Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 36ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας

36ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας

  • Αυτό το θέμα έχει 271 απαντήσεις, 64 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 5 έτη, 2 μήνες πριν από τον χρήστη manblaz.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 272 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #101846
    mikeb
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
    Πολλά συγχαρητήρια σε όλους όσους στάθηκαν στην αφετηρία , τους τερματίσαντες με προσωπικό ρεκόρ ή όχι αλλά κι αυτούς που δεν τους βγήκε ο αγώνας.
    Για άλλη μια χρονιά ο καιρός δεν ήταν σύμμαχος αλλά έχει κάνει και χειρότερα. Το τρομερό είναι ότι οι μέρες πριν ή οι μέρες μετά έχουν πολύ καλύτερο καιρό για τους αθλητές.
    Θεατής φέτος μιας και δεν έβγαινε η προετοιμασία αλλά αποζημιώθηκα με άλλο τρόπο.
    Αν είμαι καλά με βλέπω για Μεγαλέκο την άνοιξη.

    Καλή επάνοδο σε όλους.

    #101848
    savinio
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τον αγώνα. 2ος ΑΜΑ μετά την όχι και τόσο ευχάριστη πρώτη συμμετοχή το 2017 που τελείωσε με περπατοτρέξιμο μετά το Σταυρό και ολοκληρώθηκε σε 4:18:50. Μετά από προετοιμασία και συμμετοχή στον ημιμαραθώνιο της Αθήνας την άνοιξη ξεκίνησα την προετοιμασία για τον αγώνα αρχές Ιουνίου. Η προετοιμασία βγήκε πολύ καλά αν και αναγνωρίζω πως ίσως να ήταν αρκετά μεγάλη σε χρονική διάρκεια. 23/9 στο 30άρι της Λίμνης των Ιωαννίνων έτρεξα με μέσο ρυθμό 4:40/km που επιβεβαίωσε την καλή κατάσταση στην οποία ήμουν για τα δικά μου δεδομένα.
    Φτάνοντας λοιπόν στην τελευταία εβδομάδα το πλάνο ήταν για ένα χρόνο κοντά στο 3ω40λ. Αυτό που άλλαξε εντελώς την προσέγγιση μου για τον αγώνα και με βοήθησε να μου φύγει όλο το άγχος για τον τελικό χρόνο ήταν το τελευταίο τρέξιμο την Παρασκευή με τον Μανώλη (trexantiris). Η προσέγγιση του για τον αγώνα αλλά και γενικότερα για το τρέξιμο ήταν πολύ σημαντική. Ευχαριστώ πολύ Μανώλη. Πολύ θετικό ρόλο έπαιξε και το pasta party που με έφερε σε επαφή με τον Σπύρο, το Χρήστο, την Μαρία και φυσικά το Νίκο.
    Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ όμορφα (5ο μπλοκ) και από το 2km είχα τον χώρο να κινηθώ άνετα σε ρυθμό κοντά στο 5:00. Μεγάλη συγκίνηση και έντονα συναισθήματα στο Μάτι με τους ανθρώπους να συμπαραστέκονται σε όλους τους δρομείς παρά το μεγάλο πόνο τους. Μέχρι και το 20ο ήμουν πολύ καλά (ημι 1:49:05) ενώ και μετά τον Σταυρό είχα δυνάμεις για να πιάσω ξανά ρυθμό. Μετά το 36ο βγήκε κούραση και έπεσε ο ρυθμός αλλά σε ανεχτά επίπεδα, ενώ στην κουδούνα είδα τα παιδιά αναγνωρίζοντας μέσα στη θολούρα το Νίκο. Τερματισμός στο 3:45:42 σε πολύ καλή για τα δεδομένα κατάσταση και πολύ χαρούμενος για τον αγώνα. Ο καιρός μου φάνηκε καλός, τζελάκι ανά 5km + 3 saltsticks τα οποία με υπερκάλυψαν ενεργειακά. Καλή αποκατάσταση σε όλους.

