Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 36ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας

36ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας

  • Αυτό το θέμα έχει 271 απαντήσεις, 64 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 5 έτη, 3 μήνες πριν από τον χρήστη manblaz.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 272 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #101886
    billant
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα και από μένα,
    3ος Μαραθώνιος, 3ος ΑΜΑ in a row, 4:20:02 o 1ος και 4:42 με περπάτημα στην κατηφόρα από την λ-κ ταινία πέρσι.

    Η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα τπτ καλύτερο φέτος. Με την ίδια σταθερά προπόνηση μεταξύ απαιτητικής δουλειάς, συζύγου,κόρης και λοιπών δεν μπορούσα και φέτος να δώσω περισσότερο χρόνο από 3 φορες την εβδομάδα με 45 χλμ όγκο για 3,5 μήνες.Ειχα κανει τα lr μου και λίγες ανηφόρες, και ήθελα να μην τραυματιστώ όπως πέρσι και να κανω λίγο καλύτερο χρόνο αν μπορούσα.

    Ετρεξα τον ημι 1,5 λεπτό πιο αργά σε 2:05, σχετικά σταθερά και χωρίς πόνους μέχρι τον Σταυρό,ξεκίνησα την κατηφόρα με 2 χλμ στο 5:18(αντιθετα από την παγια ρήση για σταδιακή επιτάχυνση) , δεν μπορεσα όμως να το κρατήσω για να βρεθώ στο 4:0σκατά και περιορίστηκα σε έναν χαμογελαστο τερματισμό με 4:18:16 κανοντας έστω και ελάχιστα ενα μικρούλι PB. Όσο δηλαδη περίπου υπολόγιζα.

    Αντε σε εναν φλατ ευρωπαικο μαραθώνιο χωρίς ήλιο και με θερμοκρασία στους 6-7 βαθμούς να φλερταρω με το 4ωρο….και πολύ θα μου είναι με αυτη την προετοιμασια.Δεν μπορω και παρακάτω.

    Συγχαρητηρια σε όλους τους τερματίσαντες.
    Υ.Γ. Αν και γνωριζα από κοντα την κατάσταση στο Μάτι,η στιγμή του περάσματος από εκει με αυτες τις εικονες των κατοίκων ήταν πολύ δυνατή…Κουράγιο

    #101888
    Vasilis Giannaris
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα και από έμεινα δεύτερος μαραθώνιος με πολλά προβλήματα στην μικρή έτσι και αλλιώς προετοιμασία των 9 εβδομάδων μετά 290 χλμ που έκανα.Πρέπει να πώ οτι η ιστορία με τον μαραθώνιο ξεκινησε παρακολουθώντας και θαυμάζοντας εναν φίλο που κάνει μαραθώνιο και Σπάρταθλο και ήταν η αιτία που άρχισα να τρέχω μία και με το τρέξιμο Ήμουν απο χρόνια τσακωμενος(5 φορές γυμναστήριο την εβδομάδα και λίγο τρέξιμο πριν το καλοκαίρι).Έτσι πέρσι αποφάσισα απο το πουθενά να κανω κάτι πραγματικά δύσκολο να τρεξω μαραθώνιο με στόχο τον τερματισμό (6.40 χρόνος). Φέτος ήθελα κάτι καλύτερο (γύρω στο 5.50) έβαλα μεγάλα τρεξιματα 3ωρα 2ωρα αλλά φάνηκε απο νωρίς οτι με τα χαλιά που εχω κάτω απο 6.05 δεν μπορώ να κανω.Παρόλα αυτά το προσπάθησα και όπως ήξερα καί απο το χρόνια που έπαιζα μπάλα όταν βάζεις απότομα πολύ προπόνηση θα βγάλεις ζημιά και έτσι τίς τρεις τελευταίες εβδομάδες ετρεξα 75 χλμ και με πόνους πού άλλαξαν τον στόχο που έγινε μονο να ξεκινησω τον αγώνα και μετά να τερματισω για την κόρη μου που δέν με είχε δεί πέρσι.(χρόνος 6.18) με το 41 και 42χλμ να είναι τα γρηγορότερα χλμ του μαραθώνιου με την παρακίνηση του φίλου μου του Γιώργου που είχε κανει 3.08 και αφού με περιμενε με τις γυναίκες μας και τα παιδιά μάς ήρθε και με συνόδευσε στά 3 τελευταία χλμ. εχασα 18 λεπτα απο το 21εως το 35 και απο το 35εως τέλος εκανα τον χρόνο που έπρεπε για να κανω 6.00.Δεν είμαι ευχαριστημένος απο το χρόνο αλλά και πάλι έζησα μια μοναδική εμπειρία με συγκίνηση οταν περναγα από το μάτι και με εναν όμορφο τερματισμό.ελπιζω καποια στιγμη να το κανω οπως ππρεπει αν οχι εχω αποφασησει οσο ειμαι καλα να τον τρεχω Καλη αποκατάσταση σε όλους.

