235 vs 735xt vs Instict vs Suunto Ambit 3 HR

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #108002
    Kostas Roussakis
    Συμμετέχων

    Λοιπον , να αναφερω οτι δεν εχω δουλεψει αλλη εταιρεια οποτε δεν συγκρινω .
    Πρωτο φαουλ στο σταδιο μεσα σε τεστ 10Κ μου το εβγαλε 10800 , δεν ειχα ενεργοποιησει και τα δυο gps kai glonass και την καταγραφη ανα χιλιομετρο . Βεβαια και μετα παλι μου εβγαζε αποκλησεις στο σταδιο και σε αγωνες . Αλλο στραβο ειναι οτι οταν βαλεις αλλο interface ρολογιου το κολλαει λιγο. Και θα ηθελα διαφορετικα προφιλ. πχ ενα προφιλ να μην δουλευει τιποτα και να ειναι σε λειτουργεια ρολογιου μονο . Δεν το χω ψαξει / βρει ακομα αν υπαρχει . Σιγουρα παντως οταν θα αλλαξω ρολοι θα δοκιμασω suunto , να μου φυγει η περιεργεια !

    #108004
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @kostas_roussakis To GPS δε μπορεί να καταγράψει “καμπύλες”, οπότε στα βιράζ του στίβου μπερδεύεται.
    Απλό χρονόμετρο χρησιμοποιούμε, γνωρίζοντας την απόσταση του διαδρόμου.
    Βέβαια, τα +800μ που σου έβγαλε είναι πάρα πολύ μεγάλο σφάλμα.

    #108006
    Periklis
    Συμμετέχων

    Ερώτηση: Ενα ρολοι του 2014 μοντέλο, με ενα άλλο πιο νέο μοντέλο πχ του 17 η του 19, έχουν την ιδια αποδοση στο GPS (εφοσον παντα εχουν ιδια τεχνολογία gps πχ αν εχουν και τα δυο glonass η ακριβεια ειναι ιδια; Η παιζει ρόλο το “εσωτερικό” του ρολογιού μηχανικά ; Πχ θελω να πω οτι το 235 η το 735 με το 935 η το fenix εχουν ιδιας απόδοσης και ακριβειας gps?
    Η ότι πληρώνεις παιρνεις; ; ;

    #108008
    italian
    Συμμετέχων

    Καλημέρα @kostas_roussakis, για ορθότερη καταγραφή της απόστασης στο 235, είναι σημαντικό να ελένξεις πως στα Settings->System->Data Recording η τιμή είναι Every Second και όχι Smart.

    #108012
    stratus
    Συμμετέχων

    Σαφως η τεχνολογια στα καινουργια μοντελα ειναι καλυτερη,αλλα παιζει ρολο και το software του καθε ρολογιου,γιαυτο πολλς φορες με ενα update βελτιωνεται η αποδοση του gps.

    #108016
    Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

    Η αποθήκευση στίγματος gps κάθε δευτερόλεπτο και όχι κάθε λεπτό καθώς και η χρήση GPS+GLONASS ως επιλογή, είναι αυτά που εξασφαλίζουν από τη πλευρά του ρολογιού την μέγιστη ακρίβεια. Από κει και πέρα, στροφές και καμπύλες δρόμων και στίβου, όπως και ψηλά κτίρια σε αστικό περιβάλλον δημιουργούν προβλήματα στην ακρίβεια μετρήσεων! Αυτά ισχύουν γενικά για όλα τα ρολόγια και για όλες τις συσκευές GPS.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.