Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 901 έως 915 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #92840
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @vicky Βασικά το Vazee Pace ήταν ο αντικαταστάτης τους.
    Κι εγώ θα ήθελα να το δοκιμάσω γιατί το V3 ήταν από τα αγαπημένα μου παπούτσια.
    Το ζαχαρώνει ένας φίλος για αγορά άμεσα και φοράμε και το ίδιο νούμερο, οπότε πολύ πιθανό να έχουμε review.
    Πάντως το πάτημά του είναι σχετικά σφιχτό, δεν θυμίζει το V4.

    #92846
    Vicky
    Συμμετέχων

    Ευχάριστα νέα έχεις Νίκο.
    Μεταξύ των δύο (v3, v4) το 3 μου είχε αρέσει περισσότερο.
    Το vazee pace το πήρα…..Δεν μου κάθισε καλά…το έχω ολοκαίνουργιο…
    Δεν μου έμοιαζε καθόλου με το 890v για το οποίο συζητάμε…
    Θα περιμένω για το v6…Έτσι και αλλιώς τώρα βγήκε….Η τιμή του είναι ψηλά…λίγο που κοίταξα sportsshoes 116 ευρώ και runnningswarehouse 120..
    Σε κανένα εξάμηνο θα είναι στα 80….

    #92848
    Vasilis Giannaris
    Συμμετέχων

    Σήμερα στην έκθεση για τον ημιμαραθωνιο βρήκα τήν ευκαιρία να δοκιμασω το sketcher gorun ride 7.πρώτη εντύπωση είναι λίγο ποιό σκληρό απο Clifton 4 πολύ ωραίο και με πολύ ωραία αίσθηση το ύφασμα του που ειναι καλύτερο σαν αίσθηση απο το ultra 2 που είχα δοκιμάσει πριν λίγες μέρες τό όποιο είναι με την σειρά του ποίο μαλακό σαν πάτημα .. Αυτά περπατώντας…

    #93036
    savinio
    Συμμετέχων

    @echetlos Νίκο ήθελα να σε ρωτήσω στην περίπτωση που ένα παπούτσι μας βολέψει και δε μας έχει προβληματίσει σε τίποτα είναι σωστό αν το βρούμε και σε πολύ καλή τιμή να το ξαναπάρουμε. Συγκεκριμένα μιλάω για το Saucony Triumph Iso 3. Ευχαριστώ.

    #93038
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @skaratatis Προφανώς, Σάββα.
    Ιδίως αν πρόκειται και για πρόσφατο μοντέλο, οπότε δεν τίθεται θέμα για την κατάσταση του αφρού.
    Καλορίζικα! 🙂

    #93218
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @bill Βασίλη, μετέφερα την ερώτησή σου στην σχετική ενότητα.

    Γενικώς τα Hoka έχουν μέγιστη απορρόφηση και πολύ μαλακό πάτημα. Πέρα από το Vanquish (review), μπορείς να δεις και το Clifton (review) ή και το Bondi. Επίσης, το Skechers Ultra R2 (review).
    Το Escalante έχει απορροφητικότητα αλλά δεν είναι τόσο μαλακό όσο τα παραπάνω, αν αυτό είναι προτεραιότητά σου.

    Καλημέρα στην ομάδα!Είμαι νέος στο χώρο του τρεξίματος, έχω συμμετάσχει στο κλασσικό μαραθώνιο 2017 κ στον 1ο Βυζαντινό Μεγαρέων 2018.

    Θα ήθελα τη γνώμη των μελών για την αγορά παπουτσιού το οποίο θα παρέχει ΜΕΓΙΣΤΗ αντικραδασμική προστασία!Μετά απο έρευνα βρίσκομαι ανάμεσα σε δύο επιλογές:
    Η μία είναι το hoka vanquish 3 κ η άλλη το altra escalante.
    Φυσικά αν έχει κάποιος να μου προτείνει κ κάποιο άλλο μοντέλο θα το λάβω υπόψιν μου!
    Σας ευχαριστώ!

