Μέτρηση καρδιακών παλμών

Αυτό το θέμα περιέχει 56 απαντήσεις, έχει 16 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  cranfield 4 εβδομάδες, 1 μέρα πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 57 συνολικά)
  • Συντάκτης

ΜΑΝΩΛΗΣ
    Δρομέας

Καλημέρα στην όμορφη παρέα 🙂 Εδώ και λίγο καιρό παρακολουθώ το forum σας και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. Με έχει βοηθήσει στην επιλογή παπουτσιών (skechers) και πολλά άλλα.
    Τώρα είμαι στη φάση ψαξίματος ενός ρολογιού ή ζώνης σε συνεργασία με κινητό (χρησιμοποιώ το eldmondo σε android) για να ενημερώνομαι για τους παλιούς την ώρα του τρεξίματος. Με ενδιαφέρει να είναι ακριβές.
    Τι μου προτείνετε; Τα ρολόγια που μετράνε από τον καρπό έχουν αξιοπιστία;
    Από την άλλη μία ζώνη που να συνεργάζεται με το eldmondo θα έχει το πλεονέκτημα (φαντάζομαι) να σου λέει τους παλιούς και να μην μπαίνεις στη διαδικασία να κοιτάς οθόνες.
    Με 200-250 ευρώ θα βρω κάτι αξιόπιστο;
    Σας ευχαριστώ και καλά τρεξίματα με υγεία εύχομαι 🙂

Kalogeridis
    Δρομέας

Καλησπέρα φίλε μας.
    Μια πληρεστατη επιλογή στα λεφτά αυτά είναι το garmin 235. Στα 199 με δυνατότητες που θα σε καλύψουν σε κάθε ψαξιματακι.

ΜΑΝΩΛΗΣ
    Δρομέας

Kalogeridis@ το garmin235 είναι στα υπόψιν. Απλά η καθυστέρηση όταν υπάρχουν αυξομειωσεις που διάβασα ότι έχουν τα ρολόγια που μετράνε από τον καρπό με κάνει να ψάξω και τη λύση της ζώνης. Να ρωτήσω λοιπόν αυτές οι ζώνες που εφαρμόζουν στο στήθος όπως η h10 της polar μπορούν να δουλέψουν απευθείας με το κινητό ή θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο ρολόι; Εκτός από την h10 της polar υπάρχουν κι άλλες άλλων εταιρειών καλύτερες; Με ενδιαφέρει κάποια που να συνεργάζεται με την εφαρμογή eldomondo

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Γεια σου Μανώλη @nikman. Θα σου πρότεινα κι εγώ τη λύση του ρολογιού σε συνδυασμό με μια ζώνη μέτρησης παλμών για μεγαλύτερη ακρίβεια, αν η τελευταία σε ενδιαφέρει πολύ. Το θετικό με το ρολόι είναι η ευκολία που έχεις στο να τσεκάρεις όποτε θέλεις τους παλμούς σου και το ρυθμό σου, κάτι που δεν είναι τόσο εύκολο με το κινητό. Αν ζεις και σε πιο κρύες περιοχές, εκεί είναι ακόμη χειρότερη η κατάσταση με το κινητό το χειμώνα. Ακριβώς στα 200Ε σου έρχεται το Polar M400 με τη ζώνη του, ενώ στα 250Ε θα βρεις το Garmin 235 με μια συμβατή ζώνη της Garmin.

Αν δεν θέλεις να πάρεις ρολόι, μία λύση είναι να πάρεις μια ζώνη της Wahoo, η οποία έχει το θετικό ότι εκπέμπει σε Bluetooth (συμβατότητα με το κινητό και τα περισσότερα ρολόγια) και ANT+ (συμβατότητα με garmin).

Roberto4Carlos
    Δρομέας

Άποψη μου είναι να πάρεις κάτι όχι μόνο για να σου καλύψει τις τωρινές σου ανάγκες έτσι όπως τις έχεις στο μυαλό σου, αλλά για να καλύψει και ανάγκες που τώρα λες πως δεν τι έχεις, αλλά που με μαθηματική ακρίβεια θα έρθουν πολύ σύντομα. Να ξέρεις πως αν πάρεις κάτι πιο ακριβό και advance από την αρχή, θα γλυτώσεις εν τέλη χρήματα. Ο λόγος είναι (και εκεί την έχουμε πατήσει σχεδόν όλοι) ότι πολλές φορές παίρνουμε κάτι πιο φθηνό και πιο Light και πολύ σύντομα διαπιστωνουμε ότι δεν μας καλύπτει, οπότε πάμε και παίρνουμε μετά το επόμενο μοντέλο, κάνωντας έτσι διπλές και τριπλες αγορές ενός πράγματος. Καλύτερα λοιπόν από την αρχή να πάρει κάποιος αυτό που θα τον καλύπτει και μελλοντικά.

Αυτή ήταν μια γενική τοποθέτηση.

