Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Λοιπά θέματα / Νέα μέτρα και αθλητικές δραστηριότητες

Νέα μέτρα και αθλητικές δραστηριότητες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 23 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

Τι καταλαβαίνετε από τα παρακάτω, σχετικά με τον στίβο; Αφορά μόνο αθλητές ή και ερασιτέχνες;

Αναστολή της λειτουργίας και χρήσης οργανωμένων αθλητικών εγκαταστάσεων, εξαιρουμένων των ακόλουθων περιπτώσεων:

Λειτουργία ανοικτών αθλητικών εγκαταστάσεων, χωρίς χρήση αποδυτηρίων, αποκλειστικά και μόνο από ομάδες έως τριών (3) ατόμων, συμπεριλαμβανομένου του προπονητή και χωρίς την παρουσία θεατών, προς τον σκοπό άθλησης μέσω των εξής ατομικών αθλημάτων:

στίβος (έως 60 άτομα συνολικά εντός της ανοικτής αθλητικής εγκατάστασης)
    κολύμβηση (αποκλειστικά σε ανοικτά κολυμβητήρια)
    αντισφαίριση,
    σκοποβολή,
    τοξοβολία,
    ιστιοπλοΐα,
    κωπηλασία,
    κανόε καγιάκ,
    θαλάσσιο σκι,
    ποδηλασία,
    γκολφ,
    ιππασία,
    μηχανοκίνητος αθλητισμός,
    ορειβασία/αναρρίχηση,

• Το θέμα τροποποιήθηκε 3 εβδομάδες πριν από Echetlos
    Hadabis
    Συμμετέχων

Δεν είναι ξεκάθαρο όπως πολλά άλλα πχ με την απόσταση που μπορεί να γίνεται ατομική άθληση.
    Δεν λέει ερασιτέχνες ή μη αλλά επίσης νομίζω κάθε δημοτική αρχή είναι στη δική της ευχέρεια αν θα κρατήσει ανοιχτες τις εγκαταστάσεις αυτές ή όχι.
    Η εύκολη λύση θα είναι για τους περισσότερους δήμους να τις κλείσουν τελείως να μην έχουν καμία ευθύνη πάνω τους.

Echetlos
    Συντονιστής

@hadabis Αυτό νομίζω κι εγώ. Ασχέτως των όποιων πρωτοκόλλων, ο Δήμος αποφασίζει κατά το δοκούν και μάλλον θα θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

naftony
    Συμμετέχων

Στις 3 Νοεμβρίου η ΓΓΑ είχε εκδώσει οδηγίες για τη χρήση των αθλητικών εγκαταστάσεων, ανάλογα με το επίπεδο περιοριστικών μέτρων ανά περιοχή. Πλέον με το lockdown εκδόθηκε συνολική οδηγία για όλη τη Χώρα με την οποία (κρίνοντας και από τη δήλωση του πρωθυπουργού ότι θα είμαστε πιο ελαστικοί για την άθληση), θεωρώ ότι οι ανοικτές αθλητικές εγκαταστάσεις θα πρέπει να είναι διαθέσιμες για το κοινό, για ατομική άθληση εώς 3 άτομα. Άλλωστε ο σκοπός του lockdown όπως είπαν και οι ειδικοί δεν είναι η ατομική άθληση αλλά ο περιορισμός κάθε είδους συνωστισμού (εστίαση, καφετέριες, πλατείες, καταστήματα, εμπορικά κέντρα κλπ.). Επειδή όμως στην Ελλάδα ο καθένας τα μεταφράζει κατά το δοκούν, να τα περιμένουμε όλα

PanDex
    Συμμετέχων

Μπορεί ο κάθε δήμος να κλείνει τα στάδια τώρα; Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό..

StefanosM (papako)
    Συμμετέχων

Γιατί δεν θέλει να βάλει υπαλλήλους να κάνουν τους χωροφύλακες και να μην είναι υπόλογοι σε πιθανό έλεγχο.
    λειτουργούν στην φιλοσοφία, πονάει κεφάλι κόβω κεφάλι

runwalker
    Συμμετέχων

Καλησπέρα!

