Stryd

Αυτό το θέμα περιέχει 22 απαντήσεις, έχει 9 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  geomaz 5 μέρες, 14 ώρες πριν.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
  • Συντάκτης

theok
    Δρομέας

Είναι ένα εργαλείο για να καθορίσεις την ένταση της προπόνησης και του αγώνα.
    Κατά συνέπεια, σε έναν αγώνα ξέρεις σε πόσα watt πρέπει να δουλέψεις για να μη βρεις τοίχο (να μην τρέξεις πάνω από το γαλακτικό κατώφλι και το πληρώσεις μετέπειτα).

Το κομμάτι του ανεφοδιασμού είναι διαφορετικό, καθώς δε μπορεί να ωφελήσει παρά μόνο να σε δυσκολέψει. Ξέροντας το σώμα σου ή κάνοντας μια εργομέτρηση μπορείς να δεις πόσο καταναλώνεις σε ρυθμό αγώνα και να προγραμματίσεις εκ των προτέρων τον ανεφοδιασμό. Αν τηρηθεί ο προγραμματισμός το σώμα σου είναι θεωρητικά σε θέση να τηρήσει την προτεινόμενη ισχύ. Δηλαδή αν ξέρεις ότι στα 50 χλμ μπορείς να τα τρέξεις σε 150 watt ( αφού το κατώφλι σου είναι στα 180), είτε σε ανηφόρες είτε σε ευθεία κρατάς αυτή την ένταση. Αν δεν προσλάβεις τις απαραίτητες θερμίδες θα οδηγηθείς να τρέχεις σε 100 watt, αλλά είναι κάτι που δεν αναμένω ότι μπορεί να υπολογιστεί από το stryd.

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Υποθέτει γεμάτες μπαταρίες, ξεκούραστα πόδια, βέλτιση προπόνηση, βέλτιση διατροφή, optimal συνθήκες με λίγα λόγια. Για την ακρίβεια, εκτιμώ ότι υποθέτει συνθήκες ίδιες με αυτές που έχεις τρέξει έναν πιο μικρό αγώνα, ή με αυτές που έχεις κάνει το τεστ που προτείνει το stryd. Όπως ακριβώς και τα race time predictors που κυκλοφορούν. Επίσης, αν προσέξεις στο αγγλικό κείμενο που έβαλες στην αρχική σου ερώτηση, μιλάει για up to the marathon και όχι παραπάνω, και εκτιμώ ότι το κάνει αυτό για το λόγο που ανέφερα πριν, δηλαδή το διαφορετικό ενεργειακό υπόστρωμα που χρησιμοποιείται όταν μεγαλώνει η απόσταση/χρόνος.

Πιο κοντά σε αυτό που λέει για την μπαταρία πάντως θεωρώ ότι είναι κάτι διαγράμματα που βγάζει το goldencheetah και συνδέουν την ισχύ (για την ακρίβεια την ισχύ γύρω και πάνω από την κρίσιμη ισχύ, αυτή που μπορείς να κρατήσεις για μία ώρα) και το χρόνο που μπορείς να την κρατήσεις. Αυτό όντως μοιάζει με ένα διάγραμμα μπαταρίας που σταδιακά εξαντλείται, και με σωστές ρυθμίσεις βλέπω τους 3 τελευταίους μου αγώνες (10, 21.1, 14.6 χλμ) να κλείνουν στο 0 ή περίπου εκεί.

ΥΓ: Θα πάμε για κανένα τρέξιμο αύριο; Σε παίρνω τηλ αλλά με γράφεις :p

Στέλιος
    Δρομέας

Καλησπερα στην παρεα ! 🙂

Eιχα αναφερει οτι εκανα παραγγελια το Stryd γυρω στα Χριστουγεννα, αλλα τελικα στραβωσε η δουλεια με τον distributor της Ευρωπης και μου ακυρωσαν την παραγγελια λογω του οτι ειχα ενα εκπτωτικο κουπονι με μια καλη εκπτωση μεσα απο το running heroes για 25% . Μιλαμε για πληρη ερασιτεχνισμο και αντιεπαγγελματισμο απο τη μερια του UK distributor. Με παιδευε εναμιση μηνα για να μου στειλει μια επισημη απαντηση, με τον λογο που η παραγγελια ηταν σκαλωμενη . Τελικα μου εκανε refund και εκλεισε εκει το θεμα.

