Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 5ο Μέρος

  • Αυτό το θέμα έχει 1,033 απαντήσεις, 85 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 5 μήνες πριν από τον χρήστη than.
Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 1,021 έως 1,034 (από 1,034 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #126960
    Alkis
    Συμμετέχων

    Που κάνει όμως 3 ώρες ώρες τα 32!!!
    Αν δεν ήταν ο πρώτος σου ο δικός μας που είναι (ζορικος)δεν θα σου έγραφα καν…. συμβουλές :😁 χαχα!

    #126961
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Κων/νε, όχι πως δεν είναι πολλά τα 92 κιλά (ως δρομικά πάντα) αλλά αυτό που μετράει επίσης είναι η κατανάλωση, κάτι που είναι θέμα οργανισμού. (Εννοείται πως ο μυικός ιστός έχει ακόμη μεγαλύετρες απαιτήσεις σε οξυγόνο).

    Εγώ έτρεξα τον πρώτο μου μαραθώνιο στα ίδια κιλά με εσένα (11.5% λίπος) και μετρημένη κατανάλωση υδαταθράκων 4.1γρ/λεπτό. Την επομένη χρονιά, στα 88 κιλά (9.5% λίπος) και πιο προπονημένος (άρα πιο efficient), η κατανάλωση έπεσε μόλις στα 3.9γρ/λεπτό. Η φυσιολογική τιμή για ερασιτέχνη είναι <2.5.
    Φίλος πολύ αδύνατος, με 7% λίπος και πολύ ικανότερος δρομέας, είχε ίδιες τιμές με εμένα.
    Άλλος φίλος, αγύμναστος σωματικά αλλά δρομέας του 3:10 ΑΜΑ, με τουλάχιστον +5 κιλά απ' το σωστό δρομικό βάρος, είχε μετρημένη κατανάλωση 1.6γρ!!!

    #126962
    Elda
    Συμμετέχων

    Άλλος φίλος, αγύμναστος σωματικά αλλά δρομέας του 3:10 ΑΜΑ, με τουλάχιστον +5 κιλά απ’ το σωστό δρομικό βάρος, είχε μετρημένη κατανάλωση 1.6γρ!!!

    o oποιος να συμπληρωσω δεν επαιρνε καν τζελακια στους αγωνες, τι να τα κανει αλλωστε?

    #126963
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

    Η κατανάλωση εξαρτάται από τον οργανισμό και από τον ρυθμό.
    Και εγώ όταν ξεκίνησα να τρέρχω είχα 2.9grams/min στο MP και τώρα (2019) έχω 2.8grams/min στο MP.
    Δηλαδή σύμφωνα και με το 2.5 που δίνει ο Νίκος είμαι αρκετά ενεργοβόρος, για αυτό και θέλω 5-6 gelάκια στον αγώνα.

    Μόνο που όταν ξεκίνησα το MP ήταν γύρω στο 5:30/km και τώρα πηγαίνει προς 4:15/km. Για το παλίο MP η αντίστοιχη κατανάλωση έχει πέσει στο 1.5grams/min

    #126964

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, με κάνετε να νιώθω πολύ καλύτερα ψυχολογικά. Νικόλα και μένα το dexa scan με έβγαλε στο 11% (δεν είμαι σε δίαιτα απλά ακολουθώ τα γνωστά πρωτόκολλα του γυμναστηρίου περι αυξημένης πρωτείνης και κυκλικό υδατάνθρακα τις ημέρες βάρη+ τρέξιμο- αν και δεν το πολυ εμπιστεύομαι το scan). Το θέμα το ενεργειακό είναι σίγουρα μεγάλο και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. να φανταστείτε τα 32αρια τα τρέχω νηστικός με μόνη παρέα ηλεκτρολύτες (της Nutrend που έχουν και λίγο υδατάνθρακα) και ένα τζελάκι στο 23ο. Φυσικά με γερό φόρτωμα τη προηγούμενη.

    #126965
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Αριστείδη, το ΜΡ είναι ΜΡ, ασχέτως ρυθμού. Θα είναι πάντα σχεδόν σταθερό, ως ποσοστό της VO2max ή της HRmax σου (οκ, και το ποσοστό μπορεί να αυξηθεί αλλά και πάλι δεν μας νοιάζει). Φυσικά η προπόνησή σου θα βελτιώνει τον ρυθμό. Αλλά η ρημάδα η κατανάλωση λίγο θα αλλάζει στο εκάστοτε race pace.

    Κων/νε, αν συνεχίσεις με την αντοχή, το βάρος σου θα πάρει τον κατήφορο, ό,τι και να κάνεις. Ιδίως αν δεν είσαι και μικρός.

