Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 34ος Μαραθώνιος Αθήνας 2016

34ος Μαραθώνιος Αθήνας 2016

Τοποθέτηση ετικέτας: 

• Αυτό το θέμα έχει 378 απαντήσεις, 58 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 3 μήνες πριν από τον χρήστη Etien.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 379 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@billant Βασίλη, πρώτος μαραθώνιος και μάλιστα Κλασική, κρατάς το βάπτισμα του πυρός και ό,τι εποικοδομητικό μπορείς να ανακαλέσεις.
    Συγχαρητήρια φίλε και πάμε γι’ άλλα….

tzatzikis90
    Συμμετέχων

γεια κι από εμένα! πριν από λίγο επέστρεψα από ένα υπέροχο τριήμερο στην Αθήνα! να με συμπαθάτε αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα τις περιγραφές σας. θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία, το υπόσχομαι!

πολλά συγχαρητήρια σε όλους σας, τερματίσαντες ή μη, είτε πετύχατε είτε όχι το στόχο σας! στην 1η μου συμμετοχή στην κλασική κατάλαβα πως δεν υπάρχει άλλη σαν αυτήν! τελικός χρόνος 3:46:34 με πολλά ζόρια.. αναλυτική περιγραφή σύντομα.. ελπίζω!

Manos Drakopoulos
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια & τον τερματισμό ασχέτως αποτελέσματος!!
    Για μένα ηταν ο 3ος Μαραθώνιος & 2ος στην κλασική διαδρομή!
    Στόχος μου ηταν να σπάσω το 4ωρο & η συνολική προετοιμασία, έδειχνε πως κάτι τέτοιο ήταν εφικτό!
    Παρόλο που ξεκίνησα πολύ συντηρητικά, με @6:00 στο πρώτο πενταρι και στη συνέχεια περιπου 15-20″ πιο χαλαρά από τον ρυθμό μαραθωνίου, γύρω στο 28 διαπίστωσα ότι απλά σήμερα δεν ήταν η μέρα μου! Δεν ήθελα να πιέσω τα όρια μου αλλά επικεντρωθηκα να παω άνετα μέχρι το τέλος! Ο τερματισμός στο Στάδιο ήταν φανταστικός για άλλη μια φορά!
    Τερματισα σε 4:14 το οποίο ηταν 43′ λιγότερο από πέρυσι & 20′ γρηγορότερα από το Βελιγράδι τον Απρίλιο.
    Επόμενος σταθμός θα είναι το Παρίσι , όπου ελπίζω να δικαιώσει την ιστορική φράση του Μπογκαρτ “we will always have Paris…” & να πάμε ξανά για ρεκόρ😁😁!!
    Καλή ξεκούραση σε όλους & καλή συνέχεια με υγεία & όρεξη στους μελλοντικούς σας στόχους!!

Puni Van Webergman
    Συμμετέχων

ΠΑΙΔΙΑΑΑΑ! Συγχαρητηρια σε ολους, ακομα και σε αυτους που δεν καταφεραν να τερματισουν! Ειναι πολλα τα χιλιομετρα και ειναι δυσκολα! Το πιο δυσκολο ειναι η διαχειριση η ψυχολογικη όταν όλα μοιαζουν ματαια! Τα πήγα παρα πολυ καλα δεδομένων των συνθηκων και των ατυχημάτων (4,18 κατι)και αυτό μόνο κίνητρο μπορεί να μου δίνει για κάποιον επόμενο αγώνα. Ήταν ο Πρωτος που τερματισα, μου το ειχα υποσχεθει ότι θα παω ακόμα και μπουσουλόντας ό,τι και να γίνει! και έτσι ΕΓΙΝΕ! χαχαχ

Μπράβο σε όλους!

Πως παμε από πονους??

