Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2019

37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2019

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 219 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #113894
    Stratos_al
    Συμμετέχων

    7ος Αυθεντικός, 8ος συνολικά κι αποστολή εξετελέσθη.

    Καλή αποκατάσταση σε όλους.

    #113896
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ
    Συμμετέχων

    Συγχαρητήρια σε όλους τους τερματίσαντες!
    Απ’ότι κατάλαβα πολλοί από εσάς χρησιμοποιήσατε το πρόγραμμα που έχω αναρτήσει στο site, με το οποίο πολλοί από εσάς κάνατε και PB.
    Αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί επιβεβαιώνεται η δυναμική του.
    Οπότε μόνο περήφανος μπορώ να νοιώθω που έβαλα και γω το λιθαράκι μου στη δρομική κοινότητα του gorun, και όχι μόνο. 🙂
    Να είστε καλά.
    Και του χρόνου!

    #113898
    chriskapsio
    Συμμετέχων

    Συγχαρητήρια σε όλους τους συντρέχτες που στάθηκαν στη γραμμή εκκίνησης καταρχήν για τη 4-6 μηνών προετοιμασία τους. Για όσους τερμάτισαν με pb ή χωρίς. Όπως λένε την προετοιμασία που κάναμε (τα οφέλη της) θα τη βρούμε εάν όχι στον μαραθώνιο που πέρασε σε επόμενους αγώνες.
    Στα δικά μου τώρα, την Κυριακή ξεκίνησα νιώθοντας αρκετά καλά ίσως γνωρίζοντας και τη διαδρομή από την περσινή πρώτη μου φορά. Φάγαμε τη βροχή περιμένοντας στο μπλοκ για να ξεκινήσουμε αλλά με το που πατάμε τον τάπητα εκκίνησης σταματά η βροχή. Ξεκινάω χαλαρά χωρίς βιασύνη και μάλιστα φρεναριστός για να μη ξεφύγω στο ρυθμό. Τα 5 χλμ σε 27.28 λίγο πιο γρήγορα από το σχέδιο, τα 10 σε 55.36 εξακολουθώ να είμαι γρηγορότερος, τα 15 σε 1.24 νιώθω καλά, οι σφυγμοί μου οριακά καλοί και συνεχίζω. Περνάω τα 21,1 σε 1.58 η τροφοδοσία σε νερό,τζελάκια κ saltsticks πάει πολύ καλά. Οι ανηφόρες αν και έχω κόντρα τον άνεμο βγαίνουν ωραία, στο 25 έχω 2.21 κ στο 30 2.50.30. Τελειώνω τις ανηφόρες και σιγά σιγά αρχίζω κ ανοίγω, για τα δεδομένα μου, στις κατηφόρες όπου στο 35 φτάνω στο 3.19. Από το 32-33 αρχίζω να νιώθω το στομάχι περίεργα κ λέω να καθυστερήσω το επόμενο τζελάκι, νερό λιγότερο. Συνεχίζω τα επόμενα χλμ αποσυντονισμένος έχοντας χάσει τις πινακίδες των χλμ ενδείξεων κ μη μπορώντας να βρω το ρυθμό που χρειάζομαι αν κ έχω ρολόι κ βλέπω η ταχύτητα να πέφτει σταδιακά. Στο 40 πια περνάω με 3.48 και εκεί πια τα πόδια μου βαραίνουν απότομα και αδυνατώ να τρέξω. Ξεκινώ τζόκιγκ γνωρίζοντας πως πέταξε το πουλί! Τερματίζω σε 4.01.53 pb 12 λεπτά λιγότερα από πέρυσι με γλυκόπικρη αίσθηση. Ίσως να κερδίζω το όσκαρ ατυχίας μιας και έφθασα τόσο κοντά στο sub 4 και για λεπτομέρειες χάθηκε…
    Παρόλα αυτά θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον κόουτς @iwannhs-vafeiadhs για τους πίνακες και τις πολύτιμες συμβουλές του.

    #113900
    Sokrates Sokratis
    Συμμετέχων

    Συγχαρητήρια και από εμένα σε όλους για προσπάθεια-προπόνηση-αποτέλεσμα, τερμάτισα υγιής και δυνατός οπότε ο αρχικός μου στόχος επετεύχθει, έπεσα και οριακά κάτω από τις 5 ώρες οπότε και ο δευτερεύον στόχος επετεύχθει, όλα καλά. Του χρόνου πάλι με τους ίδιους στόχους, πρώτα ο υγιής τερματισμός και αν έρθει και 10-15 λεπτά ακόμα καλύτερος χρόνος, ιδανικό! 4:57:12 έγραψε το ρολόι στον 2ο ΑΜΑ μου.
    Καλή αποκατάσταση σε όλους και όλες και πάλι τα συγχρητήρια μου.

