Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις.

Οι καθημερινές μας προπονήσεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 976 έως 990 (από 1,189 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #9084
    tzatzikis90
    Συμμετέχων

    επιστροφή μετά από 13 μέρες αποχής σήμερα το απόγευμα στο μικρό χωμάτινο στίβο του κλειστού για 6.1χλμ τρεξίματος στο 5:57 (συνολικά γύρω στα 11χλμ – τα υπόλοιπα περπάτημα).

    ουσιαστικά έχει 2-3 μέρες που περπατάω χωρίς καμία ενόχληση του αστραγάλου και με την προετοιμασία για την Κλασική να σφυρίζει ήδη κλέφτικα (από Δευτέρα ξεκινάμε, αν όλα πάνε καλά), είπα να το δοκιμάσω για κανένα μισάωρο και στην πρώτη δυσκολία να σταματήσω.

    τελικά μπορώ να πω πως δεν κατάλαβα και πολλά για την κατάσταση του ποδιού και εξηγούμαι.. έχοντας περπατήσει 1.5χλμ τουλάχιστον, μπήκα στο γήπεδο (χωμάτινο – 250ρι γύρος) για να ξεκινήσω. ο αστράγαλος με τσίμπησε αμέσως δείγμα ότι χρειάζεται κι άλλο χρόνο αλλά βρήκα σχετικά γρήγορα πάτημα που δεν με επηρέαζε τόσο με αποτέλεσμα να συνεχίσω αν και η κίνηση στο..προβληματικό πόδι δεν ήταν φυσική. τελικά μετά το 3ο-4ο χλμ ένιωσα πιο δυνατός και άρχισα να πατάω καλύτερα χωρίς ιδιαίτερες ενοχλήσεις.

    τώρα βέβαια αυτό μπορεί να σημαίνει είτε πως απλά ζεστάθηκε το πόδι και δεν ένιωθα πόνο είτε πως.. οι αρχικές ενοχλήσεις ήταν εξαιτίας της πλήρους αποχής των 2 εβδομάδων? θα φανεί…στο 2ο test drive, αύριο το απόγευμα!

    καληνύχτα σας!

    #9086
    spy
    Συμμετέχων

    @Etien:…ταχυτατος Παναγιωτη … και στο βαδην!Συνηθως σε 88′ εγω προσωπικα κανω κοντα στα 11,5 χλμ, ενω οταν περπατουσα στις ανηφορες στο Κρονιο ο ρυθμος μου ηταν λιγο πιο πανω απο 9’/χλμ!

    #9087
    spy
    Συμμετέχων

    …σημερα το πρωι 1500 μετρα κολυμβηση σε 37’12”!

    #9090
    sigi
    Συμμετέχων

    12χλμ σήμερα pace 05′ 10″

    #9104
    stratus
    Συμμετέχων

    Μετα απο καμια 100στη χρονια εκανα διαλλειματικη!Πηρα το γερικο κορμι και πηγα να τρεξω 6 600αρια που ηθελα να βγουν με 3.35/χλμ.
    Ελαβον 1)3.37 ,2)3.32,3)3.35,4)3.35,5)3.42,6)3.40 Ικανοποιητικα θα ελεγα.Πηρα και ενα χαπι για να μου κοψει την ορεξη να ξανατρεξω διαλλειματικες

    #9121
    tazi
    Συντονιστής

    @stratus Οσα χάπια και να πάρεις Χρηστο γιατρεια δεν υπάρχει, εχεις πεσει και εσυ στη μαρμιτα!!!!
    Εγω σημερα Θα παω για τριχιλιαρα με τον @mashine, βεβαια αυτος οπως παντα εχει αγριες διαθεσεις, εγω θα κατσω ομως στα αυγα μου, εχω και το Σαββατο επιταχυνομενο lr… 7+7+7 με το τελευταιο στο 420

    #9132
    dimitrissss
    Συμμετέχων

    Πανωλεθρία απόψε. Προχθές ξεκίνησα προπονήσεις μετά από 30 μέρες διάλειμμα τρέχοντας για μια ώρα. Την επόμενη μέρα στη δουλειά είχα το πρωί μια ενόχληση αριστερά στο πλάι πάνω από τη μέση στο ύψος της κοιλιάς σαν τράβηγμα. Απόψε πήγα να κάνω και λίγα κομμάτια σε μορφή πυραμίδας. Έκανα χαλαρό ζέσταμα 3 χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα. Ξεκινάω το πρώτο 800αρι και αρχίζει να με πιάνει πάλι σε εκείνο το σημείο και να πονάει. Σταματάω τρία λεπτά πάω να τρέξω σιγά σιγά με έπιασε πάλι. Νωρίς αρχίσαμε. Μάλλον θα ακυρώσω το δεκάρι του Σαββάτου στο Κάστρο.

    #9134
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @dimitrissss Πήγαινέ το σιγά σιγά στην αρχή, Δημήτρη.
    Ένας μήνας πλήρους αποχής, δεν είναι μεγάλο διάστημα αλλά ούτε και αμελητέο.

    #9137
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    400άρια σήμερα στο γήπεδο. Τα 4 πρώτα ψιλοάνετα αλλά μόλις άδειασε ο Πανιώνιος και έβγαλα την μπλούζα, κατέβηκαν 2″ τα κομμάτια χωρίς να το καταλάβω.

    #9138
    Skakinen
    Συμμετέχων

    @dimitrissss
    Κομμάτια μετά από ένα μήνα αποχής είναι υπερβολή.
    Να αυξάνεις προοδευτικά τη συχνότητα των προπονήσεων, την απόσταση και την ένταση.

    #9139
    Skakinen
    Συμμετέχων

    @Echetlos
    Υπάρχει dress code στον Πανιώνιο;

    #9140
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @Skakinen Ναι, Διονύση. Απαγορεύεται να τρέχεις χωρίς μπλούζα.

    #9141
    Skakinen
    Συμμετέχων

    @echetlos
    Αυτά θεωρούνται …μπλούζα;

    #9142
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Χαχαχα… Μην μου βάζεις ιδέες… 😛

    #9143
    mashine
    Συμμετέχων

    Ενα τέτοιο φορμάκι να πάρει ο @tazi που τσιτσιδώνετε και παρασύρει και άλλους…
    Ευτυχώς σήμερα έφυγε με την μπλούζα του 😛

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 976 έως 990 (από 1,189 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.