Όσο για την ζώνη και το κινητό και το ρολόι νομίζω πως καλύτερα είναι να πάρεις ένα ρολόι με οπτικό παλμογραφο ανεξαρτήτου της ζώνης και ας σου στοιχήσει 30-40 ευρώ παραπάνω. Κάποια στιγμή μπορεί να ξεχάσεις τη ζώνη, κάποια φορά μπορεί να σου τελειώσει η μπαταρία σε φάση κρίσιμη, κάποια φορά θα θες να βάλεις απλά ένα ρολόι και να τρέξεις ή να περπατήσεις, οπότε εκεί θα εκτιμήσεις τον ενσωματωμένο παλμογραφο του ρολογιού.

Για μάρκες, όλες οι γνωστές εταιρίες έχουν κατάλληλα μοντέλα. Προσωπικά χρησιμοποιώ garmin και δεν έχω κάποιο παράπονο. Κατά σύμπτωση, η ζώνη της garmin που έχω σταμάτησε να λειτουργεί ή για την ακρίβεια καταναλώνει την καινούργια μπαταρία που του βάζω, μέσα σε 2-3 ώρες, οπότε μετά από 1.5 χρόνο χρήσης την έστειλα στην αντιπροσωπεία (έχει εγγύηση 2 χρόνια). Απλά το αναφέρω μιας και η συζήτηση είναι για ζώνες

aRiSTiDiS
    Δρομέας

Μανώλη το βασικό που πρέπει να προσέξεις είναι αυτό που έγραψε ο Σωτήρης στο τέλος. Συνήθως οι ζώνες επικοινωνούν με κινητά μέσω Blue Tooth, ενώ με τα Garmin ρολόγια μέσω ANT+. Αν π.χ. πάρεις ζώνη Polar με Blue Tooth θα επικοινωνεί μόνο με το κινητό και όχι με Garmin ρολόι. Άρα ή πήγενε σε μια ζώνη που έχει και Blue Tooth και ANT+ ή πάρε ζώνη Garmin και τρέχε χωρίς κινητό, και απλά ρύθμισε τα Garmin Connect και Edomondo να συγχρονίζουν αυτόματα (που ειναι και το καλύτερο).

Όσον αφορά τις ζώνες στήθους, μου έχουν χαλάσει 3 ζώνες Garmin μέχρι τώρα. Απλά νεκρώνουν και δέν συχρονίζονται μετά από 6-8 μήνες βαρίας χρήσης (μόνο τρέξιμο, και χωρίς χρήση μέσα σε νερό). Βέβαια έχουν βγάλει πολλά χλμ η κάθε μία. Ευτυχώς είναι μέσα στη 2ετή εγγύηση και μου τις επιδιωρθώνουν/αλλάζουν. Ενας λόγος παραπάνω να έχεις και οπτικό HR στο ρολόι, ώστε στις καθημερινές προπονήσεις να μην χρησιμοποιείς ζώνη και να την βάζεις μονο σε Intervals, Tempo, Races κτλ. Και θα σου αντέξει παραπάνω, καί δεν θα ζορίζεις στο στήθος με ερεθισμούς σε κάθε προπόνηση. Μετά από πολύμηνη χρήση, όσο καλά και να την πλένεις, συγκεντρώνουν άλατα, σκληραίνουν, και αρχίζουν να ερεθίζουν το δέρμα αν τις φοράς σε κάθε προπόνηση (και κάνεις 6-7 προπονήσεις τη βδομάδα)

Roberto4Carlos
    Δρομέας

Το 235 αν δεν σε προβληματίζει το οικονομικό του, παρτο. Μια χαρά είναι. Το έχω δουλέψει και εγώ και μάλιστα το πήρα για να αντικαταστήσει το endomondo που χρησιμοποιούσα μέχρι τότε. Μάλιστα, θα σου λεγα να μην πάρεις καν ζώνη. Το 235 με τον ενσωματωμένο παλμογραφο θα σου κάνει ατελείωτη παρέα. Αν στο μέλλον σου προκύψει η ανάγκη, βλέπεις και την αγορά της ζώνης!

kostao
    Δρομέας

Σκέψου ότι οι περισσότερες εφαρμογές μπορούν να συγχρονιστούν μεταξύ τους. Για παράδειγμα, όπως και εσύ κάποτε και εγώ ξεκίνησα με κινητό και Endomondo, μετά πήρα το πρώτο Garmin, συγχρονίστηκαν μεταξύ τους οι εφαρμογές και έτσι μπορώ να έχω στατιστικά από την πρώτη μέρα που έτρεξα μέχρι τώρα. Επιπλέον, πάνω Endomondo ή και στο Strava, που είναι και πιο δημοφιλές και μαζικό μπορείς να συγχρονίσεις και ρολόι Polar και άλλες εφαρμογές για διατροφή όπως το MyFitnessPal. Μπορείς και στο Garmin connect να ανεβάζεις προπόνηση από οποιαδήποτε πηγή, ακόμα και Polar.
    Το 235 το έχει η γυναίκα μου και έχω μια μικρή ένσταση για την ακρίβεια της μέτρησης καρδιακής συχνότητας, παρατηρήσαμε συχνά αδικαιολόγητα υψηλές τιμές σε χαλαρά τρεξίματα, σίγουρα παίζει ρόλο και η σωστή εφαρμογή πάνω στον καρπό. Κάπου είχα βρει και ένα κείμενο που υπέθετε ότι μπορεί να συγχρονιστεί με το cadence σου και να κλειδωθεί σε εκείνες τις τιμές. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του το 235 είναι πολύ καλό.