Kostão
    Συμμετέχων

@echetlos Ευχαριστώ για τα σχόλια, πραγματικά έχω κάνει μια συλλογή από λάθη σε διάφορους αγώνες τα οποία είτε δεν μου έχουν στοιχίσει είτε μου δημιούργησαν μικρό μόνο πρόβλημα. Πιστεύω ότι η αιτία είναι ότι δεν έχω τρέξει στα όρια και πάντα μένουν κάποιες κρυμμένες δυνάμεις για να καλύψω το λάθος. Τώρα που είδα τη διαδρομή από μέσα για πρώτη φορά πλέον έχω κάποια άποψη για μια μελλοντική μετατροπή της στρατηγικής μου. Μου φαίνεται ότι αυτό που λέει ο @oldman πρέπει να είναι αλήθεια για το negative split (βασικά δε αυτή τη διαδρομή με ιδιαιτερότητες δεν λέει κάτι αν απλά βάλεις δίπλα δίπλα τα νούμερα από το πρώτο και το δεύτερο μισό), κάποιος που ξέρει τις δυνάμεις του (εμπειρία) θα μπορούσε να τρέξει το πρώτο μισό 15-20″ ταχύτερα από τη συντηρητική του επιλογή της πρώτης φοράς, και στην ανηφόρα να χάσει όσο χρόνο χρειαστεί για να μη ξοδευτεί και στο τέλος απλά να συνεχίσει στον αρχικό του ρυθμό μαραθωνίου χωρίς να πάει με χίλια. Δηλαδή, ποιος είμαι τέλος πάντων που επιχειρώ να τερματίσω μετά από τόσα χιλιόμετρα σε ρυθμό σχεδόν όμοιο με το ρυθμό ΗΜ; Το να κάνεις εδώ positive split δε σημαίνει ότι οπωσδήποτε στο τέλος σέρνεσαι.
    Ευχαριστώ @sigi @elda @xipolitakos για τα καλά σας λόγια.
    ΥΓ Η απόσταση μου άρεσε τελικά, απλά θέλω να κλείσω κάποιες εκκρεμότητες με τα 10 και τον ΗΜ και έρχομαι.

sotos-marathon
    Συμμετέχων

Καλημερα!Ειδα εχθες το θεμα για τα περασματα, οποτε σημερα εχω και το ρολοι μου μαζι..
    Κατ αρχην να απαντησω στην ερωτηση της Μαριας @elda εαν ειχα πιο γρηγορο περασμα στο πρωτο μισο θα ειχα τις ιδιες δυναμεις? επειδη παλιοτερα το εχω δικιμασει ποτε δεν ειχα τις ιδιες δυναμεις στο τελος.. οπως επισης εχω δοκιμασει και το 50-50 στο Ναυπλιο και παλι στο τελος τον ρυθμο τον κρατουσα με νυχια και με δοντια οπου το αποτελεσμα ηταν να μην σπασω το 3.30 για λιγα δευτερα..το θυμασαι Νικο?@echetlos.
    Το πλανο του κοουτς με τα περασματα ηταν το εξης:
    0-5χλμ 4.50-4.45
    5-10 4.40-4.50
    10-15 4.40-4.50
    15-20 4.50-4.40
    20-25 4.50-4.40 περασμα ημι σε 1.40′
    25-30 4.50-4,40 στο 25χλμ οπου ειναι η ανηφορα στο πικερμι οι παλμοι μου ανεβηκαν αρκετα με αποτελεσμα ο ρυθμος μου να ειναι στο 5.10′
    30-35 4.40-4.30
    35-42 4.30-και οσο πιο γρηγορα μπορω..
    ..και τα παρακατω τα περασματα μετα το 30οχλμ οπου σημερα εχω το ρολοι μου μαζι:
    30οχλμ:4.43
    31ο:4.40
    32ο:4.50
    33ο:4.26
    34ο:4.35
    35ο:4.33
    36ο:4.31
    37ο:4.21
    38ο:4.13
    39ο:4.09
    40ο:4.07
    41ο:4.11
    42ο:4.14
    Λοιπον εχουμε και λεμε: το περασμα μου στον ημι ειναι 1.41.28 οπου εχω σταματησει 2 φορες για πιπι μου οπου εχασα 1.15” αρα ειμαι μεσα στο πλανο των περασματων.
    Περα το οτι εμενα μου λειτουργει καλυτερα το negative split μου αρεσει που στο τελος εχω δυναμεις και οπως ειπε και ο συντρεχτης μας @giannislari7 ειναι πολυ ωραιο συναισθημα οσο πλησιαζεις στο σταδιο να περνας κοσμο!!
    Επισης εχω να αναφερω σαν παραδειγμα το περασμα του Σπυρου @spy οπου εγω τον θεωρω καταπληκτικο δρομεα ασχετως εαν εκεινος λεει το αντιθετο…ο Σπυρος περασε τον ημι σε 1.37′ και κατι και ο τελικος του χρονος εαν δεν κανω λαθος ειναι 3.22′..οταν τον συναντησα στο 40οχλμ μου ειπε δεν παει αλλο…σωστα Σπυρο? γιατο λοιπον να εχει τοσο γρηγορο περασμα και να μην περασει σε 1.40 η 1.39 τουλαχιστον ωστε να σπασει το 3.20 η ακομα να κανει και κατι πολυ καλυτερο?
    Οσο για τον φιλο και συντρεχτη @oldman που λεει για την φορμουλα του daniels εβαλα και εγω τον χρονο μου απο το 10αρι που εκανα στα Λιοφιλια σε μια αλη φορμουλα αλλα και στην φορμουλα του gorun και μου εβγαλε χρονο μαραθωνιου 3.03,,,μα και φυσικα δεν το εχω αυτη την στιγμη για 3.03 οχι μονο σε φλατ διαδρομη αλλα ουτε σε διαδρομη που να ειναι ολο κατηφορα…
    Εν κατακλειδι, 11αδα που κερδιζει δεν αλλαζει!! Και ειδικα τον τερματοφυλακα!!!χαχα! το γραφω αυτο γιατι οσοι δεν το ξερετε επαιζα 15χρονια επαγγελματικα ποδοσφαιρο στην θεση του τ/φ!
    Να αναφερω οτι οι περισσοτεροι προπονητες προτιμουν το negative split εαν δεν κανω λαθος..
    Τελος τα συγχαρηηρια που δεχτηκα απο τον κοουτς οχι τοσο για τον χρονο αλλα για την διαχειρηση της κουρσας βαση του καιρου (κοντρα ανεμο) με αρκετους συναθλητες μου να εχουν καρφωσει κατι λεει..
    Αυτα!
    Συγνωμη για καποια ορθογραφικα λαθη αλλα ακομα και του συντακτικου μου αλλα βρισκομαι στην δουλεια και καταλαβαινετε…Ευχαριστω!

