Μεταταρσαλαγία-οίδημα στο μετατάρσιο.

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
  • Συντάκτης
    tazi
    Συντονιστής

@elda όπως το καταλαβαίνω η @vicky έχει πάθει κάτι χειρότερο από τη γνωστή πελματιαια, η πελματιαια πλάκα, ένας φαντάσου σκληρός ιμάντας, έχει πάθει μερική όπως φαντάζομαι ρήξη κοντα στη περιοχή των μεταταρσιων που αν δε κάνω λάθος είναι η περιοχή της κατάδυσης της πλακας. Γι αυτό και το πρόβλημα με το δάχτυλο και η ενδεχόμενη επέμβαση. Αν συντηρητικά δεν βελτιωθεί η κατάσταση, ίσως εδώ το PRP να έφερνε αποτέλεσμα, τότε θα χρειαστεί άνοιγμα, καθαρισμα και ράψιμο. Τα σκληρά παπούτσια που της πρότειναν έχουν τη λογική να αποφορτισουν τη περιοχή, το πέλμα να μη διατείνεται ώστε να ερεθίζει την πλάκα κλπ. Pure mechanics δλδ. Γενικά από όσα έχω πάθει-καταλάβει και συνδυάζοντας το γεγονός ότι είμαι γενικότερα υπέρ των ριζικων λύσεων, αν δεν δει ουσιαστική βελτίωση μετα από ενα λογικό χρονικό διάστημα ίσως η επέμβαση να έχει νόημα. Βέβαια μετά θα χρειαστεί χρόνο για να δέσει η πληγή και να ξαναξεκινησουν οι δομικές φορτίσεις μια και η περιοχή δε νομίζω να αιματωνεται και ιδιαίτερα. Σε αυτές τις δυσάρεστες περιπτώσεις απλα ξεκινάς κάτι άλλο, ξεχνάς για όσο χρειαστεί το τρέξιμο και όταν είσαι καλά το ξανά βρίσκεις. Στην αρχή θέλει αρκετή δουλειά, και ψυχική και σωματική, όμως μετά από ένα δίμηνο τρίμηνο είσαι μια χαρά, βλέπεις ότι πας καλά και ανοίγει η όρεξη. Βασικά περιγράφω σύντομα τη δική μου εμπειρία. Μακάρι τα πράγματα να εξελιχτουν καλά πιο γρήγορα!!

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

Περαστικά @vicky. Μια καλή ανάλυση για το τι παίζει με το plantar plate rupture εδώ https://www.running-physio.com/plantar-plate/

Vicky
    Συμμετέχων

Καλησπέρα.
    @Elda Μαρία η πελματιαία απονευρωσίτιδα με την πελματιαία πλάκα δεν είναι το ίδιο πράγμα. Η πρώτη δίνει την ενόχληση στην περιοχή της πτέρνας, και συνήθως όπως είπες πονάει ακόμη και το πρωί όταν ξυπνάς με το πάτημα της φτέρνας στο δάπεδο. Η πελματιαία πλάκα είναι από την άλλη πλευρά προς τα δάκτυλα.
    Από την πτέρνα η περιτονία ξεκινάει αρκετά χοντρή και όταν φτάνει στα δάχτυλα διακλαδίζεται. Εμένα κάπου εκεί στο δεύτερο δάχτυλο είναι που έχει τη μερική ρήξη. Ο πόνος σε εμένα είναι από πάνω….
    Μαρία υπομονή και ψυχραιμία έχω ατελείωτη….. Σκέφτομαι ότι θα περάσει,ότι και αν είναι, όσο και να με ταλαιπωρήσει και θα ξανατρέξω… Ούτε μία στιγμή δεν σκέφτηκα γιατί να μου συμβεί ..και τι ατυχία κλπ….
    Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι έχω πάει σε τέσσερις γιατρούς, ότι από την πρώτη στιγμή που προέκυψε αμέσως συμβουλεύτηκα γιατρό, και ότι ο καιρός περνάει και ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει.
    Είμαι σε καλό δρόμο όμως….
    Και ακόμα πιο εκνευριστικό βρίσκω ότι αρκετοί “φίλοι” βρίσκουν την ευκαιρία τώρα να πουν….τι το θέλεις το τρέξιμο…σταμάτα το…και ότι άλλη βλακεία τους έρθει.
    Αυτά βέβαια μόνο με πεισμώνουν και με κάνουν να θέλω να γίνω πιο γρήγορα καλά…
    Σωτήρη σε ευχαριστώ για το άρθρο.
    Ψάχνω σχεδόν καθημερινά και διαβάζω. Το έχω διαβάσει, προτείνει αρκετά πράγματα για την αντιμετώπιση, και ένας λόγος που πιστεύω ότι οι γιατροί δεν μου έχουν δώσει λύση είναι ότι μου είπαν μόνο μην τρέχεις μέχρι να γίνεις καλά….
    @tazi Νίκο ήδη κοντεύω δίμηνο χωρίς τρέξιμο συμβιβάζομαι με όσα εναλλακτικά κάνω και κάνω υπομονή…

