Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Διατροφή / Τζελάκια. Μεγάλη Ιστορία.

Τζελάκια. Μεγάλη Ιστορία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 218 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #126260
    anton#georg
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα παιδιά. Ηθελα να ρωτήσω τα zipvit zv7 energy gel εχουν σταματήσει να τα φέρνουν?Βλεπω σε διάφορα site οτι ειναι εξαντλημένα.

    #126818
    anton#georg
    Συμμετέχων

    Παιδιά δοκίμασε κανείς την σκόνη της Maurten 320, 1-2 ωρες πριν τον μαραθωνιο να μας πει τις εντυπώσεις του;δηλαδη να το εχει τελειώσει την ωρα της εκκίνησης.

    #126819
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @antonisgeorgakopoulos To 320 είναι μεγάλη υπόθεση.
    Μπορείς να το πάρεις το βράδυ πριν τον αγώνα, αντί να μπλέξεις με κανονικό γεύμα υδατανθράκων. 80 καθαρά γραμμάρια carbo, πλήρως απορροφήσιμα. Τίποτε άλλο δεν θα σ’ τα δώσει αυτά. Όπως και πριν την εκκίνηση, κατά την διαδρομή μέσα στο πούλμαν.

    #126820
    anton#georg
    Συμμετέχων

    @Echetlos Ναι για την διαδρομή μεσα στο πούλμαν το σκεφτόμουνα (1-2 ωρες πριν) ετσι ώστε να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσω καποιο gel πριν την εκκίνηση. Ελπιζω μονο να μην προκαλεί φούσκωμα ή κατι τετοιο

    #126822
    anton#georg
    Συμμετέχων

    Με τον κωδικο EXTRA20 στο cosmos sport πηρα 6 τζελακια Maurten 3,04 το ενα.

    #126823
    harris_vak
    Συμμετέχων

    Τα χρησιμοποιώ αρκετά συχνά. Ένα φακελάκι σε μπουκάλι 500ml κατά προτίμηση με χαμηλή περιεκτικότητα ασβεστίου <40, δύο ώρες πριν τον αγώνα είναι ότι πρέπει. Ειναι κάπως γλυκό, καλό είναι να το δοκιμάσεις λίγες μέρες πριν τον αγωνα. Βοηθάει πολύ στην υδατανθράκωση,καθως προσφέρει 79γρ υδατανθρακα.

    #126824
    anton#georg
    Συμμετέχων

    @harris_vak κάπως έτσι θα το κάνω.thanks

    #126825
    giannis d
    Συμμετέχων

    η 320 ειναι πραγματικα οτι καλυτερο εχω δοκιμασει ,σε αγωνα ultra δε χρησιμοποιησα σχεδον τπτ αλλο και με πηγε πολυ δυνατα

    #126827
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής
    #126853
    skatsavos
    Συμμετέχων

    το DrinkMix της Maurten, δύο φορές προσπάθησα να το δοκιμάσω. Την πρώτη δεν το είχα διαλύσει σωστά. Την 2η που το δοκίμασα με εμφιαλομένο νερό, δεν πίνεται σαν γεύση είναι απαίσιο. Με τα gel εχω πολύ καλή άποψη σε κάποιους αγώνες που τα έχω χρησιμοποιήσει.

    #126854
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @skatsavos Το νερό που το ανέμειξες, είχε ασβέστιο <40; Παίζει ρόλο στην ρευστότητα του μιγματος.

    #126858
    Alkis
    Συμμετέχων

    Ποιες μάρκες νερού είναι κατάλληλες;
    Θα δοκιμάσω και εγώ πρώτη φορά.
    Τα τζελακια της Μaurten πάντως είναι το κάτι άλλο!

    #126859
    harris_vak
    Συμμετέχων

    Τα νερά Κωστηλάτας έχουν περιεκτικότητα σε Ca++ 34,6 mg/lt . Θεωρητικά μας βολευουν, δεν ξέρω ποια άλλα. Δεν ειχα δώσει ποτέ τόση σημασία…

    #126860
    anton#georg
    Συμμετέχων

    Εδω εχει μια λίστα με διάφορα νερά: https://www.iasios.gr/%CF%85%CE%B3%CE%B9%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%BF%CE%B7/

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 έτος, 6 μήνες πριν από anton#georg.
    #126862
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 218 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.