Gps Watch

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 65 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@sotiris_diamantopoulos Συγνώμη… έχει ποτάμι η Ξάνθη..?!?

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

@Echetlos τι Σικουάνας τι Κόσυνθος (όντως έχει ποτάμι η Ξάνθη:)), και τι Place de la Concorde και τι Πλατεία Ωρολογίου

PanDex
    Συμμετέχων

Έρωτηση: τα garmin hrm strap 10-15ε που υπάρχουν στο ebay και πωλούνται σωριδόν τα έχει κανένας υπόψιν; βλέπω 800+ πωλήσεις και καλές κριτικές.
    Θέλω να πάρω ζώνη για το fr25 και ψάχνομαι..

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

Η δική μου εμπειρία με hrm strap από ebay να «ταΐζει» το Wahoo Tickr run ήταν εντελώς αρνητική.

PanDex
    Συμμετέχων

Λοιπόν αγόρασα απο ebay hrm garmin 12ε κομπλέ. Ήρθε, είναι κανονικό προιόν garmin και είχε και μπαταρία χάπι sony παρακάλω. Συζευξη αμέσως με το ρολόι και λειτουργία κανονική. Η ζώνη είναι η κλασσική 010-10997-00.

big-blue
    Συμμετέχων

Καλημέρα κ από εδώ.
    Δυστυχώς ήρθε η ώρα της αλλαγής του ρολογιού κ ίσως του αποχωρισμού απ´ την Tom Tom με την οποία τρέχω 4 χρόνια.
    Θέλω ένα οικονομικό value for money ρολογάκι που να έχει τα στάνταρ, χωρίς καρδιοσυχνόμετρο (έχω ξεχωριστό ρολογάκι polar στο άλλο χέρι, super είναι):
    Καλό και γρήγορο gps
    Χρονόμετρο
    Laps που να ρυθμίζεις την απόσταση
    Καλό θα είναι να έχει κ manual distance laps
    Average pace και lap pace.
    Αυτά μόνο.
    Τι προτείνετε;

PanDex
    Συμμετέχων

@big-blue το forerunner 25 στα 80ε που ειναι τώρα είναι καλη ευκαιρία. Σκυλί κάνει τα πάντα και μπαταρία 10 μέρες προπόνηση τουλάχιστον. Υποστηρίζει ζώνη. Και κάνει οτι ζητάς με το παραπάνω.
    Απο εκεί και πέρα για πιο φτηνο δεν ξέρω τι παίζει με τα xiaomi amazfit σε θέμα ακρίβειας gps κτλ.

mashine
    Συμμετέχων

@big-blue
    Polar M400 -M430 -garmin forerunner 35 στα 150 ευρώ περίπου.
    Κάτω από 100 αναγκαστικά στο garmin 25 ή το καλό και παλιό garmin 310xt από αμαζον στα 130 με την ζώνη.

big-blue
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ για την αμεσότητα!
    Μένει να ψάξω λοιπόν διαφορές ανάμεσα στο forerunner 25 κ στο 35

big-blue
    Συμμετέχων

Επανέρχομαι.
    Έριξα μια γρήγορη ματιά στα μοντέλα forerunner 20-235(το 735 βέβαια πάει 250…)
    Νομίζω πως μπορώ να διαθέσω έως 200€ max. Το 235 το καλοβλέπω.
    Ποιες είναι οι βασικές-σοβαρές-διαφορές τους;
    Στο θέμα ακρίβειας σε GPS με καλύπτει το GPS ή θέλω και το Glonass (δουλεύει αυτό;)
    Οκ, καρδιοσυχνόμετρο έχω σε έξτρα ρολόι αλλά δε θα με χαλούσε και ένα με παλμογράφο καρπού έτσι για καβάτζα…
    Ουσιαστικά παίζουμε από 80€ (forerunner 25) έως 190€ (forerunner 235)

