Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 4ος Δρόμος των Αλκυόνων

4ος Δρόμος των Αλκυόνων

  • Αυτό το θέμα έχει 22 απαντήσεις, 10 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 8 μήνες πριν από τον χρήστη aroulio.
Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #118707
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

    @skaratatis @chriskapsio @thanasisnk @elda

    Θα κατέβετε? Δέν το έχω αποφασίσει ακόμα εγώ.

    Ειναι στις 29 Αυγούστου.

    29/8/2020 5ος ΑΓΩΝΑΣ ΑΛΚΥΟΝΩΝ 29,7χλμ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ ΑΓΩΝΑΣ 6,6χλμ- ΨΑΘΑ

    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Επειδή ο αγώνας είναι νυχτερινός (night run) δεν θα επιτραπεί σε κανένα η συμμετοχή αν δεν φέρουν φακούς εμπρός-πίσω και ανακλαστήρες.

    #118708
    savinio
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα Αριστείδη….Εγώ δεν θα κατέβω…δεν έχω χιλιόμετρα στα πόδια μιας και long run πάνω από 20km έχω πολύ καιρό να κάνω οπότε θα είναι ταλαιπωρία. Επίσης το ότι θα είναι βραδινός με φακούς και ιστορίες δε με ενθουσιάζει και πολύ.

    #118709
    chriskapsio
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα Αριστείδη. Ούτε εγώ θα κατέβω λογικά. Ούτε χλμ κάνω, πια ούτε long της προκοπής και δε βλέπω αγώνα στόχο στο κοντινό μέλλον λόγω της κατάστασης…

    #118710
    aroulio
    Συμμετέχων

    Και να μην ξεχνάμε ότι φέτος θα γίνει σε 9 στροφές των 3,3 κμ.
    Το δε τραγικό οδόστρωμα της Ψάθας, ούτε που θέλω να το σκέφτομαι πως θα είναι με φακό…

    #118711
    chriskapsio
    Συμμετέχων

    Σχετικά με το οδόστρωμα @aroulio επειδή είναι 9 στροφές μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως δεν έχει πρόβλημα. Δε θα περάσει από το βομβαρδισμένο τοπίο!

    #118720
    Elda
    Συμμετέχων

    Εγω δεν τρεχω τον τελευταιο καιρο γιατι εχω εναν τραυματισμο πισω απο το γονατο, μαλλον με ξαναθυμηθηκε η κυστη baker προ τριετιας, θα κανω μαγνητικη και υπερηχο σε λιγες μερες να το δω. Αλλα και να ετρεχα δε θα εκανα προετοιμασια για ενα μαραθωνιο που κατα πασα πιθανοτητα δε θα γινει, οποτε σιγουρα δε θα ετρεχα 30αρι, μεχρι 15 το πολυ θα εκανα. Καλη επιτυχια σε οσους τρεξουν! (για να δουμε κι αν θα γινει ο αγωνας…)

    #118721
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ Σάββα, Chris και Μαρία για τις απαντήσεις!
    Έχω έτσι κι αλλίως 30-32km LR εκείνη τη μέρα και σκεύτομαι μπας και πάω στον αγώνα, να το κάνω με παρέα. Αλλά απότι βλέπω, μάλλον μόνος μου θα είμαι.


    @aroulio
    και εγώ τώρα μόλις το είδα! Και αναρωτιούμουν άν ειναι η περσινή διαδρομή, ή η παλιά που πέρναγε και μέσα από το δάσος. Τελικά κανένα από τα 2!!!
    9 στροφές 3.3km!?!?! Ακόμα και στην περίμετρο ΟΑΚΑ όταν κάνω LR που ειναι 4km, το βαριέμαι… Φαντάζομαι το κάνουν για να μην δεσμεύσουν μεγαλύτερο τμήμα δρόμου ή/και γιατι ειναι βομβαρδισμένος παρακάτω. Διότι από πλευράς συνωστισμού ειναι πολύ χειρότερα έτσι. Εσύ θα πάς?

    #118722
    aroulio
    Συμμετέχων

    @aristidi
    Εμένα το 50άρι της Ψάθας υπήρξε από τους αγαπημένους μου αγώνες (4 φορές), αλλά κάπου μετά το 2ο km -αν θυμάμαι καλά- έχει πολλές τρύπες το οδόστρωμα.

    Το 30άρι των Αλκυόνων το έκανα μια φορά προπονητικά, όπου η διαδρομή ήταν 15km μέχρι περίπου το Σχίνο κι αναστροφή και το κομμάτι 10-20 είχε μπόλικες ανηφοροκατηφόρες. Ως πρωινός αγώνας Σεπτεμβρίου, είχε απίστευτη ζέστη, είχα βαρέσει κι εγώ πειραματιζόμενος άλλο ένα 30άρι την αμέσως προηγούμενη μέρα… οπότε δεν είχα και τις καλύτερες εντυπώσεις από τον αγώνα αυτό….

    Για τη διαδρομή, υποθέτω ότι φέτος θα ξεκινάει από το καφέ Paradise, θα γίνεται ένα παραλιακό 1,2km -κάπου μετά από αυτό το κομμάτι έχουν γίνει κατολισθήσεις- μετά θα κάνει στροφή αριστερά και θα μπαίνει μεσόγεια για επιστροφή.

    Προσωπικά βαριέμαι την ταλαιπωρία να μπω τέτοια εποχή σε τέτοιο αγώνα (σε στροφές). Προτιμώ να πάω Εξάρχεια-Bolivar κι επιστροφή που είναι το ίδιο. Όταν βέβαια ήμουν πιο αρχάριος έκανα κρα για να με δοκιμάσω στο 30άρι στα Γιάννενα ή στις Σπέτσες, οπότε περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.