winarg
    Συμμετέχων

Ας πω και εγώ τα δικά μου.
    4η Κλασική για εμένα και συνολικά 6ος μαραθώνιος δρόμου. Αρχικό πλάνο να πάμε παρέα με τον @sotos-marathon και να σπάσουμε το 3:20 όμως είμασταν διαφορετικό μπλοκ και από καθαρή χαζομάρα μου δεν πήγα στο πίσω για να ξεκινήσουμε μαζί. Τα πρώτα 5 χιλιόμετρα ήταν 30δεύτερα πιο γρήγορα από το πλάνο οπότε όχι κάτι τραγικό. Μέχρι το 10 είχα ακόμα αυτή τη μικρή διαφορά αλλά και πάλι ο ρυθμός ήταν αρκετά άνετος. Στο 15 ήμουν ακριβώς μετους χρόνους του πλάνου καθώς είπα να χαλαρώσω λίγο στις ανηφόρες. Στο 16 πήγα με 4:33 που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για τα δεδομένα μου (ήταν και κατηφόρα) και στο 17 ΜΠΑΜ! Σφάχτης στο αριστερό μέρος της κοιλιάς! Κόβω σταδιακά αλλά ο πόνος επιμένει! Κόβω και άλλο… 5:32 νομίζω το 18ο χιλιόμετρο. Με τα πολλά με φτάνει και ο Σώτος ενώ είχα αρχίσει να συνέρχομαι. Με τραβάει για 4 χιλίομετρα και κάπου μετά το Αλεξ πακ δε μπορούσα και δεν ήθελα και να τον ακολουθήσω γιατί θα του χαλούσα τον αγώνα.
    Για να μην πολυλογώ, τερμάτισα σε 3:29:06 με πολλές δυνάμεις στο τέλος αλλά χωρίς να μπορώ να ανοίξω παραπάνω γιατί ένιωθα πως ο σφάχτης ήταν πάλι κοντά.
    Με χάλασε που δεν πέτυχα το στόχο μου αλλά χάρηκα που το κατάφερε ο Σώτος!!! Επίσης απόλαυσα τη διαδρομή, τα High5 με τα παιδάκια και το όλο κλήμα καθώς ήμουν με 100% καθαρό μυαλό και χωρίς μυικές ενοχλήσεις σε πόδια.

sotos-marathon
    Συμμετέχων

Αργυρη@winarg τα ειπαμε για εμας…θα τερματισουμε μαζι στο sub3!!!

