Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Έρευνα για παπούτσι τρεξίματος σε βουνό

Έρευνα για παπούτσι τρεξίματος σε βουνό

Αυτό το θέμα περιέχει 29 απαντήσεις, έχει 12 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Χρήστος Ιωαννίδης 1 μήνας, 2 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 30 συνολικά)
  • Συντάκτης

chrisbat
    Δρομέας

Τρέχω αρκετούς ημιμαραθωνιους βουνού με μεγάλες υψομετρικές και σιγά-σιγά ανεβάζω χλμ για να πάω προς μαραθώνιο (Μέτσοβο-με χωματινα μονοπατια & Όλυμπο-με πετρώδες έδαφος)
    Οι αγώνες βουνού έχουν εναλλαγές διαφόρων τερέν με τεχνικά μονοπάτια και θέλω κάτι για όλα αλλα κυρίως να τα καταφέρνουν σε δύσκολα πετρώδη downhill στα οποία καταπονούνται δάχτυλα και γόνατα.
    λαμβάνοντας υπόψιν ότι τρέχω με ρήξη χιαστού και μηνίσκου θα ήθελα και μεγιστη απορρόφηση κραδασμών.
    Μπατζετ κοντά στα 100€

Dkoukou
    Δρομέας

Tecnica Inferno X-Lite 3.0 ή Maxima 2.0, δοκιμαζεις και διαλεγεις. Επισης αθανατα, για πολλα-πολλα χιλιομετρα. Εγω προτιμω το πρωτο αλλα αφου εχεις τραυματισμο ισως να επιλεξεις το Maxima (αν και θα χασεις λιγο σε ευελιξια αφου προοριζεται κυριως για ultra).

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Μέχρι τώρα με τι παπούτσια έχεις τρέξει;

Blackdog
    Δρομέας

LA sportiva Akasha αν θες απορρόφηση. Αλλά για μέχρι 40αρι σε βουνό δεν υπάρχει καλύτερο παπούτσι από το bushido! Παίζουν ρόλο και τα κιλά σου.

Dkoukou
    Δρομέας

Το Bushido μπροστα στο Inferno ειναι κουτσουρο. Ασε που με το γνωστο fit που εχουν τα μοντελα της La Sportiva συχνα χρειαζεσαι ενα ολοκληρο νουμερο μεγαλυτερο απο το κανονικο σου και καταληγεις να φορας ενα πολυ καλο αλλα και πολυ βαρυ παπουτσι. Στο νουμερο μου to Inferno ειναι σχεδον 50 γραμμαρια ελαφρυτερο γιατι τα Tecnica τα αγοραζω στο νουμερο που φοραω σε δρομικα ενω οποιο La Sportiva δοκιμασα πρεπει να το παρω μεγαλυτερο (και ειναι ηδη πιο βαρυ ακομα και στο ιδιο νουμερο). Σε θεμα προσφυσης και προστασιας και τα δυο δεν εχουν κανενα προβλημα φυσικα.
    Εξαιρετικα τα παπουτσια της La Sportiva αλλα περισσοτερο “ολα-σε-ενα” (και πιο φιλικο) παπουτσι βουνου για εμενα το Inferno με βαση αυτα που αναφερει ο φιλος.

chamav
    Συντονιστής

Πρόσφατα απέκτησα κι εγώ τα Akasha. Θα εκφράσω σύντομα άποψη, όταν θα έχουν μαζέψει κάποια χιλιόμετρα.