    #101850
    Kostão
    Συμμετέχων

    Συγχαρητήρια σε όλους που έτρεξαν προχθές, και αυτοί που έσπασαν το τρίωρο αλλά και αυτοί που πήγαν στις 5 ώρες. Γενικά η απόσταση ενός Μαραθωνίου για να βγει απαιτεί καλή προπόνηση, αλλά η συγκεκριμένη διαδρομή, η Αυθεντική, είναι το κάτι άλλο. Παλούκι που λέμε. Εγώ είπα να κάνω μια χαλαρή βόλτα συνοδεύοντας τη γυναίκα μου για να γευτεί και να ζήσει τις ιδιαιτερότητες της αυθεντικής διαδρομής, έχοντας τρέξει και οι δυο πριν από δυο μήνες στο Βερολίνο. Μέσα σε αυτό το δίμηνο απλά κρατιόμουν σε φόρμα, πήγα και 2 φορές σε ανηφόρες, η δε σύζυγος σχεδόν δεν έτρεξε λόγω προβλημάτων τραυματισμού τα οποία δεν την είχαν αφήσει μέχρι και προχθές. Τα συμπεράσματά μου είναι τα εξής:
    1.Η διαδρομή αυτή είναι πολύ βάρβαρη, το είχα νιώσει και στον πρώτο μου Μαραθώνιο πριν δυο χρόνια, το ένιωσα και προχθές τρέχοντας πολύ χαλαρά για τα δεδομένα μου. Εδώ και καιρό σκέφτομαι να παρατήσω τους μαραθωνίους για ένα διάστημα, πλέον ξέρω ότι θα αργήσω πάρα πολύ να τρέξω αυτόν της Αθήνας. Πιστεύω ότι για να βγει άνετα και χωρίς πόνους στις κατηφόρες, χρειάζεται να προπονείσαι μόνο για τον συγκεκριμένο αγώνα, εξειδικευμένα, ειδικά στις κατηφόρες.
    2.Όσο και προπονημένος να νιώθεις, δεν μπορείς εύκολα να κάνεις έτσι για βόλτα έναν μαραθώνιο, και ειδικά αυτόν, απροπόνητος. Ένα δεκάρι ναι, έναν ημί ναι, αλλά το άλλο πάει πολύ.
    3.Δεν είναι τυχαίο ότι κάθε χρόνο υποφέρουμε από τις καιρικές συνθήκες, απλά έχει ζέστη αυτή την εποχή στη χώρα μας. Ή πρέπει να ξεκινάμε στις 8 ή να πάμε 2-3 εβδομάδες αργότερα.
    4.Η διοργάνωση, οι εθελοντές, οι παροχές είναι σε πολύ καλό επίπεδο, συγκρίνω και με το εξωτερικό πλέον.
    ΥΓ κάναμε με τη σύζυγο ένα 4:17, που για αυτήν είναι μια πολύ καλή επίδοση(έχει το 4:14 σε επίπεδη διαδρομή), δεδομένων των συνθηκών. Με εξέπληξε για άλλη μια φορά με το πείσμα και την αποφασιστικότητά της να πετύχει αυτό που ξεκίνησε.
    Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά σε όλους, ευχαριστούμε και για την κερκίδα στο 39ο χιλιόμετρο.

    #101852
    Katerinahb
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ πολύ @Elda! Θα συνεχίσω τις τρεχάλες ακάθεκτη!!! Σε ευχαριστώ!

    #101854
    hapagan
    Συμμετέχων

    Πρώτος μαραθώνιος για μένα. Η αλήθεια είναι ότι δεν πήγε όπως το υπολόγιζα. Λίγο το κρύωμα της τελευταίας εβδομάδας, λίγο η μη αναμενόμενη ζέστη και ο όποιος στόχος χάθηκε από νωρίς. Ήδη από το 15ο – 16ο χλμ οι παλμοί είχαν πιάσει ταβάνι. Θέλοντας να σώσω τον αγώνα, έριξα τον ρυθμό και περπάτησα αρκετά. Τελικά τερμάτισα με χρόνο 5:06, πολύ μακριά από τον ιδεατό χρόνο των 4:30. Αλλά όπως όλοι γράφετε, στον ΑΜΑ δεν κάνεις σχέδια, ειδικότερα όταν πρόκειται και για την πρώτη προσπάθεια σε αυτή την απόσταση.

    Παρόλα αυτά μπορώ να πω ότι τον αγώνα τον ευχαριστήθηκα πολύ και χάρηκα ακόμα περισσότερο τον τερματισμό!!