spy
    Συμμετέχων

…είπα σήμερα να μην γράψω τίποτα … και ν’αποστασιοποιηθω από τον αγώνα για λίγες ημερες, αλλά ή παρέμβαση του Σωτηρη (@sotos-marathon) με αναγκάζει να διευκρινησω μερικά πράγματα.Στον περσινό αγώνα είχα πραγματοποιήσει επίδοση 3:24:24, με πέρασμα ημι. 1:41:40, με το δεύτερο μισό του αγωνα να γίνεται μόλις 9″ πιο αργα από το πρώτο, δηλαδή με even split, ενώ στο κατηφορικό 10ρι ο μέσος ρυθμός μου ήταν σαφέστατα κάτω από 4:40/χλμ!Οι μέγιστοι καρδιακοί παλμοί μου στην ανηφόρα έφθασαν τους 159 κι οι μέσοι πρέπει να ήταν στους 154 μεταξύ του 19ου και 32ου χλμ!Τερματισα στο Καλλιμάρμαρο μέσα στη καλη χαρά με τα τελευταία 3 χλμ να βγαίνουν κάτω από 4:30/χλμ !
    Φέτος, θεωρώντας ότι έχω βελτιωθεί (πάντα με βάση αντικειμενικών κριτηρίων),επιχειρησα να ρισκάρω λίγο περισσότερο, πηγαίνοντας κατά 10″ πιο γρήγορα το πρώτο μισο … άσχετα αν κινηθηκα λίγο ταχύτερα απ’αυτον τον ρυθμό … και πέρασα τον ημι. σε 1:37:40 !Ένιωθα ότι είχα δυνάμεις για την ανηφόρα,στην οποία κινηθηκα επίσης ταχύτερα από πέρσι κατά 10″ περίπου το χλμ, με πολύ χαμηλότερο μέγιστο καρδιακο παλμό (154bpm), με τον μέσο να βρίσκεται στους 152!Είναι γεγονός ότι ο αντιθετος αέρας μου φάνηκε δυνατός … και δυστυχώς δεν τον είχα υπολογίσει σωστά εξ’αρχης!Μάλιστα προσπάθησα να βρω δρομέα κάπως ογκώδη … για να κρυφτω από πίσω του, αλλά δεν στάθηκε δυνατον, με αποτέλεσμα να τρεχω μόνος μου … και να εκνευριζομαι, διότι αισθανομουν ότι εβαζα λίγο περισσότερο δύναμη για ν’αντιπαρελθω την αντίσταση του!Αν μειωνα εκεί ρυθμό … δεν θα προχωρούσα…έτσι αισθανομουν!Περναω πάντως το 30ο χλμ σε 2:22 και κάτι κι είμαι εντός στόχων για μία επίδοση κάτω από 3:20! Η μάχη χάθηκε στο κατηφορικό κομμάτι, παρ’οτι κυνήγησα το όνειρο ως το τέλος!Ο ρυθμός μου στα τελευταία 10 χλμ ήταν στο 4:50/χλμ, με τον ίδιο ενοχλητικό κόντρα αερα, ενώ ο Σωτηρης έτρεχε κάτω από 4:10/ χλμ στο τέλος, καταβροχθιζοντας όλο το δικό μου πλεονέκτημα που είχα μαζέψει σε 30 χλμ …σε 10 μόλις χλμ …42 λεπτακια δηλ.για εκείνον και αφήνοντας με πίσω περίπου 3′!!! Συγχαρητήρια Σωτηρη για τον υποδειγματικό σου αγώνα!Το πιο αργό μου χλμ ήταν το 39ο, όταν πέρασα μπροστά από τα παιδια, ενώ στο 40ο που με προσπέρασε ο Σωτηρης … είχα παραδώσει τα όπλα, συμβιβαζομενος ότι είμαι εκτός στόχων … και κυριολεκτικά παρακαλουσα τουλάχιστον κατ’αρχην να αντεξω και να τερματισω … κι αν επετυγχανα PB στη διαδρομή αυτή καλοδεχούμενο!
    Δυστυχώς ή τακτική μου αποδείχθηκε λανθασμένη, παρ’οτι ετρεξα με βάση τους καρδιακους παλμούς όπως πέρσι … και το μοναδικό συμπέρασμα στο οποίο έχω κατασταλάξει μέχρι στιγμής είναι ότι ή κλασσική θέλει negative split!Βέβαια το να μιλάω εγώ για τακτικη και στρατηγική σε αγώνα … είναι σαν να σας αναλύει ενα παιδάκι τις τάσεις στις μετοχικές αξίες στα χρηματιστήρια … οπότε καλό είναι να το έχετε υπόψη σας κι αυτό!!!