Έχει πάει κανείς για τρέξιμο στον Υμηττό μετακινούμενος με αυτοκίνητο ή μηχανάκι;

Κάποιες δημοσιεύσεις λένε ότι επιτρέπεται η πρόσβαση στο βουνό αν είναι στον ίδιο δήμο με τη διεύθυνση κατοικίας.

Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από αστυνομικό έλεγχο καθ’ οδόν προς ή από τον Υμηττό; Υπάρχει κάτι στάνταρ;

Ευχαριστώ

Dejan
    Συμμετέχων

Καλησπέρα, ειδικά από προχτές αυτό που ισχύει είναι το “Υπάρχει ισχυρή σύσταση ώστε η άθληση να γίνεται κοντά στην οικεία”. Το σύσταση δεν δείχνει απαγόρευση. Το όλο πρόβλημα είναι ότι θα χρησιμοποιήσεις μέσο για να πας και εκεί είναι πραγματικά στη κρίση του οργάνου που θα σε ελέγξει…. Με γνωστό μου αστυνομικό που το συζήτησα μου είπε ότι εάν σε δουν πχ να περπατάς και διαπιστώσουν ότι είσαι 2-3 δήμους μακριά ότι μάλλον θα δεχτείς πρόστιμο ενώ εάν σε δουν να τρέχεις δεν θα μπουν καν στο κόπο. Τον ρώτησα τη γίνεται εάν πηγαίνω με το αμάξι κάπου και μου είπε ότι το 6 είναι για κατ’εξαίρεση μετακίνηση για άθληση κοντά στην οικεία και όχι για βόλτα με το αμάξι και ότι δύσκολα θα μπορέσω να το δικαιολογήσω καθώς το χαρτί που θα σου ζητήσουν όταν κινείσαι με μέσα είναι η βεβαίωση εργοδότη και τίποτα άλλο. Διαφορετικά κάποιος θα έλεγε ότι ξεκινάει από το Μαρούσι και πάει στη Γλυφάδα για ατομική άθληση. Εννοείται ότι τίποτα από αυτά δεν περιγράφεται στη ΚΥΑ. Πάντως όντως τις 2 φορές που με σταμάτησαν μου ζήτησαν απευθείας βεβαίωση εργοδότη (με ιδιαίτερα ευγενικό τρόπο).

Elda
    Συμμετέχων

Τον ρώτησα τη γίνεται εάν πηγαίνω με το αμάξι κάπου και μου είπε ότι το 6 είναι για κατ’εξαίρεση μετακίνηση για άθληση κοντά στην οικεία και όχι για βόλτα με το αμάξι και ότι δύσκολα θα μπορέσω να το δικαιολογήσω καθώς το χαρτί που θα σου ζητήσουν όταν κινείσαι με μέσα είναι η βεβαίωση εργοδότη και τίποτα άλλο.

Oλοι οι κωδικοι μπορουν να χρησιμοποοιηθουν οταν κινεισαι με αυτοκινητο. Και το 1 (φαρμακειο, γιατρος που μπορει να ειναι και σε αλλο δημο), και το 2 (σουπερ μαρκετ) και το 3 (τραπεζα) και το 4 (παροχη βοηθειας, ειδικα εκει μπορει να ειναι και σ αλλο δημο, η μητερα μου πχ μενει μονη της 45χλμ μακρια απο μενα), και το 5 (διαζευγμενοι γονεις, κηδεια, γαμος, επισης πιθανοτητα να ειναι σε αλλο δημο) αλλα και το 6 (σωματικη ασκηση πχ κολυμπι στη θαλασσα στον ιδιο δημο). Εδω που μενω εγω δεν μπορω να παω πουθενα χωρις αυτοκινητο (ψηλα στο βουνο και 2χλμ μακρια απο το κοντινοτερο σουπερ μαρκετ), ακομα και για να πεταξω τα σκουπιδια παιρνω αυτοκινητο (χωρις κωδικο 😛 ) , αλλα οπου και να μενει κανεις δεν ειναι καθολου απιθανο να παει με αυτοκινητο χρησιμοποιωντας τους παραπανω κωδικους.