Τωρα με την ανακοινωση του νεου μοντελου, ψηνομαι να το παραγγειλω αυτη τη φορα απευθειας απο το online store της εταιριας. Διαβασα οτι δινουν μια πολυ μικρη εκπτωση σε ολους οσους ειχαν αγορασει την προηγουμενη εκδοση μεσω ενος κωδικου/κουπονιου που εσταλη μεσω email.
    Ο κωδικος αυτος ισχυει για ενα μηνα , αρα περιπου 3 εβδομαδες ακομα .

Εαν υπαρχει καποιος με κωδικο που δεν ενδιαφερεται να αγορασει το νεο μοντελο … ειναι δυνατον να μου στειλει ενα προσωπικο μηνυμα ωστε να τον εξαργυρωσω εγω ?

Δεν ειναι μεγαλο το νουμερο … $20 εχουν γραψει . Και μιας και πλεον το νεο μοντελο ανεβασε τιμη και κοστολογειται πλεον στα 230 Ευρω … το 20αρικακι δειχνει συμπαθητικο .

Ευχαριστω προκαταβολικα !
    Στελιος

manolee
    Δρομέας

Καλησπέρα
    Στέλιο σου στέλνω το δικό μου , αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πληρώσεις αρκετά σε δασμούς
    Το πρώτο Stryd το έβαλα πλυντήριο και αποχαιρέτησε , πολύ πρόσφατα πήρα ένα δεύτερο απο το Αγγλικό Apex-Sports 152 λίρες
    Τώρα το έχει στις 199, με παράδοση για Ιούλιο , για το καινούριο
    Πάντως έχουν φάει τρελό κράξιμο στο fb για το ότι είχαν πει ότι δεν θα άλλαζαν μοντέλο, πούλαγαν κανονικά και μια μέρα ξαφνικά ήρθε το καινούριο

Στέλιος
    Δρομέας

Γιεα σου Μανώλη ! Πολλα ευχαριστω για το κουπονι ! 🙂

Σχετικα με τους δασμους, υποτιθεται οτι γι’αυτο το λογο εχουν φτιαξει πλεον Ευρωπαικο store και ανεβηκε και η τιμη, ωστε να ειναι κομπλε χωρις φορους/δασμους. Οταν εσυ το ειχες αγορασει απο εξω, ειχες τετοιο θεμα?

Εν το μεταξυ ανταλλασω καποια email με το support του Stryd, γιατι εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με το θεμα των δασμων, αλλα και πολυ περισσοτερο με το θεμα της εγγυησης.
    Για παραδειγμα, στην Αγγλια/Ευρωπη ο επισημος distributor ειναι ο NRG (newrunninggear) . Και αυτος το εχει στις 199λιρες.
    Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω διαβασει σε αρκετα fora kαι blogs,αλλα και σε feedback μερικων online καταστηματων για αρνηση εγγυησης απο τον κατασκευαστη, λογω του οτι το Stryd αγοραστηκε απο ΜΗ επισημο διανομεα.Σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να βγαλει ακρη με τον πωλητη/καταστημα που το αγορασες. Φυσικα αυτο δεν ισχυει για τον NRG. Ειναι ΕΠΙΣΗΜΟ οπως αναφερεται και μου το εχουν επιβεβαιωσει και σε email πως ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα με το να αγορασεις κατευθειαν απο το online store της Stryd. Εγω θελω να το αποφυγω, επειδη ειχα την ασχημη εμπειρια με την ακυρωση της παραγγελιας τα Χριστουγεννα. Γι’αυτο συζητω το direct order… πολυ περισσοτερο απο τη στιγμη που υπαρχει και αυτη η μικρη εκπτωση.

Θεματα εγγυησης οπως εγραψα υπαρχουν ακομα και στο Amazon UK . Δες εδω : https://www.amazon.co.uk/STRYD-Running-Power-Meter/dp/B01N8WBUE8/ref=sr_1_1?keywords=Stryd&qid=1562440113&s=sports&search-type=ss&sr=1-1
    Διαβασε το customer review απο τις 10 Μαιου 2019 . Και δεν ειναι μονο αυτο που εχω βρει/διαβασει.

