Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 1,027 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #64932
    Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

    Το ρήμαξα το ‘πιο’. Κορεκτορας συγνώμη!! Να ειστεκαλα αλλά το 36 καθαρό νομίζω ότι είναι μακριά ακόμα. Αυτό πιο πολύ επειδή στις προπονήσεις τείνω να είμαι πολύ πιο συγκεντρωμένος από τον αγώνα αν και τελευταία το έχω βελτιώσει και αυτό αρκετά. Τίποτε άλλο, δουλειά δουλειά δουλειά και το 36 και το οποίο θα έρθουν. Δεν χρειάζονται βιασύνες! Ας προπονουμαι έτσι άριστα όπως προπονουμαι εδώ και 1,5 χρόνο περίπου και όλα θα γίνουν. Πάνω από ολα απολαμβάνω κάθε μέρα !!

    #64936
    theok
    Συμμετέχων

    Βρίσκομαι στην 5η βδομάδα της προετοιμασίας. Οι δύο ποιοτικές προπονήσεις περιελάμβαναν 3×2 χιλιόμετρα με 2 λεπτά διάλειμμα, που βγήκε στο 4.22 και η άλλη 5x 1.000 μέτρα με 3 λεπτά διάλειμμα που βγήκε στο 3.59.
    Ίσως επιχειρήσω να ανεβάσω vDot την επόμενη βδομάδα να δω πως θα ανταποκριθεί το σώμα.

    #64938
    than
    Συμμετέχων

    @chousidisieremias καλά εσύ έχεις ανέβει όχι ένα αλλά δυο-τρία επίπεδα μαζί!!! Μπράβο!!!
    Και κάποτε λέγαμε να τρέχαμε μαζί ημί… τώρα θα τερματίσεις, θα παραγγείλεις καφέδες και μετά από κανά 10λεπτο θα έρθω εγώ…
    Εάν επιτρέπεται, τον τελευταίο 1,5 χρόνο δουλεύεις με προπονητή ή εξακολουθείς μόνος σου? Ανέκαθεν ήσουν σωστός στις προπονήσεις σου (αλλά παρορμητικός στους αγώνες), τι άλλαξε τον τελευταίο 1,5 χρόνο?

    #64942
    Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

    @than είμαι με προπονητη και τα κάνω όλα πιο σωστά. Έχει κουμπώσει πολύ καλα η προπόνηση και το σώμα μου στην προπόνηση. Κάνω σοβαρή ενδυνάμωση και το σημαντικότερο είναι ότι έχω μάθει και το σώμα μου και τα πατήματα μου. Επισησ Έχω ξεκαθαρίσει στο κεφάλι μου ότι για μεγαλύτερες αποστάσεις ουτε λόγος. Κανω την προπόνηση που μου αρέσει(5,κυρίως 10 άντε και κανενα ήμι)με ογκουσ Και εντάσεις που ποτέ δεν πίστευα ότι θα φορτώνω. Αφιερώνω πολύ χρόνο η αλήθεια (η ζωή μου είναι εργαστήριο-προπόνηση-ύπνος ριπιτ) αλλά δε με ευχαριστεί κάτι άλλο περισσότερο!
    Όσο για τον τερματισμό και τους καφέδες, μου αρκεί κάποτε έστω να βρεθούμε!!

    #64946
    Etien
    Συμμετέχων

    Καλησπερα σας !!

    Σημερα ειπα να κανω κατι διαφορετικο απο τα καθημερινα 16αρακια ☺….:Σημερα πηγα 4 χιλ ζεσταμα στο 5:35 και μετα ετρεξα 10Χ100 ανηφορικα στα 22” με 45” χαλαρο τρεξιματακι ενδιαμεσα τους και κατοπιν τα 4 χιλ. επιστροφης στο 5:25!!! Ολα πηγαν μια χαρα !!!

    Ευχαριστω

    #64950
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

    @iwannhs-vafeiadhs να σαι καλά , αν δε μπορώ να τρέχω ας καλαμπουριζω.
    Στα της ημέρας , 12χλμ γρήγορα (μη γελάς , σε βλέπω) .ξεκίνησα στο 459 για 1,5χλμ, μέχρι το 8 στο 457, μέχρι το 10 στο 455, ενδέκατο στο 445 και το φινάλε στο 441. Μέσοι παλμοί στους 142. Μαξ στο ξεκίνημα 161 και στην κορύφωση 155!
    Πολύ καλά Πάμε . Έκανα και σάουνα σήμερα οπότε είμαι για μεγάλα πράγματα!!!

    #64952
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ
    Συμμετέχων

    @Kalogeridis Μια χαρά! Αν και οι μέσοι παλμοί σου ήταν σχετικά χαμηλοί. Οπότε δεν θα το χαρακτήριζα γρήγορο. Μπορούσες να το τσιμπήσεις λίγο ακόμα, να πάρει τη μορφή tempo run.
    Εγώ από την άλλη βαριόμουν σήμερα και έκανα 8χλμ το πρωί στο 4:20 χαλαρά για να δοκιμάσω το πρώτο μου ρολόι με παλμογράφο (ο οποίος έδειχνε ότι να ‘ναι, μάλλον θα θέλει μπαταρία).
    Το απόγευμα έκανα άλλα 10χλμ στο 4:15 την ώρα που είχα βγει για την προπόνηση του Outrun, επειδή είχε κρύο και δεν την πάλευα να είμαι στάσιμος και να τους σφυράω.