ΜΑΝΩΛΗΣ
    Δρομέας

Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Αρχίζω και μπαίνω λίγο στο νόημα τι παίζει με τα ρολόγια και τις ζώνες. Παλιά είχα πάρει ένα ρολόι polar με ενσωματωμένη ζώνη και κάποια στιγμή σταμάτησε να δουλεύει. Η ζώνη φαινόταν φιξ και δε ξέρω αν μπορούσα να αλλάξω μπαταρία. Τέλος πάντων, το Μ400 το έχει δουλέψει κανείς; Το πουλάνε χωρίς ζώνη από ότι μου είπαν στο Intersport. Το είχαν σε ψεύτικο και μου άρεσε, η οθόνη του φαινόταν πολύ ευδιάκριτη. Φυσικά θέλει και ζώνη για να δουλέψει παλμούς. Σκεφτόμουν την h10. Η h10 θα συγχρονίζει με το κινητό έτσι; εννοώ χωρίς το ρολόι, για να έπερνα πρώτα τη ζώνη. Έχω συνηθίσει να τρέχω κρατώντας το κινητό κι ακούγοντας ανά pace τα αποτελέσματα.
    Κάτι άλλο, το eldomondo premium το έχει αγοράσει κάποιος για να μου πει κόστος;

Τέλος να πω για μένα ότι κατάγεται από Χανιά Κρήτης, ξεκίνησα το τζόκινγκ για χόμπι στα 30 και τώρα είμαι 55. Μαθαίνω πολλά από το φόρουμ σας κι είμαι ευγνώμων γιαυτό 🙂

ΜΑΝΩΛΗΣ
    Δρομέας

Πόσο είναι η συνδρομή στο eldomondo ξέρει κάποιος; Μου έχει έρθει προσφορά για ένα μήνα free. Δεν την έχω ενεργοποιήσει ακόμα γιατί δεν έχω κάποια ζώνη παλμών για την ώρα.

Roberto4Carlos
    Δρομέας

30 δολάρια το μήνα αν δεν κάνω λάθος

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Στο iPhone μου βλέπω με 3.5Ε το monthly subscription. Πιθανόν στο 12μηνο να βγαίνουν τα 30Ε που βλέπω σαν επιλογή. Όπως και να ‘χει, δεν νομίζω ότι αξίζει να τα δώσεις. Για την ακρίβεια, ακόμη και αν μου έδιναν αυτοί 3.5Ε το μήνα, αντί να τους τα δίνω εγώ, πάλι δεν θα χρησιμοποιούσα την εφαρμογή 🙂 . Υπάρχουν καλύτερες εφαρμογές (πχ runkeeper) που σου δίνουν πολλά πράγματα στη δωρεάν εκδοσή τους.

ΜΑΝΩΛΗΣ
    Δρομέας

Τελικά μετά από πολύ σκέψη παρήγγειλα σήμερα την h10 της polar. Δε σας κρύβω ότι το έψαξα για ρολόι αλλά πολλά τα λεφτά κι από ότι κατάλαβα για ακρίβεια στις μετρήσεις του καρδιακού ρυθμού δεν γλιτώνεις και την αγορά ζώνης. Επίσης έχω βολευτεί με το κινητό, μουσικούλα, φακός αν χρειαστεί κλπ. Δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψουν δύο app μαζί την ίδια στιγμή ,πχ το polar beat με το eldomondo. Τέλος πάντων εκείνο που θέλω να ρωτήσω σχετικά με την μπαταρία της ζώνης είναι πόσο είναι περίπου το κόστος της όταν καταναλωθεί αλλά κυρίως πως θα αποφύγω άσκοπη κατανάλωση της. Έχει κάποιο διακόπτη;

Joot20
    Δρομέας

Καλησπέρα. @ΜΑΝΩΛΗΣ την ζώνη την έχω αρκετούς μήνες. Η μπαταρία που παίρνει είναι η cr2025 και κοστίζει 1-1,5 ευρώ. Έχει διάρκεια 200 ώρες χρήσης και για να κλείσει η ζώνη πρέπει να ξεκουμπώσεις τον αισθητήρα πάνω από την ζώνη (δεν υπάρχει διακόπτης για να κλείνει). Μετά από 5 μήνες προετοιμασίας με χρήση 3-4 φορές την εβδομάδα ακόμη δεν έχει φτάσει η μπαταρία της ούτε στην μέση . Η ζώνη μπορεί να συνδεθεί σε 2 συσκευές Bluetooth ταυτόχρονα (την συνδέω στο ρολόι και στο κινητό ταυτόχρονα) αλλά όχι σε δύο εφαρμογές στην ίδια συσκευή.

ΜΑΝΩΛΗΣ
    Δρομέας

Joot20@ Σε ευχαριστώ! Σήμερα μου ήρθε οπότε θα την δοκιμάσω σύντομα και θα γράψω εντυπώσεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 57 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.