    #101856
    Stellarun
    Συμμετέχων

    Καλησπερα και απο μενα και συγχαρητηρια σε ολους! 3ος Μαραθωνιος Αθηνας σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενη μου βγηκε στο 4.21 εκανα ενα PB στα 18 λεπτα απο προπερσυ που ειχα κανει 4.39.!
    Προσωπικα με επηρεασε η ζεστη δυσυτχως ηταν περισσοτερη απο αυτη που περιμεναμε (εδειχναν συννεφια τα δελτια ολα αλλα αυτη εμφανιστηκε αφου μπηκαμε στην αθηνα οποτε τζιφος!!)
    Απο τα 5 πρωτα χλμ καταλαβα οτι αν πιεζα δεν θα τραβαγε το θεμα οποτε εκανα πολυ συντηρητικη στρατηγική, μεχρι το 30 κρατουσα αργους ρυθμους και καλη τροφοδοσια! καθε μιση ωρα τζελακι και καθε ωρα saltstick.
    Πιστευω οτι θα μπορουσα να εκανα ενα χρονο λιγο καλυτερο της ταξης του 4.15 (γιατι η προπονηση μου για τοσο ηταν) αλλα οκ δοξα το θεο κι αυτο ηταν ικανοποιητικο. Τα βουνα που κανω τα 2 τελ χρονια νομιζω οτι με βοηθησε στο να παω καλυτερα στις ανηφορες και να μην τις καταλαβω τοσο οπως παλιοτερα που τις εβλεπα και τρομαζα!
    Απλα δεν πηγα τον εαυτο μου στα ακρα πραγμα που επρεπε να το κανω τουλαχιστον στα τελευταια χλμ (αρχισα να ανοιγω σταδιακα απο το 35-36 και μετα ενω επρεπε να το κανω νωριτερα απο το 32) αφου ενοιωθα οτι ειχα δυναμεις, απλα δεν το πιεσα στο 100% ισως απο φοβο περισσοτερο.
    Τελος παντων ολα καλα ειχα πει του χρονου δεν θα το ξανακανω αλλα η αληθεια ειναι οτι τελικα παλι εκει θα ειμαι το πιθανοτερο.! καλη αποκατασταση σε ολους! Σκεφτομαι βεβααια κι ενα μαραθωνιο την ανοιξη καπου σε ενα φλατ τερεν να το δω κι αυτο.

    #101858
    Alexandra
    Συμμετέχων

    10ος μαραθωνιος για εμενα. Έχοντας μείνει εκτός για 15 μήνες λόγω νευρώματος μόρτον, δεν ήθελα να πιέσω πολύ στην προπόνηση για να μην ξυπνήσει το νεύρο πάλι. ¨Έκανα συντηρητική προπόνηση για να φυλάω το νεύρο. Ενας βήχας που ξεκίνησε αρχές Σεπτεμβρίου και κράτησε 7 εβδομάδες, δεν με άφησε να κάνω διαλειμματικές. Πέρασε ο βήχας και για 2 εβδομάδες πόναγε το πλευρό από τον βήχα…Δεν με ενδιέφερε όμως διότι πήγαινα απλά για τερματισμό. Τρίτη βράδυ πεθαίνει ένας θείος μου και αυτο με “ενοχλεί” πάρα πολύ. Ξενύχτι και αυθημερόν στην κηδεία στην Πελοπόννησο…Όρεξη για μαραθώνιο έχω και δεν έχω…Στόχος μου από όταν ξεκίνηςα προπόνηση ηταν ο τερματισμός. Πίστευα, λόγω της εμπειρίας μου ότι έχω το 4:05 (4:02 στον πρώτο μου μαραθώνιο ανίδεη και απροππόνητη…). Ξεκίνησα πολύ αργααααα, λίγο ακόμη και θα με έπαιρνε ο ύπνος…για να φτάσω καλά στο 30 και να “πετάξω” μετά ο 32 όπως κάνω πάντα. Με το που περνάω το 21….τσουπ! Ενας διαπεραστικός πόνος στο γόνατο. Ε, χέσε με! Το νεύρο στο πέλμα φύλαγα, από αλλού μου ήρθε. Μου ειχε συμβεί σε προπόνηςη τελευταία και είχα σταματήσει. Είχα πει ότι αν αυτο συμβεί στον μαραθώνιο,δε γίνεται, σταματάς. Σε ακινητοποιεί. Ε, δεν υπήρχε περίπτωση να σταματήσω….€45 πλήρωσα😂😂😂
    4:18 -δεν με πειράζει καθόλου. Απλά να τερματίσω ήθελα.
    Άσε που κουβαλούσα και ένα πακέτο καραμέλες halls για “την κουδούνα” της Φειδιππίδου. Έπρεπε να φτάσω εκεί!
    Μαρία ήσουν ωράια με το τύμπανο…
    Ο Νίκος, δεν ξέρω, ήταν εκεί;; Εγω δεν είδα τίποτα. Έστησε παρεάκι φαίνεται και σου λέει άσε τους άλλους να κάνουν τη δουλειά, έγω πάω πίσω να ξαπλώσω και θα κάνω σπέσιαλ εμφανίσεις.

