Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2022

Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2022

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 137 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #127332

    Καλησπέρα σας!! Ευχαριστούμε πολύ, 39ο ΧΜ θα σκάσω μύτη με τη σκούπα.. 💪

    #127333
    big-blue
    Συμμετέχων

    Καλό βράδυ και καλό αγώνα σε όλους!
    Απολαύστε τον!
    Ραντεβού στη Φειδιππίδου!
    Μετά πάει μόνο του

    #127334
    Elda
    Συμμετέχων

    Πολλα συγχαρητηρια σε ολους. Για πειτε, πιασατε στοχους? Εμεις στο 39ο παντως ειδαμε πολυ κοσμο να δινει πονο.

    #127335
    AlexFocus
    Συμμετέχων

    Μπραβο Μαρια για το block που ειχατε στησει. Φετος (λες και τις αλλες χρονιες ετρεξα δλδ) δεν συμμετειχα. Του χρονου ραντεβου ως δρομεας με τη γνωστη φανελα βεβαιως βεβαιως ….

    υγ: καταλαβες ποιος ειμαι μαλλον!!!

    #127336
    Konstantinos
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα,
    Πρωτάρης σήμερα, πέτυχα τον κύριο στόχο, τερμάτισα σε 04:49 😃
    Βάσει της προπόνησης, αρχικά ήλπιζα σε κάτω από 4μιση, αλλά ο Covid την τελευταία εβδομάδα, άλλαξε τα δεδομένα, χρειάστηκε να ρίξω και ρυθμό και να περπατήσω λίγο. Πλήρως ικανοποιημένος είμαι. Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια και τη συμμετοχή.
    Είχα το νου μου στο 39, αλλά δεν διέκρινα “σημάδι” gorun. Δεν σας γνωρίζω κιόλας και έτσι δεν “πέτυχε” … είδα μόνο μια κοπέλα με τύμπανο αλλά δίστασα να σταματήσω για επιβεβαίωση… Ίσως και να πέρασα αργά…
    Καλή ανάρρωση συντρέχτες 🙂

    #127337
    big-blue
    Συμμετέχων

    Δεδομένων των συνθηκών (ουσιαστικά ήταν η πρώτη μου προετοιμασία, μάλλον η πρώτη περίοδος με συστηματικό τρέξιμο απ´ το 2019) και όλων των κακών οιωνών (κιλά, Covid, κάκωση στο πόδι, ίωση με βραχνάδα και ΒΗΧΑ σε όλο τον αγώνα*[^%%) και της ΖΕΣΤΗΣ, πήγα πολύ καλά! 3:23:48 όταν υπολόγιζα ένα 3:25 πριν με βρει ο Covid στα τέλη του Οκτώβρη!
    Δεν πιέστηκα κ πολύ, 154 μέσους, όταν έχω 161-163 στο ΜΡ.
    Μεγάλη μυική χρέωση, όπως τότε που ήμουν άπειρος-απροπόνητος. Ειδικά στους τετρακεφάλους. Πονάει κ η μέση απ τον βήχα, μια χαρά.
    Όλα αυτά με 56χλμ/εβδομάδα, με αρκετές εβδομάδες κάτω από 40χλμ… Τεράστιε Daniels!
    Φέτος ο στόχος ήταν αρχικά να μπορέσω να περπατήσω, λόγω της μέσης, και μετά να ξαναγίνω δρομέας.
    Όταν φέρω τα κιλά εκεί που θέλω, βζιιιιννν σαν την ανάπτυξη του Άδωνι θα πηγαίνω:)
    ΥΓ1. Πάλι negative;)
    ΥΓ2. Τις ανηφόρες τις ίσιωσα, παρόλο που δε δουλεύω καθόλου ανηφόρες. Μόνο 3’’ με χρέωσαν στο μέσο pace μου

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 έτος, 6 μήνες πριν από big-blue.
    #127339
    KADIETICIAN
    Συμμετέχων

    Έλντα, Νικο και τα αλλά παιδιά σας ειδα και σταμάτησα με κράμπα μπροστά σας αν θυμαστε. 1 συμμετοχή στον ΑΜΑ. 3:43. Κουράστηκα απο την ζεστη και τις κράμπες. Συνεχίζουμε

    #127340
    dpap147
    Συμμετέχων

    Όλους τους επηρέασε η ζέστη, πολλοί περπατούσαν στην ανηφόρα της Φειδιπίδου.
    Δεν γίνεται να μην μας αντιλήφθηκες Κωνσταντίνε, το τύμπανο χτυπούσε ασταμάτητα!!
    Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια.
    Και του χρόνου!

    #127341
    Alkis
    Συμμετέχων

    Και εγώ είδα την Μαρία και την χαιρέτησα!!Δεν κατάλαβα αν δίπλα της ήταν ο Νίκος.
    Στο 39ο χιλιόμετρο ηταν και λίγο δύσκολες οι γνωριμίες 😁

    #127342
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Συγχαρητήρια σε όλους!
    Για 8η χρονιά στην Φειδιππίδου και θα έλεγα ότι μου έκανε εντύπωση η κακή κατάσταση των περισσοτέρων δρομέων. Όπως και πάρα πολλοί γνωστοί και φίλοι που γνώριζα τον στόχο τους και ήταν ξεκάθαρα εκτός.