YannisV
    Συμμετέχων

Και ακόμα πιο εκνευριστικό βρίσκω ότι αρκετοί «φίλοι» βρίσκουν την ευκαιρία τώρα να πουν….τι το θέλεις το τρέξιμο…σταμάτα το…και ότι άλλη βλακεία τους έρθει.
    Αυτά βέβαια μόνο με πεισμώνουν και με κάνουν να θέλω να γίνω πιο γρήγορα καλά…
    @vicky αυτό και αν το έχουμε ακούσει όλοι και πόσες φορές…..Και σε μένα πάντως το ίδιο αποτέλεσμα έχει!
    Περαστικά και γρήγορα πάλι στο δρόμο!

Vicky
    Συμμετέχων

@YannisV Σε ευχαριστώ πολύ.

Vicky
    Συμμετέχων

Καλησπέρα.
    Πριν από λίγες μέρες επισκέφτηκα τον ορθοπεδικό που μου είχε κάνει τη διάγνωση για τη μερική ρήξη πελματιαίας πλάκας που έχω. Είχα προγραμματισμένο ραντεβου ένα μήνα μετά την αρχική διάγνωση.
    Κατά την κλινική εξέταση διαπίστωσε ότι ο σύνδεσμος άρχισε να κολλάει και ότι το δεύτερο δάχτυλο δεν είναι πλέον στον αέρα. Συνεχίζω συντηρητικά για το επόμενο δίμηνο. Μπορώ να πω ότι έφυγα από εκεί με μια νότα αισιοδοξίας…
    Το διάστημα αυτό στη δουλειά ο πόνος βέβαια συνεχίζεται, ελάχιστα λιγότερος…
    Τελικά κάνω μόνο ποδήλατο και ενδυνάμωση.
    Ελλειπτικό δεν μπορώ να κάνω γιατί χωρίς να το θέλω ασκώ ιδιαίτερη πίεση μπροστά στο πέλμα.
    Το κολύμπι δεν κατάφερα να το ξεκινήσω, συνεχώς βρίσκω δικαιολογίες.

patsio
    Συμμετέχων

Καλά τα νέα λοιπόν, και ότι ο πόνος υποχωρεί σιγα-σιγά είναι σημάδι ότι άρχισε η επούλωση. Εγώ ακόμη παιδεύομαι με τα σησαμοειδή, από Δευτέρα αρχίζω θεραπεία με υπερβαρικό οξυγόνο, 20 συνεδρίες στον Άγιο Παύλο, θα σας πω εντυπώσεις την άλλη εβδομάδα.

Evridiki kalatheri
    Συμμετέχων

Καλημέρα.
    @patsio και ένας φίλος με οστικό οίδημα είδε όφελος με θεραπεία με Υπερβαρικό.
    Στον Άγιο Παύλο πήγε και αυτός.
    Περαστικά…

Echetlos
    Συντονιστής

@vicky Υπομονή Βίκυ και χωρίς βιασύνες.
    Να γίνουν όλα σωστά.

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.