Daniels Running Formula 3rd edition

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 68 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Skakinen
    Συμμετέχων

@stratus

Χρήστο δεν είναι μια συγκεκριμένη σελίδα. Κάποιες φορές βρίσκονται εύκολα ενώ κάποιες άλλες χρειάζεται μεγαλύτερη έρευνα. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν (σχεδόν) τα πάντα εκεί έξω…

Δεν με πρήζετε καθόλου. Χαρά μου να προσφέρω Γνώση.

chamav
    Συντονιστής

Επειδή ο λόγος του goRUN είναι υπόσχεση… νέο μενού κάτω από τους Αγώνες για τον υπολογισμό VDOT και επιδόσεων σε όλες τις αποστάσεις!

http://31958001149.blog.com.gr/calculator/

stratus
    Συμμετέχων

Ευπροσδεκτο το εργαλειο αλλα εχει ενα μικρο “εντομο”.Το δοκιμασα και μου εβγαλε χρονο για ημι 1:26:60 Κανονικα θα επρεπε να μετραψει το 60 σε ενα λεπτο και να βγαλει 1:27:00

big-blue
    Συμμετέχων

@kalogeridis Συγνώμη προφανώς και έκανα λάθος στο χρόνο. Ήταν πρωί και δεν είχα πιει καφέ:) 03:45 θα ήσουν ας πούμε.
    Για τα άλλα προγράμματά του δεν ξέρω, τρέχω αυτό επειδή έχει τις λιγότερες απαιτήσεις;)
    Νομίζω πως λέει: ανέβασμα 1 Vdot/6weeks
    Anyway, με τρέχουν απ τη δουλειά και δεν τρέχω να ηρεμήσει το μυαλό μου:(

dimitrissss
    Συμμετέχων

Θα το ξαναδιαβάσω, πάντα η δεύτερη ανάγνωση ενός βιβλίου είναι καλύτερη πιστεύω και θα προπονηθώ με κάποιο από τα προγράμματά του για τον προσεχή ΑΜΑ. Μάλλον κάποιο με 2 Q days.

big-blue
    Συμμετέχων

Δημήτρη αυτό δουλεύω τα τελευταία δυο χρόνια. Ότι απορία ή παρατήρηςη εχεις τη συζητάμε.
    Α, τα εχω περάσει σε εξελ με μετατροπή των μιλίων σε χλμ, μην κουράζεσαι, στείλε μειλ!

prof
    Συμμετέχων

Προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα για τον μαραθώνιο της Αθήνας. Ξεκίνησα να διαβάζω το βιβλίο και καλοβλέπω το πρόγραμμα 2Q.Έχω κάποιες ερωτήσεις:
    I typically suggest that weekly mileage vary from about 80 to 100 percent of peak (P) mileage, with P being the most mileage you plan to run in any single week of this program. For example, if you pick 40 miles as your peak weekly mileage, then, when I suggest .8P for a week, this means you run 80 percent of 40 (32 miles) for the week. Each week’s suggested fraction of P is listed in the second column of the program.
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί!
    1 T w/1 min rest between= περπάτημα!!!μέσα σε προπόνηση 12 μιλίων!
    Ποια η διαφορά w/2 min recovery jg και w/2 min jg
    Ποια η διαφορά 2 min E recovery jg με 2 min E
    Φαντάζομαι είναι το ίδιο 2 min jg recoveries με το 2 min recovery jg
    7 days: Q1 = 90 min E 13
    6 days: 60 min E 8
    5 days: Q2 = 3 E + 3 × (1 T w/2 min rests) + 2 E 8
    4 days: 50 min E 7
    3 days: 30-40 min E 5
    2 days: 0-20 min E 3
    1 day: 20-30 min E (race is tomorrow)
    Σύνολο 44 μίλια την εβδομάδα που θα τρέξεις!!!! Μάλλον κάτι κάνω λάθος!
    Αυτά για αρχή.
    Ευχαριστώ

el Cid
    Συμμετέχων

@prof Το Peak αναφέρεται στο μέγιστο εβδομαδιαίο όγκο χιλιομέτρων του προγράμμαατος που ακολουθείς.Αν κατάλαβα καλά εσύ έχεις επιλέξει το 90-113 χλμ., οπότε όρισε εσύ αυτό το μέγιστο πχ. τα 100 χλμ/βδομάδα. Τότε το 1P θα είναι τα 100 χλμ, το .8Ρ είναι 80 χλμ κοκ.
    Jogging, recovery jogging, warming up and cooling down & Easy running είναι περίπου το ίδιο τρέξιμο, σελ. 49. Εγώ προτιμώ το Jogging στο χαμηλότερο όριο.Προσοχή στα cruise intervals, όταν λέει rest και μένεις ακίνητος (νομίζω δεν σ΄αφήνει να απογαλακτώσεις και ξεκινάς επιβαρυμένος το επόμενο κομμάτι).
    Στο 3ο ερώτημα σου:εννοεί όποιο από τα δυο έρχεται πρώτο, πχ τα 90 λεπτά Easy ή τα 13 μίλια (21 χλμ.), υποθέτω για τους περισσότερους συμπληρώνεται πρώτα ο χρόνος κι όχι η απόσταση.