    #101900
    Elda
    Συμμετέχων

    @savinio, Σαββα χαρηκα που σε γνωρισα στο pasta party και συγχαρητηρια για το χρονο σου, μεγαλη βελτιεωση και μολις 5 λεπτα εκτος στοχου για κλασικη ειναι τιποτα. Στο μελλον ακομα καλυτερα!


    @Alexandra
    , οπως τα λεει ο αρχηγος εμεις μπροστα στρατιωτακια κι εκεινος στα μετοπισθεν να καθοδηγει! Να μην αναφερθω στο ποσους συνοδεψε τρεχοντας μεχρι την Κηφισιας, λιγο ακομα και θα βγαζε μαραθωνιο στο συνολο! Οσο για μενα σιγουρα στην κλασικη ειμαι πολυ καλυτερη ως τυμπανιστρια παρα ως δρομεας!

    Συγχαρητηρια για εναν ακομη τερματισμο κι οσο για τα σπρευ στους κοκκινους, story of my life. Εγω εχω γινει πια εξπερ, δε σταματαω, τους φωναζω απο μακρια, ψυκτικοοοοοο και απλωνω το χερι, μου ριχνουν το τζελ στην παλαμη εν κινησει και παλι εν κινησει το απλωνω οπου ποναω.

    #101902
    Dimitris Voutyras
    Συμμετέχων

    Καλημέρα και πολλά συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια σας!

    Μια απο τα ίδια για εμένα, υγρασία και παλμοί στα ύψη ηδη απο τα πρώτα 10χιλ, ζέστη και ήλιος στις ανηφόρες, κράμπες και πόνοι απο το 32 μέχρι το Στάδιο, δυστυχώς δεν κατάφερα να εξάργυρώσω την πολύ καλή προετοιμασία με εναν χρόνο κάτω απο τις 4 ώρες, το χρονόμετρο σταμάτησε σε 4:05:27. Στην διαδρομή πέτυχα μεταξύ άλλων και τους @tzatzikis90 και @kalogeridis αλλά σε δύσκολο σημείο για περαιτέρω κουβέντες πέρα απο ενα γρήγορο χαιρετισμό! @echetlos Νίκο μου βγήκε το λαρύγγι να σε φωνάζω για να χαιρετηθούμε, σε παρακαλώ του χρόνου να είσαι πιο συγκεντρωμένος!
    ΥΓ: Pegasus Turbo παπουτσάρες!

    #101910
    Stellarun
    Συμμετέχων

    @Echetlos σευχαριστω για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ για την επιλογη των παπουτσιων! Nike Zoom Pegasus Turbo! με εβγαλαν με το παραπανω σουπερ!! Τελειωσε μονο εσενα θα συμβουλευομαι για αυτα εισαι ο master του ειδους! 🙂

    #101914
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @stellakoletti Χαχαχα… να’ σαι καλά, φιλενάδα!

    #101918
    cranfield
    Συμμετέχων

    Καλημέρα σε όλους.

    Τι και αν δοκίμασα τα Fly, Ride 7, πάλι τα Launch έκαναν την δουλειά!!!

    Γιάννης

    #101922
    Alexandra
    Συμμετέχων

    @Echetlos: ΙΚΑ πληρώνει η μπίζνα ή τους έχεις στην μαύρη;


    @Elda
    : η αλοιφή πάγου δεν έκανε τίποτα πάντως…Ωραία ήσουν με το ταμπούρλο.😂

    #101926
    YannisV
    Συμμετέχων

    @alexandra ούτε νερό δεν μας είχε..σιγά μη κόλλαγε και ένσημα….

