Stryd

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 72 συνολικά)
  • Συντάκτης
    thestria
    Συμμετέχων

Ψήθηκα, θα το αγοράσω!
    Να περιμένω την μαύρη Παρασκευή ή δεν θα δούμε διαφορά στο κόστος;

Vassilis K
    Συμμετέχων

@thestria πέρυσι είχαν μια έκπτωση, νομίζω 20% στην αγορά του δεύτερου Stryd.
    Φέτος, προσωπικά, πιστεύω πως η έκπτωση, αν υπάρχει, θα είναι μικρή γιατί πουλάει πολύ και η αναμονές είναι συχνές. Μην σε πάρω όμως στον λαιμό μου.

karakatsanisg
    Συμμετέχων

Πως βγαίνει το marathon race powerμε βάση τις ζώνες; πως τρέχεις το μαραθώνιο με το stryd;

Στέλιος
    Συμμετέχων

Το marathon pace ειναι περιπου το 90% του critical power.
    Σε αρκετους αθλητης με slow twitch muscle fibers, μπορει να φτασουν ακομα και στο 92-93%.
    Αλλα εσυ κρατας το περιπου 90%

karakatsanisg
    Συμμετέχων

Εγω εχω 276W critical power οποτε παω στα 248W race power.
    Πρέπει να το δοκιμάσω σε long πρώτα …

giorgosgr
    Συμμετέχων

το critical power στο βγαζει απο δοκιμαστικα που κανεις , απο καθημερινες προπονησεις πως ; γιατι αλλο ειναι να τρεχεις 10 km και αλλο μαραθωνιο

Στέλιος
    Συμμετέχων

Οπως εγραψα πριν 5 μερες. Υπαρχει “χειροκινητη” και αυτοματη μεθοδος για να υπολογιστει το CP.
    Σαφως μεγαλυτερη ακριβεια εχει το χειροκινητο, μιας και ακολουθει συγκεκριμενα δοκιμασμενα πρωτοκολλα.

Το CP ειναι τα μεγιστα watt που μπορεις να κρατησεις απο 30 εως περιπου 70 λεπτα . Πριν φτασεις σε σημειο εξαντλησης. Ειναι σαν να τρεχεις γαλακτωμενος, αλλα σε σταθερη κατασταση με τη μεγιστη ποσοτητα γαλακτικου που μπορει να αντεξει το σωμα σου. Λιγο ακομα να πας πιο γρηγορα και γαλακτωσεις λιγο παραπανω… και σε παιρνει μπαλα και σε οδηγει ψιλογρηγορα προς την εξαντληση. Ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω. Ειναι μια πολυ πολυ κοντινη προσεγγιση του FTP (Functional Threshold Power) που ξερουν οι ποδηλατες. Ας αφησουμε στην ακρη τα 70 λεπτα, μιας και ειναι για τους elite αθλητες που αντεχουν να πηγαινουν τεζα για περισσοτερο χρονο , εμεις κινουμαστε περιπου στα περιπου 30-50 λεπτα.

Αρα, το FTP ή αλλιως CP (το οποιο προσεγγιζει το FTP) , οπως καταλαβαινεις αντιστοιχει σε προπονηση πιο δυνατη απο μια προπονηση στο LT.

Σε εναν αγωνα 5χλμ, προβλεπεται να παιζεις πανω απο το CP ακομα και κοντα στο 110%. Στο 10αρι θα εισαι περιπου στο 100% του CP. Αυτα παντα με την προυποθεση οτι ειναι σωστα υπολογισμενα.
    Θελω να πω οτι, εαν εσυ δεν ζοριστεις αρκετα κατα τη διαδικασια ευρεσης του CP, τοτε αυτο θα σου βγαλει μικροτερο CP απο το πραγματικο σου και θα καταληξεις να πηγαινεις σε λαθος ζωνες(πιο χαλαρα απο οτι πραγματικα μπορεις).

Αυτο που πρεπει να συκρατησεις ειναι το ακολουθο! Για να γινει υπολογισμος του CP θα πρεπει η προπονηση σου εχει χρονο τουλαχιστον 30 λεπτα. Για να γινει trigger επαναυπολογισμου του CP, θα πρεπει σαφως η προπονηση να ειναι ζωηρη. Οχι long και easy runs. Εαν δεν κανεις γρηγορα run για 1-2 μηνες, τοτε αυτοματως το CP σου πεφτει, οπως εγραψα και την περασμενη εβδομαδα.

Μπορεις να διαβασεις σχετικα με την αυτοματη μεθοθο εδω : https://blog.stryd.com/2019/07/09/introducing-auto-calculated-critical-power/

Echetlos
    Συντονιστής

@steliosg Λοιπόν, σου στέλνω δακτυλογράφους, γραμματείς, επιμελητές και φτιάξε άρθρο, Στέλιο.
    Ευκολότερο θα ήταν σε σχέση με τόσες απαντήσεις που έχεις ήδη δώσει.

giorgosgr
    Συμμετέχων

ευχαριστώ πολυ στελιο να σε καλα . μια καλυτερη τιμη περιμενω και το εχω αγορασει !!!