prof
    Συμμετέχων

Στην τελευταία εβδομάδα έχει για ΟΛΑ τα 2Q τον ίδιο χρόνο τρεξίματος απλώς αλλάζει το όριο των μιλίων. Αλλά και σαν ώρα να το δεις πάλι πολύ μου φαίνεται.
    @el Cid Θέλω να ακολουθήσω το 2Q των 64+ km.
    Διαλέγω το Peak να είναι στα 90 km. Στην πρώτη εβδομάδα οι Q προπονήσεις έχουν 53 κμ και πρέπει να κάνω το 80% του P δηλαδή 72 κμ. 72-53=19κμ σε Ε.
    Απορία: Την πρώτη εβδομάδα θα κάνω σύνολο 72κμ!!! και δύο προπονήσεις Q 53κμ?
    Στο προηγούμενο πρόγραμμα που έφτιαξα ανέβαζα τα κμ λίγο λίγο για να πάω από 40κμ σε 87κμ! Μήπως θα πρέπει να ξεχάσω τα 90 κμ στο Peak γιατί αυτό το πρόγραμμα έχει άλλη λογική? Αν κατεβάσω το Peak μου φαίνεται ότι θα έχω λίγα Ε!
    Πριν ξεκινήσω το 2Q σε πόσα κμ την εβδομάδα θα πρέπει να έχω φτάσει?
    Όσοι δουλεύετε το 2Q τι Peak βάζετε και τι χρόνους έχετε?

el Cid
    Συμμετέχων

41-55 miles (66-89 km) per week
    Weeks until race:18
    Fraction of peak:.8, 72 χλμ
    Q1 = 4 E + 8 M + 1 T + 1 E (a nonstop workout)
    Q2 = 8 E + 2 × (2 T w/2 min rests) + 1 T + 2 E
    Τα ποιοτικά χλμ είναι 14 x 1,6=22,4 χλμ, όλα τα υπόλοιπα της εβδομάδας είναι Εasy(50 χλμ).
    Κάνε μια σύγκριση με το αντίστοιχο πρόγραμμα του 4 week cycle και θα σου λυθούν πολλές απορίες.Έχει την ίδια λογική μ’ αυτό που θέλεις να ακολουθήσεις, αλλά περιλαμβάνει 8 προπαρασκευαστικές εβδομάδες που λείπουν από το πρόγραμμα των 18 του 2Q.Κι εδώ ο εβδομαδιαίος όγκος είναι υψηλός, αλλά τα Q sessions σε βάζουν προοδευτικά στις απαιτούμενες εντάσεις ξεκινώντας από χαμηλότερη VDOT(σκέφτομαι μάλιστα στις πρώτες 8 εβδομάδες να χρησιμοποιήσω ως peak τα 75-80 χλμ αντί για 90, για να μην πέσω απ’ ευθείας στα βαθιά) .Αυτός είναι ο πρώτος λόγος που επιλέγω το πρόγραμμα του 4 week cycle, ο δεύτερος είναι η comeback 4η εβδομάδα για αποφόρτιση. Όπως και να έχει, τα προγράμματα είναι απαιτητικά.Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα περισσότερο.

prof
    Συμμετέχων

Στον υπολογισμό της πρώτης εβδομάδας έκανα λάθος. Τα Q χιλιόμετρα ειναι 37 και τα Ε 35
    @el Cid
    Τα ποιοτικά χλμ είναι 14 x 1,6=22,4 χλμ, όλα τα υπόλοιπα της εβδομάδας είναι Εasy(50 χλμ).
    Στα ποιοτικά δεν βάζεις την Q2? που είναι 15×1,6=24. Σύνολο Q= 22,4+24=46,5!
    και Ε= 72-46,5=22,5

Στο 40+miles φτάνει Q=31 μίλια και Peak 0,9 ενώ στο 41-55 mileas χτυπάει
    κάτι 30 και 32 μίλια με Peak 1,0!
    Με βοήθησες και το σίγουρο είναι ότι θα πέσει μελέτη! γιατί είναι πολλά τα προγράμματα!!!

el Cid
    Συμμετέχων

Φίλε prof, κάνεις λάθος υπολογισμούς. Ποιοτικά χλμ. είναι αυτά που σημειώνω σε bold & italics, υπολογίζω Q1+Q2, δηλ 14×1,6=24. Τα Ε είναι προθερμανση και αποθεραπεία των Q!

dimitrissss
    Συμμετέχων

Πάντως τώρα που τα ξαναδιάβαζω δε βγάζω άκρη σε κάποια πράγματα. Π.χ. σελίδα 222 εβδομάδα 14 πριν τον αγώνα Q2=6E + 5x(4min I w/3 min jg recoveries) + 2E.

Δηλαδή 6 μίλια χαλαρά στην αρχή και 2 στο τέλος ωραία. Μετά λέει 5 φορές 4 τετράλεπτα Interval 3 διαλείμματα τζόκινγκ). Και τι πάει να πει 4 λεπτά interval? Σε τι απόσταση. Από το VDOT έχω ρυθμό για 400μ, 1000, 1200, 1600. Τι ρυθμό πρέπει να έχω και τι απόσταση να καλύψω σε 4 λεπτά;

dimitrissss
    Συμμετέχων

@el Cid Στο βιβλίο όλα τα Ε που συμπεριλαμβάνονται στις Q προπονήσεις είναι με bold

prof
    Συμμετέχων

@ el Cid
    Οταν βλεπω Q προπονηση ΟΛΑ τα κμ τα θεωρω Q. Στην στηλη μαλιστα οταν γραφει miles for Q sesions τα αθροιζει ολα. Δεν εξαιρεί τα E km, ουτε την προθερμανση και την αποθεραπεια. Δεν γνωριζω αν στο βιβλιο αναφερει κατι για αυτο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 68 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.