Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 751 έως 765 (από 1,670 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #111084
    Izz
    Συμμετέχων

    Από τι βλέπω του ρίχνω και μια 10ετια οπότε λογικό…… Χαχαχα

    #111092
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    😀

    #111094
    weatherman
    Συμμετέχων


    Η ASICS αποφάσισε να επισπεύσει τη διάθεση του NIMBUS 22. Υπήρξα για πολλά χρόνια φανατικός φίλος της εταιρείας, με δεκάδες ζευγάρια nimbus, cumulus, ds-trainer, trail μοντέλα της σειράς fuji, dynaflyte, ακόμη και ds-racer. Μακάρι η ASICS να γίνει πάλι η εταιρεία που ξέραμε, τα τελευταία δύο χρόνια είχε μείνει λίγο πίσω. Πιθανόν το νέο Nimbus να είναι στην έκθεση του ΑΜΑ, ενώ στην Αμερική και τη βόρεια Ευρώπη θα διατίθεται από την 1η Οκτωβρίου.

    #111152
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΛΙΑΚΟΣ
    Συμμετέχων

    Νίκο καλησπέρα. Επιβραβευτηκα από την ομάδα (novasportsrunnigteam) για τιυς αγώνες που ετρεξα για το πρώτο εξάμηνο του 2019 με δωροεπιταγη 60 ευρώ από το κατάστημα under armour
    Έψαξα σε αξιολογήσεις αλλά δεν είναι κάτι για παπούτσι under Armour.
    Να υποθέσω ότι δεν είσαι fan η δεν το έχεις δοκιμάσει?.
    Έχεις κάποιο μοντελο να προτείνεις?

    #111154
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @giorgos-pliakos Απλά δεν έχει τύχει, Γιώργο.
    Έχω δοκιμάσει κάποια στο παρελθόν αλλά δεν είχα ολοκληρωμένη άποψη, οπότε δεν μπορούσε να γίνει παρουσίαση.
    Π.χ. το Gemini ήταν decent, το δε Bandit 3 ωραιότατο.
    Το θέμα είναι πως στα μοντέλα της UA πέφτει γρήγορα και αρκετά η τιμή στα online μαγαζιά, ενώ εσύ θα πληρώσεις λογικά full price στο concept store.
    Προσωπικά θα κοίταζα και τον ρουχισμό της, είναι πολύ ποιοτικός, αν και τσιμπημένος.

    #111156
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΛΙΑΚΟΣ
    Συμμετέχων

    Ναι το ξέρω. Ηδη σε site τους μια ματιά που έριξα δεν έχει τιμές να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να πάρω ρούχα. Ήθελα ένα 2ο παπούτσι μαζί με το Reebok floatride που πήρα πρόσφατα για να το έχω. Η σαν προπονητικό η σαν αγωνιστικό
    Η να εναλασσω κ τα 2 αναλογα την διάθεση.
    Θα περάσω.. Μια γύρα αύριο από φυσικό κατάστημα. Το σίγουρο είναι ότι θα βάλω παραπάνω χρηματα. Ίσως μέχρι 40 ευρώ…

    #111176
    Nikolas
    Συμμετέχων

    solar boost st

    IMG-5b128b059980157dbd3fc4c2c1a17ee3-V

    Αγόρασα τα παραπάνω παπούτσια για να αντικαταστήσω τα pegasus 35 μετά από παρότρυνση φίλου και δεν το μετανοιωσα. Το παπούτσι είναι πολύ άνετο στο τρέξιμο του , έχει περισσότερο rebound από το 35 χωρίς η αίσθηση του να είναι βαριά παρόλο που ζυγίζει περισσότερο από το nike.
    Αυτή είναι η πρώτη αίσθηση από το παπούτσι και θα ξαναγράψω όταν θα έχω περισσότερα χλμ με αυτό.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι σχετικά με το μέγεθος που επέλεξα. Στο nike είχα επιλέξει το Νο 43 (US9.5) και το αντίστοιχο νούμερο στο solar είναι 43 1/3 (US9.5).Το nike μετά από κάποια χλμ συνεχόμενου τρεξίματος με ενοχλούσε μπροστά στα δάχτυλα …όχι κάτι φοβερό ..ίσα ίσα…και για να αποφύγω το συγκεκριμένο φαινόμενο επέλεξα το νούμερο του solar. Όντως το πρόβλημα εξαφανίστηκε και δεν έχω πλέον καμιά ενόχληση στα δάχτυλα αλλά νοιώθω ότι το πόδι μου κινείται λίγο μέσα στο παπούτσι με αποτέλεσμα να πάει να μου κάνει φουσκάλα κάτω από τα μετατάρσια. Είναι ο πάτος του boost που μου δημιουργεί το πρόβλημα λόγω του ότι ακόμη είναι καινούρια ή η άνετη γραμμή του solar δεν ταιριάζει με το πόδι μου; Είχε κανένας σας αντίστοιχο πρόβλημα;

    #111210
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @nikolaospapachristos Η φτέρνα σου κλειδώνει κανονικά, Νικόλα;

    …νοιώθω ότι το πόδι μου κινείται λίγο μέσα στο παπούτσι με αποτέλεσμα να πάει να μου κάνει φουσκάλα κάτω από τα μετατάρσια.