    Ο καιρός δεν ήταν σίγουρα ιδανικός, νομίζω όμως πως με εξαίρεση τον περσινό, έχουμε δει κι αρκετά χειρότερους. Το σίγουρο είναι πως οι προβλέψεις μέσα στην εβδομάδα, αποπροσανατόλισαν πολλούς και δεν υπήρχε στο μυαλό τους εναλλακτικό πλάνο.
    Επίσης, άκουσα για πάρα πολλές κράμπες και μάλιστα από νωρίς.

    Χάρηκα που είδα κάποια παιδιά από εδώ μέσα.

    #127343
    chriskapsio
    Συμμετέχων

    Καλημέρα σε όλους!
    Σε όλη τη διαδρομή από το 10ο χλμ μέχρι και το 40ο σχεδόν συναντούσα πολλούς δρομείς με κράμπες ή άλλα προβλήματα. Ελπίζω να είναι όλοι καλά.
    Φέτος ξεκίνησα ακριβώς στους χρόνους της προηγούμενης προσπάθειάς μου το 2019 και μέχρι το 34ο χωρίς σοβαρές δυσκολίες. Από εκεί και μέχρι το τέλος είχα αρκετές δυνάμεις και έπιασα το στόχο να σπάσω το 4ωρο σχετικά άνετα. 3:57 έγραψε το ρολόι και είμαι ικανοποιημένος.

    #127344
    Elda
    Συμμετέχων

    @alkis73 o Νικος δεν ηταν διπλα μου, ειχε παει μερικα μετρα πιο περα, δεν αντεχε να του παιρνω τ αυτια με το τυμπανο! 😛

    #127345
    STEVEN
    Συμμετέχων

    Πολλά συγχαρητήρια σε όλους για το χθεσινό αγώνα. Πιστεύω ότι ήταν ο δυσκολότερος αγώνας των τελευταίων 8 χρόνων…. Δεν περίμενα πολλά πράγματα φέτος γιατί η προετοιμασία μου ήταν ελλιπέστατη και περιορίστηκα στο 3.34.35 με πολλά προβλήματα (κράμπες, περπάτημα, υποθερμία στο τέλος…). Ώρα γι’ αυτοκριτική, περισυλλογή και ανάλυση των δεδομένων για να διορθώσουμε τα λάθη… ΚΑΛΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ…. Και του χρόνου να είμαστε καλά….

    #127346
    mikeb
    Συμμετέχων

    Καλημέρα σε όλους. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έτρεξαν και καλή αποκατάσταση απο έναν πραγματικά δύσκολο αγώνα.
    Όπως ανέφεραν οι περισσότεροι πάρα πολλοί αντιμετώπισαν προβλήματα ειδικά με κράμπες στον αγώνα. Ήμουν στο στάδιο για περίπου 50-55 λεπτά και μου έκανε εντύπωση το πόσο ταλαιπωρημένοι φαίνονταν οι περισσότεροι δρομείς που τερμάτιζαν. Φίλος τερμάτισε κι έμεινε 20-25 λεπτά στο ταρτάν μέχρι να συνέρθει και να είναι σε θέση απλά να κινηθεί. Είδα κοπέλα να κάνει εμετό 50 μέτρα πριν τον τερματισμό και άλλη μία που ήταν έτοιμη να καταρρεύσει αλλά το πάλεψε και μετά την είδα στην έξοδο σε ημι-λιπόθυμη κατάσταση. Από όσους γνωστούς και φίλους έτρεξαν χτες ούτε ένας δεν έπιασε το στόχο.
    Στα δικά μου έτρεξα το 10αρι το Σάββατο που είχε εξαιρετικό καιρό και βγήκε ένα 47:22. Το razor έκανε μια χαρά τη δουλειά του και παρά το κοπάνημα δεν πιάστηκα παρά ελάχιστα.

    #127347
    Vassilis38
    Συμμετέχων

    Συγχαρητήρια σε όλους. Διδακτική εμπειρία σε όλα τα επίπεδα,ενυδάτωσης,τροφοδοσίας,διαχείρισης ρυθμού.
    Ακούμε πολλές φορές για το μυαλό κ τη ψυχή που σπρώχνουν το σώμα στα τελευταία χλμ. Χτες συνέβη το αντίθετο. Το μυαλό είχε κενό,ούτε κίνητρο έβρισκε,ούτε τπτ. Εκεί το σώμα ανέλαβε σε αυτόματο πιλότο κ safe mode κ με πήγε στο τέλος,εξαργυρώνοντας την καλή προετοιμασία.
    Ζέστη είχε κι άλλες φορές αλλά η αίσθηση χτες ήταν ζεματιστή,στέγνωσαν δέρμα κ σωθικά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 137 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.