geomaz
    Συμμετέχων

Με γνωστό μου αστυνομικό που το συζήτησα μου είπε ότι εάν σε δουν πχ να περπατάς και διαπιστώσουν ότι είσαι 2-3 δήμους μακριά ότι μάλλον θα δεχτείς πρόστιμο

Να πεις στο γνωστο σου οτι καλο ειναι να ειναι ενημερωμενος για το τι προβλεπεται και τι οχι ,γιατι στην τελικη εμεις τους πληρωνουμε και ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν -γιατι αυτο ειναι μερος της δουλειας τους.

Ο νομος λεει ξεκαθα (και μεχρι νεοτερας..) εντος της περιφεριακης ενοτητας -ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΟΜΟ-.
    Καλο ειναι να διαβαζουμε και εμεις τα ΦΕΚ, ωστε να γνωριζουμε/προστατευομαστε απο πιθανους καρουμπαλους (φυσικα τα περισσοτερα αστυνομικα οργανα ευτυχως εξαιρουνται απο τον χαρακτηρισμο).

Dejan
    Συμμετέχων

Καλο ειναι να διαβαζουμε και εμεις τα ΦΕΚ, ωστε να γνωριζουμε/προστατευομαστε απο πιθανους καρουμπαλους (φυσικα τα περισσοτερα αστυνομικα οργανα ευτυχως εξαιρουνται απο τον χαρακτηρισμο).

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και μάλιστα ακόμη και σε ανώτατα στελέχη που μίλησα τους εξήγησα ότι δεν νοείται ένας νόμος, μία ΚΥΑ κτλ να μην είναι άψογα γραμμένη. Δεν υπάρχει “κοντά στην οικεία”. Υπάρχει 1Κμ από την οικεία, 10κμ από αυτή ή γύρω από αυτή κτλ. Το κοντά σημαίνει άλλο για εμένα και άλλο για εσένα. Για εμένα το περπάτημα είναι π.χ. υπεράθληση και για εσένα να είναι βόλτα. (όλα αυτά σε τρίτο πρόσωπο, δεν μιλάω για άτομα του forum μας). Κατά την άποψή μου, εσκεμμένα έχουν αφήσει ασαφεί τα πράγματα. Αν σου πουν π.χ. 2.000μ από την οικεία τότε θα νιώσει περιορισμό. Το πρόβλημα είναι με τα όργανα της τάξεως που ο κάθε ένας έχει την άνεση να το ερμηνεύσει όπως θέλει. Και το χειρότερο… απλά θα σου πουν πήγαινε δικαστικά να δικαιωθείς. Ακόμη και να δικαιωθείς α) θα έχεις πληρώσει το πρόστιμο, β) θα περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα…

Hadabis
    Συμμετέχων

καλησπερα
    αμαξι μπορεις να παρεις καθως εχουν αφησει τη δυνατοτητα για τεννις κολυμπι δεν πιστευω οτι καθενας εχει διπλα του γηπεδο τεννις ή θαλασσα.
    αν μπορεις geomaz να μας στειλεις ενα λινκ με την κυα και που αναφερεται. Ενοειται πως το κοντα ειναι σχετικο.
    Ακυρο παντως εμας εδω το σταδιο στα χανια ειναι ανοιχτο για το κοινο πηγα σημερα κανονικα και δεν ασχοληθηκε κανεις οταν μπηκα να με ρωτησει η να ελεγξει το οτιδηποτε

longrunnidis
    Συμμετέχων

Άρθρο 4 Μετακινήσεις εκτός Περιφερειακής Ενότητας ή Περιφέρειας

1. Απαγορεύεται η μετακίνηση, με οποιοδήποτε μέσο, εκτός των ορίων της οικείας Περιφερειακής Ενότητας, ή εξαιρετικά στην περίπτωση της Αττικής εκτός των ορίων της Περιφέρειας, εξαιρουμένων των περιπτώσεων μετακίνησης, με οποιονδήποτε τρόπο: α) από και προς την εργασία, β) για λόγους υγείας, γ) προς τον σκοπό εφάπαξ μετάβασης στον τόπο της μόνιμης κατοικίας. Για την πιστοποίηση των λόγων κατ’ εξαίρεση μετακίνησης εφαρμόζονται οι παρ. 3 και 5 του άρθρου 3.