    #126967
    StefanosM (papako)
    Συμμετέχων

    Άλλος φίλος, αγύμναστος σωματικά αλλά δρομέας του 3:10 ΑΜΑ, με τουλάχιστον +5 κιλά απ’ το σωστό δρομικό βάρος, είχε μετρημένη κατανάλωση 1.6γρ!!!

    o oποιος να συμπληρωσω δεν επαιρνε καν τζελακια στους αγωνες, τι να τα κανει αλλωστε?

    εχω καιρό να τον διαβάσω, τι να κάνει άραγε

    #127459
    mikeb
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα,

    επιστροφή στις προπονήσεις με ένταση κι έτσι σήμερα βγήκε ενα 12αρι με 4 1600αρια στο 4:40.
    Παρότι οι παλμοί ήταν ελαφρώς ψηλά αναπνευστικά ήμουν πολύ πιο άνετος απ’όσο θα έπρεπε βάσει παλμών.
    Το κακό είναι ότι μετά από 300+ χλμ θυμήθηκε το Razor όχι απλά να με χτυπήσει αλλά να με ματώσει κιόλας, αν και μάλλον φταίει η κάλτσα κι όχι το παπούτσι.

    #128207
    DaedraLord
    Συμμετέχων

    Χαίρετε χαίρετε. Επιστροφή στο τρέξιμο και τους αγώνες. Κάτι τα 30 που έρχονται, κάτι τα κιλάκια που μαζεύτηκαν λόγω του κακού τρόπου ζωής, άρχισα να ανεβαίνω στον διάδρομο για να βρω τον εαυτό μου και να με βοηθήσω και στα υπόλοιπα που κάνω, βουνά, αναρριχηση κτλ.

    Τελικά όταν βγήκα στο πάρκο έγραψα ένα άνετο 5αρι με ρυθμό 6λπτ/χλμ και τώρα περιμένω για τον πρώτο μου αγώνα, επίσης στα 5χλμ. Καιρό είχα να νιώσω τόσο καλά και θέλω να αρχίσω να βάζω αγώνες στο πρόγραμμα για να έχω ένα έξτρα κίνητρο, παρότι βέβαια εδώ που βρίσκομαι είναι αρκετά ακριβοί, 40+ για το 5αρακι.

    Ελπίζω να είστε όλοι όπως σας άφησα. Σας ψιλό διάβαζα κάπου κάπου, ειδικά σε ότι αφορούσε τα παπούτσια και τα τα e-books αλλά αφού δεν ασχολουμουν με το άθλημα, δεν έμπαινα στον κόπο να ποστάρω.

    #129082
    Konstantinos
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα μετά από καιρό.
    Καθημερινά σας διαβάζω αλλά δεν γράφω, μην έχοντας πολλά να προσφέρω ο αρχάριος.
    Μετά τον περσινό πρώτο μου ΑΜΑ, είπα να ξεκουραστώ και σχεδόν το παράτησα το τρέξιμο. Τώρα που βγαίνω για κάποια σύντομα τρεξίματα, είναι σαν να μην έτρεξα ποτέ στη ζωή μου. Δεν περίμενα τόσο ραγδαία πτώση.
    Θα μοιραστώ και μια σκέψη που έκανα τελευταία.
    Με αφορμή μια ευχάριστη είδηση, την επιτυχία της Ντρισμπιώτη στο ΒΑΔΗΝ, έκανα ένα συλλογισμό που με οδήγησε να … απογοητευθώ; ντραπώ; κάτι ανάμεσα 😄
    Η Ντρισμπιώτη, ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ, κάνει ΠΟΛΥ καλύτερο χρόνο από μένα που (νομίζω ότι) τρέχω.
    Αντε να τελειώσουν οι ζέστες (και οι δικαιολογίες) και να ξεκινήσω προπονήσεις.
    Χαιρετώ 🙂

    #129498
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Καλά εσείς που πάτε για τον ΑΜΑ, είστε αναγκασμένοι να τρέχετε με τέτοιον καιρό.
    Εγώ γιατί ταλαιπωρούμαι χωρίς λόγο;;;

    #129499
    than
    Συμμετέχων

    Καλά εσείς που πάτε για τον ΑΜΑ, είστε αναγκασμένοι να τρέχετε με τέτοιον καιρό.
    Εγώ γιατί ταλαιπωρούμαι χωρίς λόγο;;;

    Εσυ είσαι η Ιφιγένεια που πρέπει να θυσιαστεί για να φυσήξει ούριος άνεμος…

    #129500
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Χαχαχα…
    Ας είναι λοιπόν!

    Κατεβαίνεις, Θανάση;

    #129501
    than
    Συμμετέχων

    Τι να κατέβω…
    Δεν τολμώ να ανέβω στην ζυγαριά…😂😂

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 1,021 έως 1,034 (από 1,034 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.