Πλήρης πίνακας προπονητικών ρυθμών (ένας μικρός θησαυρός…)

Αυτό το θέμα περιέχει 96 απαντήσεις, έχει 30 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Echetlos 2 μέρες, 1 ώρα πριν.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 91 έως 97 (από 97 συνολικά)
  • Συντάκτης

Roberto4Carlos
    Δρομέας

Να ρωτήσω κάτι χοντρικό που το έχω πάντα στο μυαλό αλλά μου εκδηλώθηκε κοιτάζοντας πάλι το πίνακα;
    Πως και σε τι διαφέρει μια διαλειμματική π.χ 7Χ1000 @5:00, με 1′ διάλειμμα σε σύγκριση με 5Χ1000 @4:45 και 3′ λεπτά διάλειμμα ; Η απάντηση ξέρω ότι συνδυάζει πολλά άρθρα που έχουμε διαβάσει εδώ στο gorun, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω τη σύνθεση για να μου απαντήσω!

aRiSTiDiS
    Δρομέας

@roberto4carlos
    Πρίν προλάβουν να απαντήσουν οι πιο ειδικοί, για να δώ και αν έπεσα μέσα, η διαίσθησή μου λέει οτι

Η πρώτη ειναι προπόνηση «ρυθμού» για 10ρι. Δηλαδή 1000ρια στο ρυθμό-στόχρου για 10Κ, ώστε να συνηθίσεις αυτόν τον ρυθμό και να βελτιώσεις τη δρομική οικονομία σε αυτό το ρυθμός. Αρκετές επαναλλήψεις και μικρό διάλειμμα.

Η δεύτερη είναι πιό κοντά στο VO2Max, σε ρυθμό που δέν μπορεις να κρατήσεις για πολύ, και για αυτό οι επαναλλήψεις ειναι λιγότερες και το διαλειμμα μεγαλύτερο. Εδώ λογικά και το γαλακτικό οξύ ειναι πολύ ψηλά, και σε συνδυασμό και με το 3λεπτο διάλειμμα (που το πηγαίνει στα ύψη έχοντας σταματήσει) μαθαίνεις να τρέχεις και σε αυτή την κατάσταση

nikpap
    Δρομέας

@iwannhs-vafeiadhs ηθελα να ρωτησω στην τελευταια στηλη του πινακα αναφερονται οι οροι sprint hills και lactic hills ,αν δεν σας κανει κοπο τι δειχνουν αυτοι οι οροι ,ευχαριστω εκ των προτερων

Iwannhs Vafeiadhs
    Δρομέας

@nikospap Λοιπόν, τα sprint hills είναι στην ουσία σπριντ σε ανηφόρα.
    Βοηθάνε στο να αναπτυχθεί η ταχύτητα, να δυναμώσουν τα πόδια, να βελτιωθεί η τεχνική και ο διασκελισμός.
    Όλα αυτά με ασφάλεια, χωρίς να υπάρχει το κοπάνημα που τρως σε επίπεδο έδαφος.
    Τα lactic hills είναι ανηφόρες πιο μεγάλες σε διάρκεια, και συνεπώς σε απόσταση, που βοηθάνε και στην ανάπτυξη της οικονομίας, της δύναμης, της τεχνικής αλλά και της ανοχής στο γαλακτικό που συσσωρεύεται σταδιακά.
    Επίσης βοηθάνε στην βελτίωση της μέγιστης πρόσληψης.

nikpap
    Δρομέας

κοουτς σ ευχαριστω παρα παρα πολυ !!!

Echetlos
    Συντονιστής

Ο πίνακας συμπληρώθηκε.

Echetlos
    Συντονιστής

Ο πίνακας εμπλουτίστηκε.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 91 έως 97 (από 97 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.