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

@big-blue ο βασικός λόγος που θα προτιμούσα το 235 σε σχέση με το 25 είναι η δυνατότητα που έχεις στο 1ο να προσθέσεις datafields (οθόνες που βλέπεις κατά τη διάρκεια του τρεξίματος) που βρίσκεις δωρεάν στο IQ store της Garmin. Υπάρχουν ένα σωρό, για όλα τα γούστα και τις δυνατότητες όρασης, με extra λειτουργίες για αγώνες. Μπορείς να δεις τι υπάρχει εδώ https://apps.garmin.com/en-US/devices/forerunner235/appTypes/datafield/apps?sortType=mostPopular

big-blue
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ Σωτήρη. Μ αρέσει το 235, μάλλον εκεί θα πάω

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

@big-blue, ρίξε μια ματιά και στο Garmin Vivoactive 3 αν θέλεις. Το βρίσκω στα 205Ε, έχει πιο ακριβή μετρητή καρδιακών παλμών, καθώς είναι και πιο φρέσκο μοντέλο, και είναι καλύτερο ως life companion (καλύτερη μέτρηση ύπνου, μέτρηση stress). Στα μείον του σε σχέση με το 235 είναι η οθόνη αφής (που δεν βολεύει όταν κάνεις διαλειμματικές πχ), και το ότι δεν είναι τόσο focused στο τρέξιμο (πχ δεν υπολογίζει training effect, time to rest, όπως το 235).

big-blue
    Συμμετέχων

Παραείναι γκατζετάκι:)
    Ωραίο βέβαια αλλά η αφής μπορεί να έχει θέματα. Στο δικό μου που είναι αφής (Tom Tom) σε manual lap, ιδρωμένος, άλλαζε μόνο του…###
    Τώρα κάτι που ήθελα να ρωτήσω:
    Τη vo2max μέσω αλγορίθμων που βασίζονται σε πίνακες την υπολογίζουν, ε;
    Τι εστί recovery time κ τι training effect;

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

Ναι, αν χρησιμοποιείς manual laps, είναι πιθανόν να έχεις θέματα.

Υπολογίζουν τα δρομικά garmin μια vo2max, αλλά δεν βασίζομαι ιδιαίτερα στην τιμή που δίνουν. Είναι μάλλον τσιμπημένη προς τα πάνω, και είναι αρκετά ευαίσθητη σε προπονήσεις ταχύτητας απ’ ό,τι φαίνεται. Αν δηλαδή κάνεις αργές προπονήσεις, αυτό μπορεί να σου ρίχνει τη vo2max, ακόμη κι αν αυτό δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Επομένως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να τη λάβεις υπόψη ούτε ως σχετική τιμή (τις αυξομειώσεις της δηλαδή), αλλά ούτε κι ως απόλυτη.

Το training effect είναι μια εκτίμηση του πόσο βελτιώθηκες μέσω της εκάστοτε προπόνησης. Έτσι, την πρώτη φορά που θα τρέξεις ένα 20άρι πχ σε pace 5.00/km μπορεί να σου βγάλει training effect 5.0. Αν το ξανατρέξεις την επόμενη βδομάδα, μπορεί η τιμή να είναι πλέον 4, γιατί η λογική λέει ότι πρέπει να αυξάνεις το ερέθισμα για να βελτιώνεσαι. Δες κι εδώ αν θέλεις https://www.firstbeat.com/en/consumer-feature/training-effect-aerobic/

Το recovery time σου λέει πόσες ώρες να ξεκουραστείς μετά από κάθε workout. Γενικά πέφτει μέσα, αν και πιθανόν να βασίζεται περισσότερο στους παλμούς παρά στην μυϊκή προσπάθεια. Case in point, ανεβοκατέβηκα τον Όλυμπο σε 12 ώρες (μην γελάτε οι βουνίσιοι). Αεροβικός στο 80% των μέγιστων παλμών στο ανέβασμα, αρκετά πιο κάτω στο κατέβασμα. Τα πόδια όμως ταλαιπωρημένα όσο δεν πάει. Ε, το garmin μου έλεγε ότι μπορώ να τρέξω την επόμενη μέρα, κάτι που δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω ούτε αν με πλήρωνες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 65 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.