    #113902
    Vicky
    Συμμετέχων

    Συγχαρητήρια σε όλους όσους πήρατε μέρος στον αγώνα. Σας παρακολουθούμε αυτές τις ημέρες με όσα γράφετε.
    Από τον Μάιο είχα αποφασίσει ότι δεν θα πάρω μέρος στον αγώνα. Παρόλα αυτά όμως θα ήθελα να είμαι ανάμεσά σας.

    #113904
    konkarien
    Συμμετέχων

    Καλημέρα σας.

    Ας γράψω και τα δικά μου.
    Λοιπόν 10ος μου Μαραθώνιος,ο 9ος στην κλασσική διαδρομή.
    4:00′:10” καθαρό.
    Για 11” θα κατέβαινα και πάλι τις 4 ώρες.
    Αλλά δεν πειράζει,γιατί και οι καιρικές συνθήκες ήταν περίεργες και μία ψιλοαδιαθεσία
    που είχα από τις προηγούμενες μέρες(λαιμός,μπούκωμα).
    Την ευχαριστήθηκα όμως πάρα πολύ την φετινή κούρσα.

    Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και καλή αποκατάσταση.

    Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ @iwannis για το πρόγραμμά του,πάνω στο οποίο ”πάτησα” και
    με έφερε στην αφετηρία αγώνα,αλλά και τον τερματισμό μου.

    Καλή συνέχεια.

    Κώστας.

    #113906
    chrisbat
    Συμμετέχων

    συγχαρητήρια σε όλους!!

    και για μένα PB κατα 22 λεπτά!! 4.38.11
    να ευχαριστήσω πολύ τον @stratus για όλη του την βοήθεια και για την τεράστια βελτίωσή μου!!
    αν τον άκουγα περισσότερο θα πήγαινα και καλύτερα !!
    ο ενθουσιασμός με κέδισε χάνοντας κάποια λεπτά απο τον στόχο μου.
    είμαι πολυ ευχαριστημένος και ήδη σκέφτομαι τι θα διορθώσω του χρόνου, πρώτα ο Θεός!!

    1 τζέλ στο μπάμ και άλλα 4 ανα 6,5χλμ, 5 saltstick (1 ανα 45λεπτά) και νερό σχεδόν ανα σταθμό με φτάσαν στο 32χλμ.
    εκεί είχα υπολογίσει να πάρω το τελευταίο μου τζελ απο το οποίο καταναλωσα το 1/3 και ένιωσα μια αναγούλα στο στομάχι μου. φοβήθηκα και το πέταξα! ίσως να έπρεπε να πιω κοκα-κόλα στο 35 αλλά και αυτη την απέφυγα. τερμάτισα με φανερό το έσθημα της κόπωσης αλλά πολύ καλύτερα απο τις 2 προϋγούμενες συμμετοχές μου. η βελτίωση φανερή!!

    θεωρώ οτι αν είχαμε ήλιο αντί της λίγης βροχής και του αρκετού άερα τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα.
    ευτυχώς αυτή η δροσιά σε άφηνε να τρέχεις. αλλιώς θα καιγόμασταν και τα σημάδια στο σώμα μας θα ήταν πολύ διαφορετικά!!

    και του χρόνου με υγεία!!

    ΥΓ. τελικά το μετάλλιο έγινε grand succès. οι περισσότεροι αυτό ανέβαζαν στα social.

    #113910
    tzatzikis90
    Συμμετέχων

    πολλά συγχαρητήρια σε όλες/ους για τους τερματισμούς και τις επιδόσεις σας!

    δυστυχώς για εμένα η σκέψη της συμμετοχής είχε εγκαταλειφθεί αρκετά νωρίς αλλά λόγω δουλειάς δεν μπόρεσα να παραβρεθώ ούτε ως θεατής που τόσο ήθελα. δε θα κρύψω πως βούρκωσα όταν είδα πλήθος δρομέων να κατευθύνεται προς τα λεωφορεία στη Συγγρού Φιξ ή να περιμένει για το μετρό με τις χαρακτηριστικές τσαντούλες τους. ελπίζω του χρόνου να είμαι κι εγώ ένας από εσάς..

    και του χρόνου με υγεία!

    #113914
    StefanosM (papako)
    Συμμετέχων

    θα χαλάσω λίγο το τοπικ.
    Έχει κρατήσει κανείς το όνομα και το τηλέφωνο του τύπου που πούλαγε τα σύκα στο τέλος της έκθεσης;
    Μου τα έχει φάει όλα η γυναίκα μου 🙂

    #113916
    mashine
    Συμμετέχων

    @papako χαχαχα όντως είναι πολύ ωραία!Είναι στην ετικέτα αυτά που ψάχνεις…Μην μου πεις ότι έφαγε και την σακούλα!Αστειεύομαι

    #113918
    Nikejda
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σας και πάλι!