2. Από την εφαρμογή του παρόντος εξαιρείται η μετακίνηση από και προς την Περιφερειακή Ενότητα Σάμου της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου.

print screen το φεκ στο κινητό και καθάρίζουμε

geomaz
    Συμμετέχων

Δεν υπάρχει “κοντά στην οικεία”. Υπάρχει 1Κμ από την οικεία, 10κμ από αυτή ή γύρω από αυτή κτλ.

Aκριβως οπως τα λες, στην Γαλλια πχ το περσινα Ανοιξη στην δυσκολη φαση ειχαν πει μεχρι 1,5 χλμ απο την οικια σου για την αθληση (νομιζω οτι ειχαν ξεσηκωθει και τους εκραζαν εκει οι ποδηλατες).

Σε ενδεχομενο που σε γραψουν.

1)Του περνεις το νουμερο και τον αναφερεις στον ανωτερο του/κεντρικα της τροχαιας.

2)Τους ενημερωνεις οτι θα προχωρησεις σε δημοσια καταγγελια τους για αυθαιρεσια/καταπατηση των νομιμων δικαιωματων σου ως πολιτης στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης/τοπικα μμε

3)και φυσικα προχωρας ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ-οπου αναλαμβανουν εκεινοι στην συνεχεια.

Αλοιμονο μας εαν καθομαστε να τρωμε καρπαζιες,επειδη ετσι

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 εβδομάδα, 6 ημέρες πριν από Echetlos.
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

Παιδιά οι συστάσεις ειναι συστάσεις, όπως λέει και η λέξη (κοινώς “ευχολόγια”), και οι απαγορεύσεις είναι απαργορεύσεις.
    Πρόστιμο τρώς άν παραβείς απαγόρευση και όχι σύσταση. Αν παραβείς σύσταση, το πολύ πολύ να φάς κατσάδα, όχι πρόστιμο.
    Οι απαγορεύσεις πρέπει να ειναι συγκεκριμένες (π.χ. 2km από την οικία).

Επίσης, οι αστυνομικοί δεν νομοθετούν. Οι αστυνομικοί επιβλέπουν την εφαρμογή του νόμου.
    Αν ο νόμος ειναι μπάχαλο και μπάζει από παντού με παραθυράκια και ασάφειες δέν φταίνε αυτοί.
    Εδώ έχουμε νόμους δεκαετειών που μπάζουν από παντού, τί περιμένατε από νόμους που θεσπίζονται και εφαρμόζονται εξ ανάγκης σε λίγες ώρες?
    Βλέπωντας την εφαρμογή τους, κανονικά ο νομοθέτης πρέπει να προχωράει σε βελτιώσεις “στα σημεία”

Τέλος, είναι και ευθύνη των δρομέων. Ας τρέξεις δίπλα στο σπίτι σου αγαπητέ (απρόσωπε) δρομέα, ειδικά που τώρα δεν υπάρχει και μεγάλη κίνηση από αυτοκίνητα, άρα δεν σε ενοχλούνε. Δεν θα χαλάσει η “ζαχαρένια” σου άν δεν πάς π.χ. Υμηττό η Πεντέλη για LR!! Αν πάρουν όλοι τα αυτοκίνητά τους για LR στον Υμηττό, αυτοί θα φταίνε αν σε επόμενη φάση η σύσταση μετατραπεί σε απαγόρευση πχ. “ατομικό τρέξιμο σε απόσταση μέχρι 1.5km από το σπίτι” και ας κάτσουν μετά να ρωτάνε “το 1.5km είναι σε ακτίνα ή όπως πάνε οι δρόμοι?” !!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 23 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.