    #93252
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @bill Καλημέρα, Βασίλη.
    Μπορεί να θεωρείται εκ πρώτης αυτονόητο ότι κάποιος με καταπονημένες αρθρώσεις χρειάζεται ένα πολύ μαλακό παπούτσι, δεν είναι όμως ακριβώς έτσι. Παραθέτω ένα παλαιότερο μου απόσπασμα:
    “Πολλοί δρομείς, είτε με μεγαλύτερο βάρος, είτε με προβλήματα σε κάποια άρθρωση, είτε με σχετικά αδύναμο μυοσκελετικό, θεωρούν ότι χρειάζονται οπωσδήποτε ένα πολύ μαλακό παπούτσι. Ισχύει όμως ακριβώς το αντίθετο. Ένας αφρός που το πόδι βουλιάζει μέσα του, προκαλεί αστάθεια και αναγκάζει μύες, τένοντες και συνδέσμους να δουλεύουν παραπάνω για να στηρίξουν το σώμα και να σε ωθήσουν τελικά προς τα εμπρός.
    Αντιθέτως, μία σταθερή πλατφόρμα, χωρίς άσκοπη συμπίεση, βοηθάει πολύ περισσότερο και κάνει το τρέξιμο πιο αποδοτικό. Ακόμη κι αν κάποιος δεν ανήκει στις παραπάνω περιπτώσεις, όταν σε ένα long run ή ένα μεγάλο αγώνα για παράδειγμα, το σώμα αρχίζει να χάνει το form του από την κόπωση, η ποδοκνημική γίνεται πιο αδύναμη ή η καμάρα «πέφτει», η στήριξη από το παπούτσι είναι πολύ πιο σημαντική από μία απλά μαλακή αίσθηση του αφρού”.
    Υπάρχουν αρκετά μοντέλα που είναι απορροφητικά αλλά και σταθερά συγχρόνως.

    Τα Altra δεν είναι βέβαιο ότι θα σου ταιριάξουν, λόγω μηδενικού drop.

    @echetlos καλημέρα κ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, προτεραιότητά μου είναι να είναι μαλακό το παπούτσι για δύο λόγους:
    1ον γιατί έχω καταπονημένες αρθρώσεις μετά απο 19 χρόνια στο χώρο των πολεμικών τεχνών κ 2ος κ σημαντικότερος γιατί μιά φορά την εβδομάδα περίπου κάνω μιά προπόνηση 10-15 χλμ μέτριας έντασης με weight vest 20 κιλών λόγω επαγγέλματος (Ε.Σ.) προσομοιώνω μέρος της αποστολής μου στην προπόνηση.
    Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου μου ταιριάζει ένα απο τα hoka η το skechers, αλλά βλέποντας μια εικόνα που δημοσίευσες με το σχεδιάγραμμα των ποδιών για hoka κ altra μου ταιριάζει το altra..
    Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός κ ευχαριστώ κ πάλι!!

    #93256
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

    Μιας και χρησιμοποιησα τα φρέσκα glide 8, πρέπει σιγά σιγά να αρχίσω να ψάχνω την διαδοχή στην ντουλάπα. Η επιστροφή στην ασφάλεια των cumulus θεωρείται πισωγύρισμα… Προτάσεις? Το pegasus έχει ένα προβάδισμα. Το ride μου κλείνει το μάτι αλλά φοβάμαι ότι θα με προδώσει νωρίς … με τα continental της adidas είχα καλομαθει. Το ντροπ Ίσως το ρίξω αν βρω κάτι προκλητικό. Μέχρι 6.

    #93258
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @kalogeridis Επειδή το βλέπω το έργο, να σε ενημερώσω ότι η γραμμή είναι πλέον 090.

