Διακοπή Καπνίσματος

  • Αυτό το θέμα έχει 24 απαντήσεις, 13 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 9 μήνες πριν από τον χρήστη thesalos.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 25 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #116217
    lasportivaman
    Συμμετέχων

    Γειά χαρά σε όλους!
    Θα ήθελα τις εμπειρίες σας (από πρώην ή νυν καπνιστές) για μεθόδους διακοπής του καπνίσματος και αποτελέσματα αυτών!

    #116220
    konkarien
    Συμμετέχων

    Καλημέρα.

    Μετά από 34 χρόνια καπνίσματος και κάποιων αποτυχημένων προσπαθειών για διακοπή,
    τελικά πήρα την απόφαση και το έκοψα.
    Οδεύω (7/2020) προς τα 6 χρόνια άκαπνος.
    Απόφαση και κίνητρο θέλει αγαπητέ συντρέχτη.

    Καλή συνέχεια.

    #116221
    Elda
    Συμμετέχων

    Μεθοδος διακοπης: Μαχαιρι και δεν το λες σε κανεναν τουλαχιστον στη αρχη. Ειναι πολλοι αυτοι που σε περιμενουν να σε δουν ν αποτυγχανεις. Το τσιγαρο ειναι καθαρα θεμα μυαλου (η επιδραση τηε νικοτινης εχει φυγει μετα απο λιγα 24ωρα). Το κλειδι ειναι ν αποσυνδεσεις το καπνισμα απο οτιδηποτε κανεις (πρωινος καφες, μεσημεριανο, εξοδος, παρεα, ποτο, νευρα, στεναχωρια, κουραση, χαλαρωση κλπ). Δεν το χρειαζεσαι σε τιποτε απο τα παραπανω, δε σου προσφερει κατι, ολα μπορουν να γινουν μια χαρα και χωρις αυτο. Προσωπικα μου πηρε 4 χρονια διακοπης για να παψω να το ζηταω και να ζηλευω τους καπνιστες. Οντας 11 χρονια ακαπνη (με μονο πισωγυρισμα καποια πακετα στα 3 χρονια διακοπης) μετα απο μια 20ετια που καπνιζα με εξαιρεση εγκυμοσυνες και θηλασμους, ξερω οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ξανακαπνισω. Ακομα και σε πολυ μεγαλη στεναχωρια δεν προκειται να το αναζητησω γιατι ξερω οτι δε θα μου προσφερει κατι.

    Ορισε μια ημερομηνια και ξεκινα. Και ο,τι βοηθεια χρειαστεις μη διστασεις.

    #116222
    lasportivaman
    Συμμετέχων

    Συγχαρητήρια! Είναι πιστεύω το καλύτερο δώρο στον εαυτό σου και τους οικείους σου!

    #116223
    lasportivaman
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ πολύ Elda!
    Οφέλη από την διακοπή του καπνίσματος είδατε άμεσα?

    #116224
    Elda
    Συμμετέχων

    Οταν το εκοψα ημουν 40 χρονων, δεν αθλουμουν, αλλα ημουν παντα αδυνατη και δεν ειχα κανενα θεμα υγειας. Λιγο καιρο μετα που το εκοψα ξεκινησα να τρεχω οποτε αρχισε να βελτιωνεται η αντοχη μου, το οποιο βεβαια το αποδιδω στο τρεξιμο. Κατι αλλο δεν ειδα. Επαναλαμβανω δεν ειχα και κανενα θεμα υγειας ( πχ να βηχω, να λαχανιαζω, να εχω δυσπνοια, να αρρωσταινω κλπ) ωστε να καταλαβω τη διαφορα.

    #116225
    Odysseas
    Συμμετέχων

    κάπνιζα απο 17 μέχρι 27 κατα μέσο όρο 1,5-2 πακέτα την ημέρα. Ποτέ δεν δοκίμασα να το κόψω ώσπου μια μέρα το καλοκαίρι του 2004 ξυπνάω ένα πρωί και σαν να μου ήρθε η επιφοίτηση του αγίου πνεύματος πετάω το πακέτο και λέω αυτό ήταν. Απο τότε δεν έχω ξαναβάλει τσιγάρο στο στόμα μου όυτε σβηστό.
    Φυσικά τον πρώτο καιρό έτρωγα και έπινα ότι έβρισκα μπροστά μου (τσίμπησα και 10 κιλα σε 6 μήνες) αλλά μετά από ένα χρόνο, σε ότι αφορά την επιθυμία, ένιωθα σαν να μην είχα καπνίσει ποτέ.

    Πριν πολλά χρόνια είχα διαβάσει ένα άρθρο από κάποιον ψυχολόγο που έλεγε πως για να απεξαρτηθείς από το τσιγάρο χρειάζεται κάποιος χρόνος, διαφορετικός για κάθε καπνιστή, ώστε o εγκέφαλος να το “ξεχάσει” και αυτό επιτυγχάνεται μόνο αν το κόψεις μαχαίρι. Ακόμη και ένα τσιγάρο μιά στο τόσο βοηθάει τον εγκέφαλο να συντηρεί αυτή την επιθυμία οπότε και οι πιθανότητες της υποτροπής είναι πολύ μεγαλύτερες

    #116227
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Πρέπει να πω κι εγώ την γνώμη μου;