Οποτε, οπως καταλαβαινεις δε θελω να ρισκαρω να αγορασω απο ΜΗ επισημο καταστημα. Το apex-sports το γνωριζω απο περισυ, αλλα δεν ξερω εαν ειναι επισημο. Ρωτησα και γι’αυτο το καταστημα στη Stryd με το χθεσινο μου email. Υπαρχουν και μερικα φθηνα στην Ολλανδια και Γερμανια . Αμφιβαλλω εαν ειναι επισημα, για να ειμαι ειλικρινης.

Ελπιζω να με καλυψουν οι απαντησεις τους και να προχωρησω στην παραγγελια.

Τελικα εισαι ικανοποιημενος απο το 2ο Stryd σου ? Λεγαμε για το πρωτο οτι αντιμετωπιζες σοβαρα θεματα ακριβειας μετρησεων.

Στέλιος
    Δρομέας

Τελικα το προ-παραγγειλα απο τον επισημο διανομεα της Ευρωπης. Απο το NRG δηλαδη… για ακομη μια φορα. Deja-Vu ενα πραγμα 😀 . Λογικα αυτη τη φορα θα πανε ολα καλα.
    Το παλικαρι μού εκανε ενα ελαφρως καλυτερο deal, λογω της περσινης ιστοριας με το μπερδεμα των εκπτωτικων κωδικων και την ακυρωση της παραγγελιας.

Οποτε @manolee , δε χρειαστηκε ο κωδικος σου και παραμενει διαθεσιμος . Σ’ευχαριστω και παλι για την προσφορα!

Επισης, μετα απο 6 email μεταξυ εμενα, Αγγλιας και Αμερικης , μαζεψα ολες τις πληροφοριες περι εγγυησης, επισημου διανομεα, φορων τελωνειου . Αυτο που μου επισημαναν απο το εξωτερικο (USA) ειναι οτι με το νεο τους Ευρωπαικο online store (eu.stryd.com) , το οποιο ειναι για αγορες μεσα στην Ευρωπη, δεν υπαρχει περιπτωση φορων/τελωνειου κλπ . Οι παραγγελιες εκτελουνται και αποστελονται απο τις αποθηκες του Amazon στην Ευρωπη. Οποτε δεν εχει εξτρα εξοδα, οπως μπορει να ειχε πριν απο 1-2 χρονια με το παλιο τους online store.
    Να συμπληρωσω περι Amazon … Προσοχη στον πωλητη του Amazon UK/DE , γιατι δεν ειναι επισημος. Μη σας κοροιδευει το ονομα του «stryd» !

Αυτο που μου τονισαν απο τα κεντρικα ειναι πως δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ απολυτως διαφορα εαν αγοραστει απο το δικο τους online store, ειτε απο το NRG. Η εγγυηση ειναι 2 ετη και στις δυο περιπτωσεις.
    Τωρα, για οποιοδηποτε αλλο καταστημα, πριν την παραγγελια καλυτερα να επικοινωνει κανεις με τα κεντρικα στην Αμερικη, ωστε να εχει (ή οχι) την επιβεβαιωση οτι ειναι επισημος διανομεας. Μη βρεθειτε προ εκπληξεων.

Θα επανελθω σε κανα μηνα με τις πρωτες εντυπωσεις 🙂

cranfield
    Δρομέας

καλημέρα,

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για αγορά του νέου Stryd επισυνάπτω κωδικό για επιπλέον έκπτωση που μου έχουν στείλει (λήγει 31/07/19).
    «It is possible now and, since you are an existing Stryder, you can upgrade to the new Stryd at a discount. If you are interested in purchasing, do not delay because your discount is expiring on July 31 at Midnight (Mountain Time)».

kanaroj-18828-gl20

Γιάννης

geomaz
    Δρομέας

Παιδια τι εντυπωσεις σας εχει αφησει;
    Το βρηκατε χρησιμο στις προπονησεις, αλλα και σε χρηση αγωνα τελικα/ειδατε καποια βελτιωση ως προς την συνολικη επιδοση;
    Αξιζει τα λεφτα του;

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.