Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Υγεία & Τραυματισμοί / Ρήξη πρόσθιου χιαστού (κόρη)

Ρήξη πρόσθιου χιαστού (κόρη)

Αυτό το θέμα περιέχει 21 απαντήσεις, έχει 11 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Elda 2 μήνες, 3 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 22 συνολικά)
  • Συντάκτης

Elda
    Δρομέας

Καλημεριζω μετα απο καιρο. Δυστυχως οπως γραφω και στον τιτλο η κορη μου 18 ετων πριν 10 μερες τραυματιστηκε στο βολευ σε προσγειωση μετα απο αλμα στο αριστερο γονατο και η μαγνητικη εδειξε ρηξη οπισθιου κερατος εξω μηνισκου, ολικη ρηξη προσθιου χιαστου και θλαση οπισθιου χιαστου. Αυτα ως βασικα, μια σελιδα ευρηματα εχει.

Επειδη απ οσο το εψαξα κατα πασα πιθανοτητα μιλαμε για χειρουργειο, εχετε καποιον ορθοπεδικο να μου προτεινετε να παω ή να ΜΗΝ παω? Εχω ηδη καποιες προτσασεις, περιμενω κι αλλες. Οποιαδηποτε αποψη και προταση ευπροσδεκτη.

stratus
    Δρομέας

@elda Μαρια περαστικα στην κορη.Προτεινω Δημητρη Τσουκα του Ιατρικου (υπαρχει και αλλος με τα ιδια στοιχεια στο Μετροπολιταν).Πολυ καλος,αλλα και πολυ ακριβος.

Elda
    Δρομέας

Σ ευχαριστω Χρηστο, το κοστος δε μας απασχολει, εχουμε ιδιωτικη ασφαλεια.

stressbuster
    Δρομέας

Δυαλισα το δεξι μου γονατο και το εφτιαξε ο Θωμας Μελος αθλητης και αθληιατρος ορθοπεδικος , αλλα ειναι στην Λαρισα.
    Εψαχνα 1 χρονο γιατρο που να καταφερει να με κανει καλα, τα καταφερε αυτος.

cranfield
    Δρομέας

Καλησπέρα επειδή είχα κάνει και εγώ επέμβαση – βέβαια πολύ απλούστερη περίπτωση – ρήξη οπίσθιου κέρατος έξω μηνίσκου – είχα μείνει ευχαριστημένος από:

https://www.metropolitan-hospital.gr/el/%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%BF%CF%81%CE%B8%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE/%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1/item/197-%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1%CF%83-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%83

Εύχομαι σε κάθε περίπτωση καλή επιτυχία και γρήγορη αποκατάσταση!!!

Γιάννης

stressbuster
    Δρομέας

Elda περαστικα και γρηγορα, ξεχασα το σημαντικοτερο.

Kalogeridis
    Δρομέας

Mαρια περαστικα και ταχεια αναρρωση στην κορη…

Chrisss
    Δρομέας

Καλησπέρα! Περαστικά στην μικρή! Επειδή έχω κι εγώ ρήξη έξω μηνίσκου συν κάποια άλλα θέματα που περιμένω να υποχωρήσουν, θα κάνω την αρθροσκόπηση στον Μπερδουση Κων/νο. Είναι στρατιωτικός γιατρός. Αν τον ψάξεις στο google, θα τον βρεις.

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Μαρία @elda, τα περαστικά μου στην κόρη σου. Μετά το χειρουργείο δώστε ιδιαίτερη βάση στη σωστή αποκατάσταση. Θα χρειαστεί σίγουρα ενδυνάμωση των μυών που συγκρατούν το γόνατο (εμπρόσθιοι και οπίσθιοι μηριαίοι) και με ασκήσεις που απομονώνουν το πόδι που έχει το πρόβλημα, γιατί ο οργανισμός έχει την τάση να το αποφορτίζει. Δες κι εδώ ένα σχετικό άρθρο για αποκατάσταση πρόσθιου χιαστού. https://www.premax.co/au/blog/why-quads-matter-in-acl-rehabilitation

big-blue
    Δρομέας

Αυτά τα κωλοομαδικά…
    Περαστικά της Μαρία!

Elda
    Δρομέας

Να σας ευχαριστησω ολους για τις ευχες και τις πληροφοριες, τελικα εκανε την επεμβαση πριν 16 μερες με τον Τσουκα που προτεινε ο @stratus στο Υγεια, αφου ειδαμε και αλλους 2 γιατρους. Ολα πηγαν πολυ καλα, εβαλε δικο της μοσχευμα, εκανε και μερικη μηνισκοεκτομη εσω και εξω και χθες εκοψε τα ραμματα και ξεκινησε φυσικοθεραπειες. Ευτυχως ειναι πολυ δυνατη και πεισματαρα και θεωρω οτι θα επανελθει γρηγορα στην καθημερινοτητα της. Το ολο πακετο πηγε στο 10αρικο και ας ειναι καλα η ασφαλεια και οσοι δεν εχετε σκεφτειτε το σοβαρα να κανετε.

Dimitris Voutyras
    Δρομέας

Καλησπέρα Μαρία @elda , ταχεία ανάρρωση στην κόρη σου εύχομαι..

stratus
    Δρομέας

@elda Καλή ανάρρωση Το κακό είναι ότι θα τον χρειαστώ και εγώ πιθανότατα

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

@elda Μαρία έψαχνα να βρω τι παίζει με τις ιδιωτικές ασφάλειες υγείας και θυμήθηκα τη συζήτηση αυτή. Πώς τα πάτε με την ανάρρωση της κόρης σου;

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Λόγω δουλειάς, αλλά και λόγω εμπειρίας, να σας πω ότι κατά πάσα πιθανότητα, αν πήγαινες σε γιατρό χωρίς να αναφέρεις ότι υπάρχει ιδιωτική ασφαλιστική από πίσω σου, η τιμή θα ήταν πολύ διαφορετική. Στην δική μου περίπτωση, πλήρωσα 3 χιλιάρικα με ασφάλεια, και μια γνωστή μου, χωρίς ασφάλεια 500 (εννοείτε χωρίς απόδειξη).

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 22 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.