mikeb
    Δρομέας

Έχω τρέξει βουνό με asics, new balance, la sportiva , mizuno, scott.
    Τα scott ήταν λίγο ιδιαίτερο μοντέλο και δεν θα βρεις εύκολα οπότε τα αφήνω στην άκρη.
    Τα πρώτα ήταν mizuno(πριν 6 χρόνια), πολύ καλή εφαρμογή ,προστασία και σταθερότητα. Μέχρι ημι σε βουνό καλά αλλά για μεγαλύτερα πιστευω θα έχανε σε απορρόφηση. Τα νεότερα της mizuno δεν ξέρω πόσο κοντά είναι.
    Τα asics και new balance ήταν ελαφρυα μοντέλα κυριως για αγώνες και τα 2 καλά μοντέλα αλλά λιγότερο προστατευτικά.
    Τα la sportiva(ultra raptor) αγορασμένα το 2013 τα χάρισα σε φίλο πριν 6 μήνες και με ρώτησε γιατί του τα δίνω αφού ήταν καινούργια.
    Με αυτά έτρεξα 5-6 αγώνες μέχρι 27χλμ και με τις προπονήσεις είχαν γύρω στα 500χλμ. Πολύ προστατευτικά, απορροφητικά και για όλα τα τερραιν.
    Μόνο μειονέκτημα το βάρος αλλά επειδή δεν είμαι και killian δεν είχα κανένα θέμα.
    Για τα akasha αλλά και τα inferno απο φίλους έχω πολύ θετικό feedback και για τα 2.
    Μπορείς επίσης να τσεκάρεις τα inov-8 trailtalon 290 και κάποια μοντέλα της Hoka που έχουν πολύ απορρόφηση.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Καλό βράδυ.

Blackdog
    Δρομέας

Τα bushido είναι το πιο τεχνικό παπούτσι για δρομείς κάτω των 80kg και για αποστάσεις μέχρι 40km. Σίγουρα είναι για έμπειρους δρομείς βουνού. Από κει και πέρα αυξάνεις την άνεση και θυσιάζεις βάρος και τεχνικά χαρακτηριστικά. Προσωπικά (δεν τρέχω πάνω από 40αρια στο βουνό) ότι άλλο έχω δοκιμάσει το βρίσκω πολύ ασταθές στο βουνό και δεν το προτιμώ. Τώρα βέβαια κάποιος που θέλει απορρόφηση, είναι αρκετά κιλά, τρέχει σχετικά αργά ή στοχεύει σε πολλά km προφανώς τα παπούτσια παραπάνω (Akasha inferno κλπ) είναι πολύ καλές επιλογές.

georun
    Δρομέας

καλημερα κ απο εμενα!
    ετρεξα μετσοβο με salomon slab sense ultra.
    το μετσοβο θελει παπουτσι με αγριο πελμα!!(salomon speed cross -bushido η κατι τετοιο)
    ταυγετο με tecnica rush elite κ olympus marathon παλι με τα tecnica rush elite(υποδεεστερα του xlite).λοιπον εντυπωσεις..οτι κανει σε εμενα μπορει να μην καθετε σε σενα κ το αντιστροφο.
    τα salomon slab sense ultra για αγωνες ultra.οχι για κακοτραχαλα εδαφη!!τωρα ενας αθλητης 50 kg θα τα εκτιμισει αλλοιως!
    τα tecnica φοβερα απο ολες σχεδον τις πλευρες!!ελαφρια αριστο grip .το μονο μειον για μενα η χαλαρη εφαρμογη!!σιγουρα θα ξανατρεξω με αυτα μαραθωνιο βουνου.με βγαλανε ασπροπροσωπο κ ταυγετο κ ολυμπο!!
    εχω στο οπλοστασιο μου τα bushido.στην αρχη που ηταν τα ποδια μου αμαθα στο βουνο ειχα θεματα!!οσο ομως μαζευα χλμ μου κατσανε στο ποδι τελεια.αριστη εφαρμογη αριστο grip.οχι για αμαθα πελματα…θα τα ξανααγορασω!
    επισης τα ultra raptor (2 ζευγαρια ελιωσα απο 1400 κμ).τελεια παπουτσια .βαρια ομως για ποιο ultra και safe mode καταστασεις.
    επομενη αγορα?altra lone peak .
    αυτα απο εμενα.πιστευω να βοηθησα!!!
    καλα μπανια σε ολους!!!