    #111218
    Nikolas
    Συμμετέχων

    @echetlos κανονικα Νικολα μου!

    #111224
    konkarien
    Συμμετέχων

    Καλημέρα.

    Ψάχνοντας στο skroutz,ένα οικονομικό μοντέλο,για το υπόλοιπο της προετοιμασίας και τον αγώνα του μαραθωνίου.
    βρήκα το Brooks Revel 2 στα 70 ευρώ.
    Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος,ας πει την εμπειρία του.
    Αν το συγκρίναμε με το Brooks Launch;

    Καλή συνέχεια.

    Κώστας

    #111248
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @nikolaospapachristos Σα νούμερο είναι το ίδιο με το Nike. Απλά η Adidas το πάει ανά 1/3 και όχι ανά 1/2 όπως οι περισσότερες εταιρείες. Αν δεις τα εκατοστα, είναι ίδια. Πιθανώς δεν σου ταιριάζει και τόσο σωστά η εφαρμογή του, συμβαίνει.
    Δοκίμασε και με έναν άλλο πάτο, να τοποθετηθεί κάπως διαφορετικά το πέλμα σου μέσα στο παπούτσι.


    @kostas
    Μια χαρά παπούτσι είναι, Κώστα. Σχεδόν ίδια σόλα με το Launch, απλά 12άρι drop.
    Λίγο πιο άνετο επάνω μέρος.

    #111264
    konkarien
    Συμμετέχων

    @EchetlosΕυχαριστώ πολύ Νίκο.

    #111272
    Vasilis Giannaris
    Συμμετέχων

    Προχθές 12χλμ χωρισμένα στα 3, με 3 διαφορετικα παπούτσια τα 4 πρώτα χλμ με το run fast το δεύτερο με το zoom fly sp και το τρίτο με το skechers ride 7 το οποίο δεν μου άρεσε σε σχέση με τα δύο πρώτα και μετά απο 1χλμ έβαλα πάλι τα run fast.Σημερα 7 χλμ με το skechers όπου μετά από 3 χλμ όπου ζεστάθηκε ο αφρός άρχισε να μου θυμίζει όλα τα ωραία που θυμώνουν για το παπούτσι (είχα να το φορέσω πάνω απο 6 μήνες για τρέξιμο). προβληματισμός για το τι θα φορέσω στον Μαραθώνιο. το run fast ωραίο αλλά δεν νομίζω να παει πάνω από το 21χλμ το zf sp έχω τρέξει ημιμαραθωνιο μία χαρά αλλά δεν ξέρω πόσο θα με πάει παραπάνω και εχει γύρω στα 170 χλμ και το skechers που έτρεξα πέρσι και έχει 130 χλμ.

    #111274
    ΜΑΝΩΛΗΣ
    Συμμετέχων

    Καλημέρα! Ψάχνω ένα παπούτσι το οποίο να κλειδώνει καλά στη φτέρνα και να αποφορτίζει το γόνατο. Έχω κάποιες ενοχλήσεις σε αριστερό γόνατο και δεξιό αχίλλειο τις οποίες τις παλεύω με πάγο.
    Κάτι σε Brooks, saucony ή κάτι άλλο αλλά σε drop από 8mm και πάνω. Διαβάζω τα πολύ καλά reviws του Νίκου αλλά θα ήθελα και την γνώμη αυτών που έχουν αγοράσει τέτοια παπούτσια για παρόμοιος λόγους κι έμειναν ευχαριστημένοι.

    #111278
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @vasilis_giannaris Και το ZF και το Ride έχουν λίγα χλμ Βασίλη, μην τα φοβάσαι.
    Και εννοείται πως και τα δύο κανουν για μαραθώνιο.


    @nikman
    Το παπούτσι που σου κλειδώνει καλά την φτέρνα είναι αυτό που όταν το δοκιμάσεις θα διαπιστώσεις πως σου κλειδώνει καλά την φτέρνα. 😉
    Για τις ενοχλήσεις σου, μην ψάχνεις γιατρειά από το παπούτσι, την αιτία βρες.
    Βέβαια, ένα πιο σταθερό παπούτσι θα βοηθούσε την άρθρωση του γονάτου σου. Δες μοντέλα όπως τα Ghost, Glycerin, 1080, Triumph 5 αλλά και τα αντίστοιχα της Mizuno.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 751 έως 765 (από 1,670 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.