Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 1,670 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #103334
    Steven Tsok
    Συμμετέχων

    @echetlos σε ρωτάω γιατί είδα ότι δοκιμάζεις το vomero14. Έχεις δίκιο, έχω και το EPIC REACT και το PEGASUS TURBO. Το πρώτο το αγόρασα το Πάσχα και έβγαλα φοβερές επιδόσεις και όλη την προετοιμασία για τον Αυθεντικό της Αθήνας. Με το δεύτερο έτρεξα όλους τους αγώνες από τον Οκτώβριο και μετά με απίστευτα αποτελέσματα με αποκορύφωμα το 2.58.30 στην Αθήνα…. Σκέφτομαι τη συμμετοχή σ’ ένα Μαραθώνιο την άνοιξη αλλά θα δώσω βάση κυρίως σε ημιμαραθωνίους. Τα LR γίνονται περίπου στο 4.20-4.30

    #103336
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @steven_tsok Παρ’ το, Σταύρο.
    Ένα απορροφητικο παπούτσι, το οποίο πάει άνετα και σε ρυθμούς tempo. Απλά μην περιμένεις softness τύπου Turbo.

    #103338
    Giorgos sp
    Συμμετέχων

    Καλημέρα σε όλη την παρέα…είμαι νέος στο τρέξιμο καθόσον είμαι αφιερωμένος στα βάρη για πολλα χρόνια…ποιο παπουτσι θα προτείνατε σαν έμπειροι ώστε να μην τραυματιστώ και να μπορέσω να κάνω 40-50 χλμ την εβδομάδα;;;

    #103340
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @giorgos_papas Καλημέρα, Γιώργο.
    Κανένα παπούτσι δεν μπορεί να σε τραυματίσει, μόνο εσύ μπορείς να το κάνεις αυτό μέσα από προπονητικά λάθη.

    Πήγαινε σε ένα κατάστημα που έχει διάδρομο, δοκίμασε διάφορα μοντέλα και δες με ποιο νοιώθεις καλύτερα.

    #103342
    Giorgos sp
    Συμμετέχων

    Εμπειρικά κάποια πρόταση;;

    #103344
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Πολλές…
    Triumph, Ride, Glycerin, Ghost, Vomero 13 και άλλα πολλά στην κατηγορία αυτή.

    #103346
    Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

    Επίσης @giorgos_papas δώσε λίγο προσοχή σαν νέος στο τρέξιμο γιατί 40-50 χλμ κατευθείαν, μου φαίνεται λίγο ζόρισμα ! Από την άλλη, ένα παπούτσι δεν νομίζω να μπορεί να προκαλέσει τραυματισμό. Τραυματισμός θα προκληθεί εάν επιμείνουμε σε παπούτσι που δεν το νιώθουμε να κάθεται καλά στο πόδι, που κάτι μας ενοχλεί και μας προβληματίζει στη πορεία και που αντί να το βγάλουμε αμέσως στην άκρη, συνεχίζουμε να το χρησιμοποιούμε. Ή για παράδειγμα στην περίπτωση που ενώ ζυγίζεις πολλά κιλά, εντούτοις πας και φοράς ένα παπούτσι μειωμένης απορροφητικότητας (που χρησιμοποιείται για άλλο σκοπό) και σχετικά flat.

    #103358
    Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

    Λοιπόν σήμερα έβαλα τα elite 10 σε κάτι χιλιαρια! Overall έγινε σοβαρή αναβάθμιση στο παππουτσι! Περισσότερο γάντι στο πόδι, πιο μαλακα υλικά που αγκαλιάζουν το πόδι, άλλα κορδονια(κάποιος είχε αναφέρει ότι τον ενοχλούσαν τα του 9 νομίζω) και γενικά περισσότερο roomy toebox! Επίσης το pop από το airbag νομίζω ήταν περισσότερο και ένιωθα ότι είχα ‘περισσοτερο’ παππουτσι στο πόδι μου!! Αυτα βέβαια όλα δεν ξέρω πως μπορεί να έχουν επηρεάσει το βάρος! Δεν με προβλημάτισαν πουθενά πάντως!

    #103360
    Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

    Νομίζω δηλαδή ότι έχει περισσότερο προπονητικό χαρακτήρα πλέον παρά καθαρόαιμο αγωνιστικό. Καθαρόαιμο δεν ήταν ποτέ βέβαια αλλά η ζυγαριά τώρα γέρνει λίγο προς το προπονητικό. Αυτό παρόλα αυτά δε με προβλημάτισε πουθενά, μια χαρά συνδεδεμένος ήμουν με το έδαφος αλλά ολα ήταν λίγο περισσότερο smooth από ότι με το 9.

    #103362
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Η σόλα είναι ολόιδια με το 9, παρόλο που κάποιοι τη βρίσκουν ένα τικ πιο σφιχτή, Ιερεμία.

    #103366
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    Εντωμεταξύ πόσο θα έψηνα ένα Elite 9-10 με το full lenth zoom αλλά και σχήμα του midsole (με τη λίγο πιο έντονη κλήση στο midfoot) του Pegasus 35… Στην ουσία δηλαδή ένα midsole και outsole του Pegasus 35 με το upper και το ίσως πιο στενό last του Elite.

    #103368
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @sotiris_diamantopoulos Τον React ξέχασες να προσθέσεις.

    #103370
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    @echetlos περίμενα να δω τι θα γράψεις για τον συνδυασμό react και zoom air στο Vomero 14 πριν το ευχηθώ από μαγικό τζίνι :p

    #103372
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Ε εντάξει… καμμία σχέση με τον Cushlon. 😉

    #103376
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    Ωραία, ας το βάλουν το συνδυασμό αυτό και σε ένα παπούτσι των 200-250γρ και I am totally sold!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 1,670 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.