Στέλιος
    Συμμετέχων

@echetlos . Θα το κανουμε το αρθρο. Το καλο ειναι πως οι αποριες και τα ερωτηματα που εγραψαν εδω οι φιλοι μας, βοηθανε στην καθοδηγηση.

Θεωρω οτι το running power ειναι ενα απο τα θεματα που στο μελλον θα παιξουν μεγαλο ρολο. Επειδη για τους δρομεις, ολα αυτα ειναι καινουρια πραγματα και υπαρχει ενας σκασκος απο θεωριες και ορολογιες, θα πρεπει να γραφτουν μερικα γενικα πραγματα για το running power. Εχω αρχισει να σχηματιζω μια εικονα του τι χρειαζεται. Ηδη, νομιζω, οτι υπαρχει μια ικανοποιητικη γενικη εικονα του τι συμβαινει.

@unforgiven , Γιωργο θα σου ελεγα να περιμενεις προς το black friday, αλλα οπως εχει αναφερθει, τα προηγουμενα 2-3 χρονια το μονο που εκαναν ηταν 50Ευρω εκπτωση στα 2 κομματια.
    Εναλλακτικα μπορεις να εχεις το νου σου στον επισημο reseller που ειναι στην Αγγλια. Βγαζει προσφορες κατα καιρους που ισως να ειναι δελεαστικες.
    Το μαγαζι ειναι αυτο : https://newrunninggear.com/products/stryd-running-power-meter
    Ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα με το να το αγορασεις απο το επισημο store του Stryd.
    Βεβαια, πλεον εχουμε το θεμα του Brexit και δεν ξερω τι θα συμβει με τα τελωνεια.

Εχω πολλες συνομιλιες με το επισημο support του Stryd και ειναι 100% επισημος reseller και για την Ευρωπη ισχυουν 2 χρονια εγγυησης. Τα εχω γραπτα σε email ολα αυτα.

thestria
    Συμμετέχων

Ένα αναλυτικό βίντεο για το πώς λειτουργούν τα power meters.

Panagiotis82
    Συμμετέχων

Καλησπέρα παιδιά! Το αγόρασα τέλος Αυγούστου και το έχω χρησιμοποιήσει λίγο. Θα το βάλω για πώληση. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να μου πει.

pseiras
    Συμμετέχων

Την βοηθεια σας οι παλαιοτεροι.

Κατοχος και εγω του stryd εδω και λιγες μερες και στο powercenter στο pc , δεν μου εμφανιζει τις πιο βασικές επιλογές όπως analyze/improve/compete.
    Εμφανίζει μόνο calendar και profile.
    Απο οτι διαβασα υπαρχει καινουργιο powercenter (powercentermodern) και απο οτι βλεπω απο το λινκ που μπαινω μαλλον αυτο χρησιμοποιω.
    Προσπαθω σβηνοντας απο το λινκ το “modern” να μπω στο παλιο μπας και μου εμφανισει ολες τις επιλογες αλλα με ξανακάνει redirect στο καινουργιο.
    https://www.stryd.com/powercentermodern/profile
    Ξερει κανεις τι κάνω λάθος?

Δυο λογια για το stryd και για μένα σαν πρωτες εντυπωσεις.
    Ειμαι καινουργιος στο τρεξιμο με 3-4 προπονησεις την εβδομαδα ερχομενος απο ποδηλατικες προπονησεις τα τελευταια 5 χρονια.
    Σταματησα να πηγαινω στο Αλσος Νεα Σμυρνης που ειναι διπλα απο το σπιτι μου γιατι οι εκει προπονησεις μου εβγαιναν λογω ανηφορας συνεχεια ως tempo.
    Με το stryd επιτελους βγαινουν ως base κρατωντας σταθερα βατ στις ανηφορες.
    Ειναι αρχη ακόμη αλλα μόνο που με γλυτωσε να παιρνω αμαξι για να πηγαινω στον Νιαρχο για τα easy runs , αρχιζει και κανει την αποσβεση του.
    Αυτα προς το παρον και θα επανελθω οταν θα εχω σφαιρικη εικονα.

Echetlos
    Συντονιστής

@pseiras Οι προπονήσεις στο άλσος έχουν μεγάλο όφελος, κράτησέ τις.

pseiras
    Συμμετέχων

Ναι , τελικα στο Αλσος μπορεις να κανεις τα πάντα , οτι προγραμμα και να ακολουθεις.
    Θελει εμπειρια σωστης διαχειρισης μονο κατι που δεν εχω ακομη αλλα εκει κουμπωσε το stryd.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 72 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.