    #93260
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

    @echetlos μη ξεχνάς ότι μπήκε το καινούργιο το οποίο με αυτά που γράφω εγώ , με κρατάν ένα εξάμηνο στο δρόμο σίγουρα… Μέχρι τότε θα εκμαιευω πληροφορίες σου και από τα απλά τηλεφωνήματα , κοινής καλημερας!!!

    #93286
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Μέσα στην άλλη εβδομάδα το review.

    20180329_102540

    #93288
    Antonios
    Συμμετέχων

    Τα αγόρασα πριν από 15 ημέρες στην έκθεση του ημιμαραθωνίου της Αθήνας. Δεν θα εκφέρω ακόμη άποψη καθώς όλα κι όλα έχω τρέξει 10 χλμ. Έχοντας πάντως φορέσει κατά σειρά triumph iso 1 & 2, ride 9 & 10, η αίσθηση είναι λίγο διαφορετική από προηγούμενα μοντέλα της Saucony, τουλάχιστον από εκείνα που εγώ έχω χρησιμοποιήσει. Αναμένω το review με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

    #93292
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @antsa Όντως διαφορετική Αντώνη, το full Everun δίνει άλλη συμπεριφορά στον δρόμο.

    #93300
    thesalos
    Συμμετέχων

    περι χοκα clifton λοιπον .
    εδω και 2 εβδομαδεσ τρεχω με το κλιφτον 4 . αυτο ειναι το 5 ζευγαρι τις ιδιας εταιριας και δευτερο τις σειρας κλιφτον τα αλλα ειναι δυο μποντι το 1 και 4 και το στινσον το λαιτ το οποιο δεν μπορω να καταλαβω γιατι το σταματησαν.
    τωρα ,μετα απο 80χιλ με το κλιφτον 4 , η γνωμη μου ειναι οτι η χοκα εκανε μια μεγαλη πατατα.
    δεν εχει καμια σχεση με το ελαφρη , διαπνεον , προηγουμενο μοντ. το πουπουλενιο ,πατημα οπου εκανε μεγαλη εντυπωση σε ολους , και σε μενα , εχει αντικατασταθει με ενα απλως ουδετερο χοκα ημισκληρο πατημα.
    εχοντας κανει 1280 χιλ με το κλιφτον 2 ,η γνωμη μου ειναι οτι το 4 μοντ.μονο κατα το ονομα ειναι ιδιο ,και στα κορδονια.
    οχι οτι το μοντ 4 ειναι κακο αλλα δεν ειναι το κλιφτον.

    #93302
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @thesalos Όλα τελικά είναι θέμα προτιμήσεων, φίλε μου…
    Το V1 ήταν πολυυυυυ μαλακό, πανάλαφρο αλλά με τραγική εφαρμογή και upper που στα 200χλμ άρχιζε να διαλύεται.
    Το V2 ήταν, κατά γενική ομολογία, το χειρότερο Clifton. Πιο σκληρό πάτημα και ακόμη στενότερο toe box.
    Με το V3, το Clifton μπορεί να βάρυνε αρκετά αλλά κέρδισε σε ποιότητα και ανθεκτικότητα. Σωστό διχτυωτό και επαρκής χώρος μπροστά.Σε softness, το πιο κοντινό στο V1.
    Το V4, κατά την γνώμη μου, είναι το πιο ολοκληρωμένο Clifton. Σύγχρονο upper, πολύ απορροφητικότητα αλλά πιο σφιχτός αφρός για σταθερότερο και πιο άμεσο πάτημα. Univesal εφαρμογή που μπορεί να χωρέσει τα περισσότερα πέλματα. Φυσικά, προστέθηκε βάρος αναπόφευκτα.

    Αυτά είναι τα facts. Από εκεί και πέρα, έχει να κάνει με το τι προτιμάει ο καθένας.
    Αν θες κάτι σαν το V3, δες το Napali. Είναι η ίδια σόλα με βελτιωμένο το επάνω μέρος.
    Αν και κατ’ εμέ, το καλύτερο Clifton είναι το Skechers Ultra R2! 😉

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 901 έως 915 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.