    Είχα πει ότι θα ήταν ο τελευταίος μου μαραθώνιος. Πόσους πια; Αλλά τσαντίστηκα με το γόνατο και θέλω να πάω πίσω να κάνω και άλλον μαραθώνιο να το ευχαριστηθώ. Δεν μου εχει συμβεί να ποναει πόδι, να σταματάω, να πηγαίνω στους “κόκκινυς’για σπρέι….

    Αλλά ένας τερματισμός σε μαραθώνιο είναι ένας τερματισμός σε μαραθώνιο…
    Σημαίνει ότι για να πηγαίνεις το πρωί στον Μαραθώνα είσαι υγιής. Και όταν τερτατίζεις, σημαίνει, στη χειρότερη, ότι ξεπέρασες τα όριά σου. Εγώ αυτό τώρα το κατάλαβα. Που δεν σταμάτησα να πάω σπίτι μου όπως στις προπόνησεις….

    #101860
    Στέλιος
    Συμμετέχων

    Συγχαρητηρια σε ολους για τον αγωνα που δωσατε ! Χωρις να εχω τρεξει τέτοιες αποστασεις ποτε μου , μονο και μονο διαβαζοντας και βλέποντας από κοντα τον κοσμο να τρεχει μου δινει ένα αισθημα συγκίνησης και σεβασμου . Συγχαρητηρια σε ολους που μονο και μονο ειχατε τη δυναμη να σταθειτε στην αφετηρια !

    Εγω εκανα μια βολτα για πρωτη φορα σε αυτή τη γιορτη και εντυπωσιαστηκα από τον κοσμο που ηταν αρκετα εμψυχωτικος θα ελεγα. Ευχομαι να μπορεσω καποια στιγμη να απολαυσω αυτή τη διαδρομή.

    Τον μονο που αναγνωρισα περα από τους γνωστους πρωταθλητες ηταν ο Σπυρος που κατεβαινε την Ηρωδου Αττικου συνοδευοντας την γυναικα του . Ηταν ακριβως στις 13:45 .
    Επισης νομιζω πως αναγνωρισα τον Στρατο με το τυμπανο λιγο πριν από τη στροφη, αλλα με τετοιο πανικο και χωρις να εχω μιλησει ποτε μαζι του … τι να πηγαινα να του πω 😀

    Και του χρονου να ειμαστε ΟΛΟΙ καλα με υγεια !! 🙂

    #101868
    panos gr
    Συμμετέχων

    Οσο εβλέπα το live απο την ΕΡΤ υποσχέθηκα στο εαυτο μου οτι του χρονου θα ειμαι μαζι σας στην εκκίνηση …
    Πρωτη φορα εννιωσα τοσο πολυ την αναγκη να ειμαι και εγω μεσα σε αυτο τον αγωνα

    Συγχαρητήρια σε ολους οσους τερμάτισαν και μη

    #101870
    billant
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα και απο μένα.
    3ος μαραθώνιος συνολικά, 3ος ΑΜΑ in a row,4:20:02 o 1ος, 4:42:00 με περπατοτρεξιμο στην κατηφόρα απο τον πόνο στην λ-κ πέρσι.

    Η αλήθεια είναι οτι μου βγηκε ότι περίμενα στην καλη του μορφή.Δουλεια-οικογενεια-παιδι-λοιπά δεν είχα αλλο χρόνο να δωσω. Όταν κάθε χρόνο κάνεις την ίδια προπόνηση σταθερα , με 3 προπονήσεις την εβδομάδα με 45-48 km μ.ο., δεν περιμένεις καμια θεαματική αλλαγή στο επίπεδο σου παντα.Ειχα κανει και τα lr μου και λίγες ανηφόρες, θα ηθελα να σπάσω το 4:20 για να κάνω το pb μου.