Echetlos
    Συντονιστής

@sotos-marathon Καλά εκείνος ο αγώνας στο Ναύπλιο ήταν περίεργη ιστορία…
    Στο 21 σε είδα να βαριανασαίνεις και λέω, Houston we got problem.
    Και μετά στο 30, με τον ήλιο να καίει, εσύ είχες στρώσει και πήγαινες άνετος!

…οπως επισης εχω δοκιμασει και το 50-50 στο Ναυπλιο και παλι στο τελος τον ρυθμο τον κρατουσα με νυχια και με δοντια οπου το αποτελεσμα ηταν να μην σπασω το 3.30 για λιγα δευτερα..το θυμασαι Νικο?

Echetlos
    Συντονιστής

@winarg Όταν σε είδα να περνάς τόσο καθυστερημένα, ήμουν βέβαιος ότι κάτι εντελώς απρόοπτο είχε συμβεί.
    Το διάφραγμα, ακόμη κι αν δεν δώσει οξύ πόνο, είναι πολύ ενοχλητικό και σου διαλύει και την ψυχολογία, καθώς δεν ξέρεις πώς θα εξελιχθεί.
    Κρίμα Αργύρη, πραγματικά κρίμα διότι ήσουν πολύ δουλεμένος…

winarg
    Συμμετέχων

@Echetlos Για εμένα ο μαραθώνιος είναι σα να πατάς συνέχεια πάνω σε πλάκες όπου κάποια μπορεί να είναι κούφια και να μην το ξέρεις. Μπορεί να σου συμβεί κάτι από το πουθενά. Ίσως και αυτό να είναι κάτι μαγικό που εν τέλει μας τραβάει να το κάνουμε και να το ξανακάνουμε. Η προπόνηση δεν πάει χαμένη και θα ξαναπροσπαθήσω του χρόνου για κάτι καλύτερο.

@spy
    Όταν σου έλεγα για negative split, έλεγες τα δικά σου 🙂

spy
    Συμμετέχων

@winarg: Αργυρη … στο έχω πει κατ’ιδιαν, και το έχω υπονοήσει πολλές φορές και δημοσίως:τόσο εσύ, όσο κι ο Σωτηρης (@sotos-marathon) … είσθε παρασάγγας καλύτεροι δρομείς από εμένα … ασφαλώς πιο έμπειροι … με καλύτερες επιδόσεις … οπότε ο,τι λέω εγώ είναι απλά “θόρυβος” … και φυσικά δεν πρέπει να το λαμβανετε σοβαρά υπόψη σας!Εσείς, κι ειδικα εσύ, επειδή προπονουμαστε αρκετά συχνά μαζι, ξέρεις ότι οσον αφορά στο τρεξιμο λέω πάντα τα δικά μου … και διαρκως πειραματίζομαι … και όλοι πια μ’εχουν πάρει χαμπαρι ότι κινουμαι εκτός πρωτοκόλλων και ορθόδοξων προσεγγίσεων!Είναι θέμα φιλοσοφίας κι αντίληψης … αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει ν’ αναγνωρίζουμε τα λάθη μας ή να μην υποστηρίζουμε, έστω εκ των υστερων, μετά από ένα όχι επιθυμητό αποτελεσμα, το σωστό!Είναι προφανές ότι εσφαλα … και φυσικά έχεις δίκιο: NEGATIVE SPLIT … με κεφαλαία …για να το χωνεψω!!!

tazi
    Συντονιστής

Οπαδός του ροκ εν ρολλ. οπαδος του negative split!!!

@winarg
    Πολύ κριμα Αργύρη, σιγουρα η προπονηση που εκανες δε παει χαμενη, το εχω ζησει το παραμυθι δυο φορες με τη κλασσικη και ξέρω καλα τι σου λέω. Απλα σκεψου το ενδεχομενο για ανοιξιατικο, μη το πας ενα χρονο μετα. Μέχρι τα Χριστούγεννα με δεδομενη τηνα εροβια βαση που εχεις κανε ενα κλικ προς τη ταχύτητα και δε θα το μετανιώσεις

winarg
    Συμμετέχων

@spy Σε καμία περίπτωση δεν το έγραψα για να πεις πως έχω δίκιο. Εγώ μαθαίνω από εσένα να ρισκάρω και εσύ από εμένα (ελπίζω) να έχεις δομημένη τακτική 🙂

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 379 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.