόστος για αυτά που προσφέρει.

    #53724
    harris_vak
    Συμμετέχων

    καλησπέρα.Αγόρασα ενα soleus gps 1.0 . Το φορτίσα πλήρως αλλά μόλις το βγάζω απο την πρίζα δεν ανοίγει. Πριν το φορτίσω δούλευε κανονικά…

    #56674
    tazi
    Συντονιστής

    Kalimera sas.
    Kai ego prepei na paro roloi, to 620 pia apla den exei diathesi na boithisei, prosanatolizomai sto 630.

    @stratus
    kala kano? xreiazetai na to paro me to HRM band h kanei ayto poy exo idi apo to 620? Exei noima mipos kapoia na koitaxo kapoia alli marka an kai eimai exoikeiomenos me tin garmin?

    #56676
    stratus
    Συμμετέχων

    @tazi Ειναι καλο ρολοι Νικο παρτο.Ο παλμογραφος θα παιζει με το 630.

    #56680
    tazi
    Συντονιστής

    @stratus Euxaristo poli Xristo, exei noima na to paro me to hrm bundle? exei dld to neo kardiosixnometro diafores apo auto pou eixe to 620, giati i diafora sti timi den einai kai amelitea.
    Episis to forerunner 35 pou foresa poli mou arese, einai akribeis oi metriseis tis kardias me ton optiko sensora?

    #56688
    stratus
    Συμμετέχων

    @tazi Νικο νομιζω οτι η μονη διαφορα του heart rate του 635 με το 620 ειναι οτι με αυτον του 635 μπορεις να βρεις το Lactate Threshold Heart Rate.Τριχες δηλαδη.
    Με τον οπτικο σενσορα οι μετρησεις ειναι οκ οσο οι παλμοι ειναι σταθεροι δηλ οταν τρεχεις ενα λονγκ ραν,τεμπο κλπ.Στις διαλλειματικες που οι παλμοι ανεβοκατεβαινουν συνεχως συνηθως οι οπτικοι σενσορες εχουν προβλημα.Η ακριβεια τους επηρεαζεται και απο το χρωμα του δερματος,απο τις τριχες κλπ.Εγω στις διαλλειματικες βαζω τη ζωνη και στις αλλες προπονησεις εμπιστευομαι το σενσορα.Να ξερεις οτι για να δουλεψει ο σενσορας πρεπει το ρολοι να δεθει πολυ σφιχτα και σχεδον δυο δακτυλα πανω απο τον καρπο.Δε δουλευει αν το βαλεις στον καρπο,οπως ολοι το βαζουμε φυσιολογικα

    #56690
    tazi
    Συντονιστής

    @stratus Thank you mate!!

    #56704
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

    @tazi και εγώ το 620 είχα και πήγα στο 935 (σκευτόμουν και το 735). Στο 620 είχα διαλύσει 2 ζώνες HRM. Η πρώτη ήταν η σκληρή (σε σημείο να ματώνω), η δεύτερη ήταν πιο μαλακή (περισσότερη σιλικόνη). Το 630 bundle εχει ακριβώς το ίδιο HRM απο πλευράς δυνατοτήτων με το HRM του 620, απλά η ζώνη ειναι ακόμα πιο μαλακή και ποιοτική. Εχω την εντύπωση οτι το Lactate Threshold είναι δυνατότητα του ρολογιού (software) και οχι της ζώνης. Αλλά όπως λέει και ο stratus… τρίχες…
    Αν η ζώνη σου από το 620 ειναι σε καλή κατάσταση, πάρε το απλό 630. Ετσι κι αλλιώς και η Garmin το εχει στα “previous models” και δέν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά σε αυτό.
    Το οπτικό είναι πολύ fuzzy logic. Για all day activity OK. Αντε και για κανένα workout χωρίς σκαμπανευάσματα και που δεν σε νοιάζει και σε ποια ζώνη εισαί (easy)

    #56736
    tazi
    Συντονιστής

    Ευχαριστω πολυ @aristidi, αυριο βλεπω να μπαινει η παραγγελια για το ανευ hrm, μια και το ηδη υπαρχων δουλευει ρολοι…..

    #115014
    Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

    Για να αξιολογήσω μια μπαταρία ενός ρολογιού ως προς την διάρκειά της, αρκεί να συγκρίνω τα Battery Capacity: ???mAh ή πρέπει να προσέξω και κάτι ακόμη;

    #115016
    Vassilis K
    Συμμετέχων

    @skull καλύτερα να διαβάσεις κάποιο review από αξιόπιστη πηγή (πχ του DC Rainmaker). Η χωρητικότητα της μπαταρίας είναι μια ένδειξη. Αλλά η κατανάλωση επηρεάζεται από το είδος της οθόνης, από το Chipset, από τους αισθητήρες και ένα σωρό άλλες λεπτομέρειες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 25 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.