    #64954
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

    Έχω φοβηθεί από πέρισυ που τα γρήγορα μου έβγαιναν στους 157+ και κάηκα πρόωρα. Τώρα στοχευω στην χρονική βελτίωση εφόσον το μοτέρ δουλεύει σωστά. Σήμερα μιας και είδα ότι ήμουν χαμηλά, το εκμεταλλευτηκα στα τελευταία 4 χλμ.
    Μέγιστο είδα παλαιότερα 186 παλμούς, αλλά πιστεύω ότι είμαι κοντά στους 180. Στο πρόσφατο τεστ κόπωσης σταμάτησα στο 13’11” λόγω κόπωσης ποδιών στους 153. Η κλίση 18%.
    Τώρα ακολουθεί ένα γενναίο ρεπό μέχρι την Κυριακή. Θα κάνω ένα άνετο 20αρι αντί 13,5 χλμ για να μη πέσω κάτω από 40 εβδομαδιαίο. Ποιος ακούει τον ψηλό!
    Μπορώ πλέον να σας απολαμβάνω να σταζετε σε κομμάτια 40# 1 χλμ/3’@89€78¥¢£*~.

    #65010
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα στο team! Σήμερα διάδρομο, 2χλμ ζέσταμα, 8χλμ στο 29:23 δλδ 3:40 pace, και 1,5 χλμ χαλάρωμα. Για κάποιο λόγο το Garmin στο διάδρομο μου έγραψε πολύ μικρότερη απόσταση και άλλο ρυθμό. Επίσης όταν το κοίταζα ή όταν έπινα νερό χάλαγε ο ρυθμός στο ρολόι τελείως, μου έδειχνε ότι πήγαινα 7:30! Το έχει πάθει ποτέ κανείς; Έξω μου μετράει μια χαρά την απόσταση πάντως όταν βάζω GPS. Τουλάχιστον ο παλμογράφος σήμερα δούλεψε σωστά, μάλλον ήθελε λίγο βρέξιμο παραπάνω. Χτες μου έδειχνε σε ακινησία 120 παλμούς. Νόμιζα ότι πεθαίνω! XD

    #65012
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Τι ακριβώς εννοείς, Γιάννη;
    Ότι δεν λειτουργούσε σωστά το GPS στον διάδρομο;

    #65042
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    Λογικό να μην δουλεύει σωστά το pace estimation του ρολογιού στον διάδρομο, δεδομένου ότι στηρίζεται στο επιταχυνσιόμετρο που έχει, και όχι στο GPS. Γι’ αυτό όταν δεν κουνάς κανονικά τα χέρια σου αλλά κάνεις κάτι άλλο, μπερδεύεται ακόμη περισσότερο. Πολύ μεγάλη ακρίβεια δίνει το foot pod της Garmin, αλλά δεν έχω τσεκάρει αν είναι συμβατό με το Garmin σου Γιάννη.

    #65048
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ
    Συμμετέχων

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Ξέρω ότι μικρή σημασία έχουν όλα αυτά, απλά σαν παιδί κι εγώ πήρα καινούριο παιχνίδι και το σκαλίζω τώρα συνέχεια. 😛

    #65164
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα για άλλη μια φορά στο team! Σήμερα προπόνηση με καλή παρέα στο στίβο του Αγίου Δημητρίου. 4χλμ ζέσταμα και στην συνέχεια ένα tempo run 10χλμ σε 36:14 (Μ.Ο. 3:37 pace). Στο τέλος ένα ακόμα χιλιόμετρο χαλάρωμα στο χόρτο. Ξεκίνημα 3:45 και τελείωμα 3:25.

    Περάσματα 1) 3:45 2) 3:43 3) 3:38 4) 3:39 5) 3:39 6) 3:37 7) 3:36 8) 3:36 9) 3:33 10) 3:25

    Το Garmin μου έβγαλε 10,5χλμ. Από αυτό φαίνεται ότι το GPS στο στίβο χάνει πάρα πολύ. Ευτυχώς που βαράω πάντα στα tempo run χειροκίνητο lap ανά 2,5 στροφές, διότι αν πήγαινα με βάση το ρολόι θα είχα κάνει μια στροφή λιγότερη.

    #65166
    nikos79
    Συμμετέχων

    ευτυχώς σήμερα βγήκε εύκολα η απόπειρα για το 30άρι LR με μέσο ρυθμό 5:22. Επομένως φαίνεται ότι τα προβλήματα με το ανοσοποιητικό που με ταλαιπωρούσαν από το καλοκαίρι χαιρέτησαν! οπότε αν όλα πάνε καλά ραντεβού την πρωταπριλιά στην Θεσσαλονίκη. Σαν ψέμα μου μοιάζει 🙂

    #65168
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ
    Συμμετέχων

    Ωραία μέρα σήμερα! Ότι πρέπει για ένα ομαλά προοδευτικό 10αρι στη χωμάτινη διαδρομή στο Νιάρχο σε ρυθμό 4:38-3:33! 😀

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 1,027 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.