    #116228
    Elda
    Συμμετέχων

    Οχι, οχι, εσυ μπορεις να παραμεινεις στα ριβιους των παπουτσιων! 😀

    #116229
    Kimonas
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα

    Κάπνιζα από 18 εώς 43 …25 χρόνια 3 – 3 1/2 πακέτα PRINCE μονάχα…το έκοψα ” μαχαίρι ” πριν 3 χρόνια και ξεκίνησα το τρέξιμο ….
    Φανατικός καπνιστής θεωρώ ότι είναι εγκεφαλική η εξάρτηση ( η μεγαλύτερη καθώς υπάρχει και η οργανική αναμφισβήτητα).
    Δε πήρα βάρος γιατί ξεκίνησα αμέσως το τρέξιμο ( το μυαλό ¨κόλλησε ¨αλλού 🙂 )
    Κάνω κάθε χρόνο εξετάσεις και τεστ κοπώσεως και η γενικότερη κατάστασή μου έχει βελτιωθεί σημαντικά.
    Αν μου επιτρέπεις @la-sportiva μία συμβουλή για να το κόψεις:
    Πήγαινε μέρα μέρα χωρίς να κοιτάς μακρυά …και πάντα να έχεις κοντά σου τσιγάρα ( να μην νιώσεις την έλλειψη )
    Φιλικά

    #116230
    lasportivaman
    Συμμετέχων

    Είναι πιστεύω μια μεγάλη απόφαση που σίγουρα ξεκινάει από το μυαλό. Τώρα η δίκη μου εμπειρία με το κάπνισμα δεν είναι πολυετής,αλλά σίγουρα το κακό έχει λάβει θέση. Βέβαια δεν μπορώ να πω πως έχω κάποιο εμφανές πρόβλημα λόγω τσιγάρου αλλά θέλω όσο τίποτε άλλο να το σταματήσω και να ξεφύγω τελείως από αυτή την σιχαμερή συνήθεια.

    #116231
    tripus
    Συμμετέχων

    Εγώ το έκοψα με χρήση ηλεκτρονικού (αυτό με το υγρό).
    Με φουλ νικοτίνη για 2 μήνες (μειούμενη) και χωρίς νικοτίνη για άλλους 2 και μετά τέλος. Ταυτόχρονα ήταν η περίοδος που είχα ξεκινήσει το τρέξιμο.
    Προσωπικά αυτό που συχνά ακούγεται ότι “δεν είναι η νικοτίνη, αλλά είναι η συνήθεια” σε εμένα δεν ίσχυε. Τους πρώτους μήνες, όταν δεν έβαζα νικοτίνη ήθελα να καπνίσω και τα κορδόνια μου.

    #116232
    lasportivaman
    Συμμετέχων

    Καλημέρα! Το θέμα της νικοτίνης,είναι ένας λαβύρινθος παιδιά. Έχω γνωστό ο οποίος από το συμβατικό τσιγάρο,ξεκίνησε τα προϊόντα θέρμανσης (iqos). Λόγω αυξημένης νικοτίνης παρουσίασε ταχυπαλμίες,στηθάγχη και πολλά αλλά που επηρέαζαν αρνητικά και τις προπονήσεις του φυσικά. Πιστεύω πως και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να έχει τέτοιες επιπτώσεις λόγω αυξημένης νικοτίνης. Το κλειδί είναι να μην καπνίζεις καθόλου,ίσως ακούγεται εύκολο αλλά μπορεί και να είναι εύκολο στην πράξη,εάν ληφθεί μια σοβαρή απόφαση.

    #116237
    ΜΑΝΩΛΗΣ
    Συμμετέχων

    Καλημέρα! Πρώην καπνιστής κι εγώ από τα 15 μέχρι τα 30. Το να κόψεις το τσιγάρο δεν είναι τόσο δύσκολο όσο το να μην ξανακαπνήσεις. Για να το πετύχεις αυτό χρειάζεται ισχυρό κίνητρο, όπως λόγοι υγείας, ξεκίνημα γυμναστικής κλπ. Ένα θετικό είναι ότι το κάπνισμα είναι κατανοητό σε όλους ότι είναι μια βλαβερή συνήθεια. Δεν ισχύει το ίδιο με το αλκοόλ και την κακή διατροφή.

    #116238
    aroulio
    Συμμετέχων

    Καπνιστής από τα 15 έως τα 35μου . Απο χειμωνιάτικο ψαροντούφεκο αρρώστησα με 3ήμερο πυρετο και παντελώς κλειστό λαιμό. 3 μέρες στο σπίτι δεν αναζήτησα και δεν κάπνισα. Γύρισα στη δουλειά, δεν είπα τίποτα σε κανέναν κι από τότε δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου. Το 80%-90% της δουλειάς ήταν αυτές οι 3 μέρες. Αλλά και το μετά θέλει αποφασιστικότητα κι εμείς οι δρομείς έχουμε μπόλικη απ’ αυτή. Κάμποσες φορές μετά έβλεπα στον ύπνο μου ότι κάπνισα κι έλεγα “κύλησα πάλι ο μαλάκας”. Το χειρότερο που σου κάνει το τσιγάρο είναι ότι σου γ@μ@ει το μυαλό (sorry Νίκο) και σε κάνει υποχείριό του. Ο κόσμος να χαλάσει, εσύ πρέπει να καταφέρεις να κάνεις το τσιγάρο σου. Κι έτσι από τα 2-3 αρχικώς “απολαυστικά” φτάνεις να είναι όλα τζούφια…

    13 χρόνια πλέον άκαπνος, τα τελευταία 8 ως δρομέας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 25 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.