    1,5 λεπτο πιο αργος ημι στο 2:05, απέφυγα κράμπες-πελματα-λκ εως τον Σταυρό ,κατηφόρισα 2 χλμ με 5:18 (εναντια στην κλασσικη λογική του μη άμεσου ανοίγματος), δεν το κρατησα όμως για να με φερει στο 4:0σκατά, και περιορίστηκα σε εναν χαρούμενο τερματισμό με μικρούλι pb 4:18:16.

    Αντε σε εναν φλατ μαραθώνιο εξωτερικού χωρίς ήλιο, να φλερταρω με το 4:00. Ως εκει και πολύ μου ειναι με αυτη την προπόνηση.Συγχαρητηρια σε όλους για τους τερματισμούς τους.

    Υ.Γ . Αν και την ηξερα την κατάσταση από κοντα,πολυ μεγαλη συγκίνηση η εικόνα που δημιουργήθηκε στο περασμα από το Μάτι. Κουράγιοοο!

    #101874
    billant
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα και απο μένα.
    3ος μαραθώνιος συνολικά, 3ος ΑΜΑ in a row,4:20:02 o 1ος, 4:42:00 με περπατοτρεξιμο στην κατηφόρα απο τον πόνο στην λ-κ πέρσι.

    Η αλήθεια είναι οτι μου βγηκε ότι περίμενα στην καλη του μορφή.Δουλεια-οικογενεια-παιδι-λοιπά δεν είχα αλλο χρόνο να δωσω. Όταν κάθε χρόνο κάνεις την ίδια προπόνηση σταθερα , με 3 προπονήσεις την εβδομάδα με 45-48 km μ.ο., δεν περιμένεις καμια θεαματική αλλαγή στο επίπεδο σου παντα.Ειχα κανει και τα lr μου και λίγες ανηφόρες, θα ηθελα να σπάσω το 4:20 για να κάνω το pb μου.

    1,5 λεπτο πιο αργος ημι στο 2:05, απέφυγα κράμπες-πελματα-λκ εως τον Σταυρό ,κατηφόρισα 2 χλμ με 5:18 (εναντια στην κλασσικη λογική του μη άμεσου ανοίγματος), δεν το κρατησα όμως για να με φερει στο 4:0σκατά, και περιορίστηκα σε εναν χαρούμενο τερματισμό με μικρούλι pb 4:18:16.

    Αντε σε εναν φλατ μαραθώνιο εξωτερικού χωρίς ήλιο, να φλερταρω με το 4:00. Ως εκει και πολύ μου ειναι με αυτη την προπόνηση.Συγχαρητηρια σε όλους για τους τερματισμούς τους.

    Υ.Γ . Αν και την ηξερα την κατάσταση από κοντα,πολυ μεγαλη συγκίνηση η εικόνα που δημιουργήθηκε στο περασμα από το Μάτι. Κουράγιοοο!

    #101876
    billant
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα και απο μένα.
    3ος μαραθώνιος συνολικά, 3ος ΑΜΑ in a row,4:20:02 o 1ος, 4:42:00 με περπατοτρεξιμο στην κατηφόρα απο τον πόνο στην λ-κ πέρσι.

    Η αλήθεια είναι οτι μου βγηκε ότι περίμενα στην καλη του μορφή.Δουλεια-οικογενεια-παιδι-λοιπά δεν είχα αλλο χρόνο να δωσω. Όταν κάθε χρόνο κάνεις την ίδια προπόνηση σταθερα , με 3 προπονήσεις την εβδομάδα με 45-48 km μ.ο., δεν περιμένεις καμια θεαματική αλλαγή στο επίπεδο σου παντα.Ειχα κανει και τα lr μου και λίγες ανηφόρες, θα ηθελα να σπάσω το 4:20 για να κάνω το pb μου.

    1,5 λεπτο πιο αργος ημι στο 2:05, απέφυγα κράμπες-πελματα-λκ εως τον Σταυρό ,κατηφόρισα 2 χλμ με 5:18 (εναντια στην κλασσικη λογική του μη άμεσου ανοίγματος), δεν το κρατησα όμως για να με φερει στο 4:0σκατά, και περιορίστηκα σε εναν χαρούμενο τερματισμό με μικρούλι pb 4:18:16.

    Αντε σε εναν φλατ μαραθώνιο εξωτερικού χωρίς ήλιο, να φλερταρω με το 4:00. Ως εκει και πολύ μου ειναι με αυτη την προπόνηση.Συγχαρητηρια σε όλους για τους τερματισμούς τους.