Dkoukou
    Δρομέας

Βασικά όσα αναφέρθηκαν (Inov-8, La Sportiva, Tecnica) είναι και τα μόνα που θα κοιτούσα προσωπικά. Ουσία και όχι marketing hype δηλαδή. Από εκεί και πέρα ο φίλος δοκιμάζει και διαλέγει ανάλογα με το ποιο παπούτσι συγκεκριμένα θα του κάνει «κλικ».

chrisbat
    Δρομέας

ευχαριστώ για την συμμετοχή σας!
    τα κιλά μου ειναι στα 80 με ύψος 1.72μ και μεχρι τώρα ετρεχα με τα adidas kanadia 7.
    έδειξαν ανθεκτικά οσο αφορά το υφασμα τους και η σόλα άργησε να φθαρεί.
    η αποροφητικοτητά τους δεν ηταν κατι σπουδαιο αλλα για τα 20χλμ και το επιπεδό μου ήταν μια χαρά.
    με 1500υψομετρική τερματίζω στις 4ώρες+, με 1250υψ στις 3ώρες+ και με 1000υψ στις 2,5ώρες+.
    οπότε καταλαβένεται οτι περισσότερο γρηγοροπερπατάω!!

αυτο που θέλω σιγουρα είναι να αντέχουν στο χρόνο καθώς για τους 3-4 αγώνες συν τις προπονήσεις που κάνω απο Απρίλιο εως Ιούλιο αλλάζω παπουτσι κάθε 2,5 χρόνια περίπου. βλέπετε μετά απο Αυγουστο ως Μαρτιο πιάνω άσφαλτο!

θα κοιτάξω τα χαρακτηριστικά απο τα μοντέλα που μου προτείνατε και θα απαντήσω ποιο θα προτιμούσα, ευχαριστώ

chrisbat
    Δρομέας

νομιζω πως ειμαι πιο κοντα στα lasportiva akasha, technica inferno και λίγο μακρύτερα στα dynafit alpine.
    με προβληματισε η αποψη οτι τα lasportiva θελουν 1 νουμερο μεγαλύτερο, αλλα αν ειναι αντικραδασμικά και φιλικά με τα δαχτυλα ειδικά σε πολλών χιλιομετρων αποτομα downhill (δες πχ τελευταιο 5άρι στον faethon olympus) τότε χαλάλι τους.
    στα technica τι ισχύει;;

τα dynafit ξεφευγουν λίγο σε τιμή οποτε δεν το βλέπω.

Dkoukou
    Δρομέας

Τα Tecnica μπροστα εχουν αρκετο χωρο για τα δακτυλα, κατι μεταξυ Inov-8 και Altra στο συγκεκριμενο τομεα. Δεν θα εχεις προβλημα με μαυρα νυχια.
    Dynafit απο εμενα οχι. Πολυ ακαμπτα στο επανω μερος, πολυ μαλακα επιθεματα (lugs) στη σολα. Καλο παπουτσι αλλα οχι στα γουστα μου.

chrisbat
    Δρομέας

στα δρομικά φοράω 42, στα βουνα με τα adidas kanadia φορουσα 42 1/2, στα tecnica τι πρέπει να πάρω;; στα akasha μεγαλυτερο;;

cranfield
    Δρομέας

Σε δρομικά φοράω 44.5 (28.5cm) έχω 3 ζευγάρια ultra raptor 44.5 είναι τέλεια στο μέγεθος αυτό και έχουν ικανό αέρα για τα δάκτυλά μπροστά. Στα Akasha πήρα το ίδιο νούμερο 44.5 δεν έχουν πρόβλημα έχουν στενότερη φόρμα από τα ultra raptor. Θα μπορούσα και 1/2 νούμερο μεγαλύτερο πιστεύω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 30 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.