    Σας ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα, τα συγχαρητήρια και τους εγκωμιασμούς για το κείμενο.


    @Elda
    & @Tazi
    Οι επόμενοι στόχοι έχουν τεθεί και δεν έχω παρά να εκτελώ όσα μου ορίζει ο @Iwannhs-Vafeiadhs. Είχα ακούσει για τις προπονητικές επιτυχίες των αθλητών του αλλά ως αντιδραστικό ον ήθελα να δω τα αποτελέσματα πάνω μου.


    @Chriskapsio

    Ακριβώς αυτά που περιγράφεις, με την ίδια αλληλουχία και με τη ίδια σχεδόν χρονική απόσταση βίωσα κι εγώ. Όταν φτάνεις σε έναν αγώνα υπάρχουν κάποια ενδεχόμενα:
    1.Που μπορεί να μην είχες δώσει την απαραίτητα βαρύτητα κατά το διάστημα της προετοιμασίας και να σε έχουν καταστήσει ικανό μιας Χ δυναμικής (μικρότερης η μεγαλύτερης).
    2.Που δε μπορείς να επηρεάσεις και δεν έχει τύχει να προπονηθείς σε ανάλογες συνθήκες.
    3.Να υπερεκτιμήσεις ή να υποτιμήσεις τη δυνατότητά σου και να οδηγηθείς σε μία λάθος στρατηγική την ώρα του αγώνα.
    4.
    ..
    10.Όλα τα παραπάνω.

    Με άλλα λόγια, η ημέρα του αγώνα δεν είναι πχ. αυτές οι 4 ώρες μόνο, ούτε το σύνολο τον προπονήσεων ανεξάρτητο. Είναι ένα αποτέλεσμα πολλών παραγόντων υπό την επιρροή των οποίων καλείσαι να κάνεις performance όσα πρόβαρες για μήνες.


    @Kostas

    To αποτέλεσμα ενός εργομετρικού δεν είναι καθολικό. Θα μπορούσε να είναι αντιπροσωπευτικό του αγώνα εαν είχε εκτελεστεί υπό συνθήκες βροχής, ίδιας θερμοκρασίας με τη προχθεσινή κτλ.

    Καλό βράδυ!

    #113920
    Elda
    Συμμετέχων

    Λοιπον @nikejda τωρα που σε ειδα και στο fb σε θυμηθηκα, με προσπερασες λιγο μετα τον ημι και μεχρι το 30 σε ειχα μπροστα μου, θαυμαζα τα κοτσιδακια σου και σε ακολουθουσα, ησουν ατυπα λαγος μου γι αυτο και μου βγηκαν και τοσο καλα οι ανηφορες χαχα! Στην κατηφορα εξαφανιστηκες.

    Οι επομενοι στοχοι ποιοι ειναι αν θες να τους μοιραστεις μαζι μας?

    #113922
    StefanosM (papako)
    Συμμετέχων

    @mashine
    Για να ρωτάω, την έφαγε….
    Βασικά την πέταξε χωρίς να κρατήσει τα στοιχεία. Αν τα έχεις, τα θέλω

    #113926
    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    με το προγραμμα ‘Βαφειαδης’…μας ανοιξαν τα ματια και το μεγαλο αλμα εγινε ,κραταω τα σβελτα long run καθως και τα πολυ μικρα διαλλειματα αναμεσα στα κομματια των διαλλειματικων απο τα οποια και ωφεληθηκα αφανταστα

    #113928
    Nikejda
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σας! 😊


    @Elda

    Χαίρομαι που έστω και άτυπα ήμουν λαγός όπως χαίρομαι κάθε φορά που κάποιος έρχεται να μου πει ευχαριστώ που του έδωσα ρυθμό. Κι ακόμα πιο πολύ που σε κάθε επόμενο αγώνα αναγνωρίζω περισσότερα άτομα. Τα κοτσιδάκια έχουν καθιερωθεί σαν χτένισμα αγώνων.

    Σχετικά με τους στόχους..
    Αν και ο @Iwannhs-Vafeiadhs επιμένει να φτίαξω τη ταχύτητά μου και να εδραιώσω καλύτερους χρόνους σε 5αρι, 10αρι & Ημι (καθώς κάνω προπόνηση με καθοδήγηση 3 μήνες) ώστε να να με βοηθήσει και στον Μαραθώνιο..
    ..εγώ είμαι σε μόνιμη ανησυχία και ανυπομονησία ώστε να πιάσω το όριο στα 100χλμ για το Σπάρταθλον.Τη χρονιά που πέρασε ανακάλυψα το πάθος μου για τις υπεραποστάσεις κι έτσι βρέθηκα στο γύρο Πάρου.Το Σπάρταθλον ήταν όνειρο απο πιο παλιά.. Και κάθε μέρα συνειδητοποιώ πως απλά δε μπορώ να περιμένω..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 219 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.