    @elda
    θα δώσω τον δώσω “στεγνά”! όλο πίσω από την κολώνα για τσιγάρο ήταν 🙂

    @echetlos
    Νικόλα μη μασάς με την πλάκα που κάνουμε, χωρίς τον “Άγιο Βασίλη” καλλικατζαράκια δεν θα υπήρχαν!

    #101930
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @alexandra Είμαστε ΜΚΟ, τι ένσημα;
    Φέτος ήταν ειδική περίπτωση, είχα πάρει εργολαβία και το 10άρι. Από τις 7:30 ήμουν στο πόδι, χρειαζόμουν και διαλείμματα.
    Απλά τύχαινε να γίνονται όταν περνούσαν φίλοι και γνωστοί, γαμώτο.
    Επίσης κ. Αλεξάνδρα, ας περνούσες στην ώρα σου, όχι 20′ αργότερα.
    Γιάννη, στα 30 μέτρα είχε πυροσβεστικό κρουνό, αν διψούσατε.

    #101938
    PanDex
    Συμμετέχων

    @echetlos Νίκο παίζει να σε άκουσα ή μου φώναζε η κατηφόρα;

    #101940
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Η κατηφόρα ήταν, σου φώναζε “κατάπιε με”! Εγώ ήμουν πριν την στροφή της Η. Αττικού.
    Συγχαρητήρια κιόλας, εξαιρετικός!

    #101942
    PanDex
    Συμμετέχων

    @echetlos σ’ευχαριστώ. Είχα μπει στις ράγες αλλά είχα αφήσει λίγο οξυγόνο για τυχόν συναντήσεις. Χαρά στην υπομονή σας και μπράβο σε όλους όσους στάθηκαν στους φίλους τους. Είναι μεγάλο πράγμα η συμμετοχή και η συμπαράσταση του περίγυρου, του καθενός μας στους αγώνες.

    #101952
    big-blue
    Συμμετέχων

    Ξέρει κανείς τι ώρα ακριβώς ξεκίνησε το 3ο μπλοκ;

    #101954
    stressbuster
    Συμμετέχων

    Δεν τρεχω καιρο, λιγοτερο από 1 χρονο , μαλλον 7 μηνες πρεπει να είναι, εκανα όμως αθλητισμο μια ζωη με διαλειματα λογο τραυματισμων. Ειμαι 47.

    Ετσι εφοσον ειδα ότι μπορουσα να τρεξω 1χλμ(ειχα γερο στραπατσο στο δεξι γονατο πριν 15 χρονια), σιγα σιγα πηγα στα 2 στα 5 στα 10 , μεγαλη χαρα να μπορω να τρεξω μια ωρα ολοκληρη χωρις να σταματησω.
    Βρηκα προπονητη, θελω να τρεξω και εγω στον Μαραθωνιο της Αθηνας λεω και ετσι αρχισα αρχες Ιουλιου ένα προγραμμα προετοιμασιας. Όλα κυλισαν ομαλα το επομενο 4μηνο και εφτασε η στιγμη που περιμενα.

    Κυριακη πρωι πρωι στο Μαραθωνα με χιλιαδες ανθρωπους με χαμογελα, χαβαλε, αλλα και αγωνια στα ματια, προσμονη, ενθουσιασμο.
    Ειχα κανει την απαραιτητη διατροφη ‘’εσπασα’’ στο μακαρονι 3 ημερες το οποιο το εκανα βολτα μεχρι το τερμα(μην το δοκιμασετε σπιτι, το εκανα εγω για 42χλμ, ευτυχως που δεν χεστηκα πανω μου).Παντα παω 2 φορες για το ν.2 κάθε μερα, αυτή τη φορα στοκαρα για 2 ημερες , anyway στο βρωμερο κουτι δεν εγινε δουλεια, οποτε πηγα στο γκρουπ μου.

    Το 11 μπλοκ να το πω σωστα ηταν το τελευταιο και το πιο αργο και δικαως σαν πρωταρης ημουν σε αυτό.Μπαμ και ξεκιναμε, που όμως δεν ξεκινησαμε και πολύ τρεχοντας, αφου ειχε πολύ κοσμο και ηταν σαν διαδηλωση τεμπο.