    Υ.Γ . Αν και την ηξερα την κατάσταση από κοντα,πολυ μεγαλη συγκίνηση η εικόνα που δημιουργήθηκε στο περασμα από το Μάτι Κουράγιοοο!

    #101878
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @alexandra Έτσι είναι οι μεγάλες επιχειρήσεις. Όσο γιγαντώνονται τόσο λιγότερο ασχολείται ο πρόεδρος.
    Τα είχα όλα καλοκουρδισμένα. Εγώ ήμουν πίσω, στον μπουφέ.

    Ο Νίκος, δεν ξέρω, ήταν εκεί;; Εγω δεν είδα τίποτα. Έστησε παρεάκι φαίνεται και σου λέει άσε τους άλλους να κάνουν τη δουλειά, έγω πάω πίσω να ξαπλώσω και θα κάνω σπέσιαλ εμφανίσεις.

    #101880
    italian
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα και από μένα, συγχαρητήρια και καλή αποκατάσταση σε όσους έτρεξαν στους αγώνες. Συμμετείχα στα 10χλμ, είχα την τύχη να δω και να χαιρετίσω στην αφετηρία τον @chamav, οπότε του έκλεψα λίγη από την θετική του ενέργεια 🙂 και κατάφερα να τερματίσω σε 45:04 που είναι και το προσωπικό μου ρεκόρ στην διαδρομή. Διατηρώντας έναν ρυθμό 4:30 με 4:38 στα πρώτα 6χλμ, μπόρεσα να μαζέψω τον χρόνο επιταχύνοντας αισθητά στα τελευταία 4χλμ με το τελευταίο χιλιόμετρο στο 4:07.

    #101884
    Stratos_al
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα κι από μένα.

    Μετά από 6 συνεχείς χρονιές δεν βρέθηκα στο Μαραθώνα κι αυτό ήταν κάτι που μου στοίχισε συναισθηματικά. Η δουλειά μου δυστυχώς δεν μου επέτρεψε φέτος να κάνω προετοιμασία. Για την ακρίβεια δεν μου επέτρεψε να τρέξω καθόλου από τον περσινό τερματισμό. Έχω τρέξει το 2016 με μηδενική προετοιμασία αλλά για άλλους λόγους. Φέτος το είχα πάρει απόφαση κι έτσι γράφτηκα για τα 10χλμ. Κι αυτά χωρίς προπόνηση, με πολλά κιλά αλλά άφθονο κέφι για να συμμετέχω στη γιορτή.

    Λίγο καιρό πριν τον αγώνα “πέταξε” ο Rocky μια επιθυμία να έγραφα ένα τραγούδι για το Μαραθώνιο. Με έβαλε σε σκέψη γιατί έχοντας χωνέψει ότι δεν θα είμαι Μαραθώνα φέτος δεν ήμουν και σε κλίμα. Πέρασα αρκετές μέρες με τη σκέψη αλλά τίποτα. Τότε διάβασα ένα μέιλ που μου είχε στείλει όταν τερμάτισα τον καταραμένο ΑΜΑ 2015 με τα προβλήματα στη μέση μου… Το διάβασα αρκετές φορές, είδα και κάμποσες βίντεο από τις ένδοξες στιγμές μου από Μαραθωνίους…πήρα κοντά την κιθάρα μου και ένα χαρτί και σε λίγα λεπτά βγήκε… η “Αυθεντική Διαδρομή”. Το τραγούδι που όλοι ακούσατε κι από το Go Run αλλά και στις εκκινήσεις των 5 και 10 χλμ αλλά και στο Στάδιο με αποκορύφωση τη στιγμή που μπαίνει η Ελληνίδα Πρωταθλήτρια Ελευθερία Πετρουλάκη.

    Το βράδυ εκείνο που το έγραψα του το έστειλα πρόχειρα γραμμένο στο κινητό. Εκείνος το άκουσε και το έγραψε με τη δική του κιθάρα σε βίντεο και μείναμε ως αργά τη νύχτα να μιλάμε συγκινημένοι στο τηλέφωνο. Αποφασίσαμε να το ηχογραφήσουμε, μαζευτήκαμε στο στούντιο μια πραγματικά τρελή παρέα και το ετοιμάσαμε μέσα σε συγκίνηση κι ενθουσιασμό. Και σας το παραδώσαμε… κι εσείς το πήγατε ΜΑΚΡΙΑ, πολύ ΜΑΚΡΙΑ.