    Χμμμ κατσε να δω τωρα, τι εξυπνο να σκεφτω? Α ωραια θα ξεχασω τις οδηγειες του προπονητη να μην προσπερασω και να παω χαλαρα μεχρι το 20 και σιγα σιγα να ανοιγω για να φτασω στο 30 σε καλη σχετικα κατασταση.
    Ετσι αρχισα να προσπερναω κοσμο για τουλαχιστον 20χλμ και όχι μονο αυτό αλλα ο ρυθμος μου ηταν πανω κατω με τις προσπερασεις, καρδιακα όμως μια χαρα, και ποδια δυνατα όλα καλα.Ετσι συνεχισα και μεχρι το 30 οπου φτανωντας στην ανηφορα του Σταυρου εχω φροντισει να φαω τα 5 τζελακια, αλλα αυτό το ισοτονικο που εχει ηλεκτρολυτες τελικα χρειαζεται?ηπια 2 σφηνακια σε 2 σταθμους ξεχνωντας τις 2 ταμπλετες που ειχα στην ζωνη.Νερο ηπια πολύ.

    Ενώ αισθανομουν σχετικα καλα(κουρασμενος εννοειται εφοσον ειχα κανει 30χλμ σαν κατσικι με ρυθμους από 6.50 εως και 4.20 ειδα καποια στιγμη) αρχισαν τα ποδια μου να βαραινουν.
    Στην Αγια Παρασκευη, η μαλλον μετα στο Νομισματοκοπειο, τρωω μια σουβλια στον αριστερο 4κεφαλο την ακουω, σταματω να βαλω ένα διαφημιστικο τζελακι μπας και αλλα δεν.Αποφασιζω να σφιξω δοντια και να συνεχισω όπως μπορω(ειχα φτασει στο 30 σε 3 ωρες).
    Γεφυρα Κατεχακη την περπατησα για να μπορεσω να ολοκληρωσω τρεχωντας εστω και αργα καθως και τα 2 ποδια ποναγαν σε βαθμο που εννοιωθα ότι σπανε οι μυικες ινες σε κάθε βημα, ψυχολογια στα ταρταρα αλλα ειπα , όχι φιλε όπως εστρωσες θα κοιμηθεις, τρεχα τωρα όπως μπορεις να τερματισεις.

    Και ετσι εγινε, τα τελευταια 12.195 σε 1 ωρα και 40 λεπτα, και εμαθα από πρωτο χερι τι εννοειται εσεις οι παλιοι ότι στο 30 αρχιζει ο αγωνας.

    Χαρηκα αφανταστα που καταφερα να ξεπερασω πολλες προκλησεις για να σταθω στην εκκινηση και να φτασω και στο τερμα.Δεν χαρηκα καθολου με την στρατηγικη που αποφασισα παρολες τις οδηγιες που σοφα μου υπενθυμισε στην εκθεση ο προπονητης.
    Ετσι λοιπον εφτασα σε 4 ωρες και 40 λεπτα πονεμενος στα ποδια αλλα με απιστευτη χαρα που τα καταφερω προς πεισμα αρκετων καλοθελητων φιλων γνωστων που ελεγαν σιγα ρε θα τα φτυσεις κλπ.

    Οι μεσοι παλμοι ηταν 153 και περιμενα να τους παω στο τερμα στα τελευταια 12χλμ αλλα η αυθεντικη διαδρομη ηξερε από πριν τι ειχα κανει στα 30 χιλιομετρα και μου εστρωσε χαρακτηρα.

    Του χρονου θα ειμαι παλι στιν εκκινηση ποιο σοφος και ταπεινος απεναντι σε μια διαδρομη αμα θελει να σε ‘’σφαξει’’ δεν το κανει με μαχαιρι, αλλα με βαμβακι.

    Χαρηκα που ηρθα και γνωρισα 3-4 συντρεχτες στο Μυστικ, δεν ηρθα να μιλησω σε ολους καθως δεν θεωρουμαι πολύ εξωστρεφης ανθρωπος.

    Σημερα Τεταρτη τα ποδια είναι οκ εκανα ένα πρωινο περπατημα σχετικα εντονο μισης ωρας, και αναμενω να αρχισω προπονησεις για το 10αρι τον Γεναρη στην Αιγινα(Καποδιστρειας), και θελω να κανω και έναν ημι ισως στο Ναυπλιο, και μετα θα τρεχω μεχρι τον Ιουλιου που θα ξαναρχισω την προετοιμασια για τον Μαραθωνα.

    Καλη αποκατασταση ευχομαι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 272 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.