    Δεν θα ήθελα να μιλήσω εξ΄ ονόματος όλων των συντελεστών, θα μιλήσω για μένα και να σας πω το πόσο σας ευχαριστώ που το αγκαλιάσατε, το τρέξατε συντροφιά σας, το πήγατε ΠΑΝΩ στην ιστορική διαδρομή κι ακόμη το πάτε.

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά το Go Run που χωρίς δεύτερη σκέψη το ανέβασε στο πρωτοσέλιδό του και μας τίμησε με την κίνησή του αυτή. Νικόλα και @Chamav σας ευχαριστούμε πολύ.

    Στα του αγώνα των 10 χλμ δεν έχω να πω κάτι σημαντικό. Με την κοιλιά σαν ετοιμόγενος που έτρεχα και με μηδέν χιλιόμετρα από πέρσι τον Νοέμβρη ήταν όχι 10, όχι 20, όχι Μαραθώνιος αλλά Σπάρταθλο η διαδρομή για μένα (ας με συγχωρέσετε για την αυθάδειά μου να χρησιμοποιήσω τη λέξη αυτή στην απόσταση που αγωνίστηκα). Αυτό που θα μου μείνει βαθιά χαραγμένο είναι το άκουσμα του τραγουδιού από τα μεγάφωνα και τον εκφωνητή να μας αναγγείλει λίγο πριν πάρουμε εκκίνηση….ήμασταν όλοι εκεί και ναι…κλάψαμε από χαρά.

    Τελειώσαμε τον αγώνα και φύγαμε για την Κουδούνα. Χάσαμε έτσι τον τερματισμό της Πρωταθλήτριάς μας υπό τους ήχους του τραγουδιού μας αλλά μας το στείλατε πολλοί σε βίντεο και έτσι αναπληρώσαμε τη στιγμή.

    Στην Κουδούνα κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να σε περιμένουν φίλοι σου και να σε ενθαρρύνουν. Πρώτη είδα την Αλεξάνδρα. Μετά τον Ζορό, το πάρτι δεν είχε σταματημό. Μιλόυσαμε στα τηλέφωνα με την Έρικα και τον Rigelian. Τους περιμέναμε…. και ο βλάκας δεν πήρα χαμπάρι την Έρικα να περνάει….και θύμωσα με τον εαυτό μου. Με τα τόσα προβλήματα που είχε με τους τραυματισμούς και το πόσο δυσκολεύτηκε στη διαδρομή ήθελα να της αποδώσω τις τιμές που της αξίζουν…. Μετά ο Rigelian και η συγκίνηση πια δεν κρατιέται… Rigo με είχες πάρει από το χέρι το 2016 όταν απροπόνητος έφτασα στον Δρομέα. Τιμή μου που έχουμε γνωριστεί, τιμή μου που σε γνωρίζω και τιμή μου να σου αποδίδω τιμές όταν για μια ακόμη φορά φτάνεις στην Ηρώδου Αττικού. Respect φίλε…

    Αν ήξερα ότι έτρεχε και ο ο Σκοτεινός θα περίμενα λίγο ακόμη, αλλά δεν το φαντάστηκα καν…κρίμα. Πολλά συγχαρητήρια φίλε…περήφανος για σένα που δεν τα παρατάς.

    Για όσους δεν γνωρίζω προσωπικά ελπίζω η φωνή μου στην Κουδούνα να σε έδωσε φτερά να πάρετε την τελική ευθεία.

    Να ευχηθώ σε όλους καλή αποκατάσταση, να γευτείτε το νέκταρ που σας πρόσφερε το Άγιο Δισκοπότηρο και να δώσουμε ραντεβού του χρόνου στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο, στην αφετηρία. Θέλω και πιστεύω ότι θα είμαι εκεί….

    ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όλους μάγκες/μάγκισσες. Γιατί θέλει μαγκιά για να το κάνεις. Ζήστε το, απολαύστε το. Οι κόποι σας έγιναν πραγματικότητα.

    ΜΠΡΑΒΟ, ΜΠΡΑΒΟ, ΜΠΡΑΒΟ…

    Μιλάμε για την Αυθεντική Μαραθώνια διαδρομή κι όχι για το 42αρι του Βερολίνου, τη φλαταδούρα. Μιλάμε για την ίδια την ιστορία.

    Με κάνατε να δακρύσω μπαγάσες…. ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ του χρόνου στην αφετηρία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 272 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.