Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 3ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 3ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 887 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #14697
    spy
    Συμμετέχων

    @than:…όχι Θαναση … δεν θα με πάρει από κάτω…!Απλά μία διαπίστωση έκανα … άλλωστε εγώ χαίρομαι από τη προσπάθεια και μόνο που βάζω … κι ας μην υπάρχει αποτέλεσμα …!Παρεπιπτοντως … πολλά συγχαρητήρια για χθες … κι από εδώ!Όπως καταλαβαίνεις είναι θέμα πολυ-λιγων μηνών πλέον το sub40 στο 10αρι για σένα!!!

    #14698
    Kostão
    Συμμετέχων

    Καλημέρα, σήμερα η Δευτεριάτικη μου ανάβαση βουνού, 5χλμ πάνω σε 5:45 και 5χλμ κάτω σε 4:02 με 2 χλμ ζέσταμα και άλλα τόσα αποθεραπεία. Σύνολο 14,35 σε 1:13.

    #14699
    Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

    Εμένα προσωπικά με έχει πιάσει ο χειμώνας και η διάθεση για τρέξιμο είναι πολύ περιορισμένη. Είναι που νυχτώνει και γρήγορα είναι που αλλάζει και ο καιρός… και μπορώ να πω ότι οι προπονήσεις μου είναι κάτι σαν τους δεινόσαυρους, δηλαδή είδος προς εξαφάνιση

    #14700
    Nestoras Katsios
    Συμμετέχων

    ο χτεσιν’ος μου αγώνας στο Ψυχικό

    προσέθεσαν ένα επιπλέον στενό φέτος σε σχέση με πέρσι και βγήκε ακριβώς πάνω από 10χμ. Πολύς κόσμος, δεν το περίμενα, και λόγω της κοινής έκκίονησης 5+10χμ έγινε πανικός. Κλασσικά παιδιά, εγγόνια, παππούδες και γιαγιάδες στριμώστηκαν στην πρώτη γρταμμή της εκκίνσης για τη φώτο, και επειδή άργησα να κάνω ζέσταμα δεν μπορούσα να προσεγίσω τους πρώτους (και όσους προσπαθούσα να με αφήσουν να περάσω μπροστά με κοιτούσαν στραβωμένα). Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τί σκέφτονται δρομείς του 6-7’χμ όταν μπλέκουν στην εκκίονηση με τον Μελαχροινό του 3,10” δε λυπούνται τους ίδιους και τα εγγόνια τους που απειλούνται να ποδοπατηθούν? χαρακτηριστικός και ένας τύπος γυμναστηρίου, με βερμούδα και παπούτσια μπασκετ, που όρμησε αφηνιασμένος στην κατηφόρα σταβ πρώτα 500μ. πραγματικά με 3’/χμ, και ενώ προσπαθούσε να βάλει τα ακουστικά με τη μουσική στα αυτιά του, που συνεχώς έβγαιναν, ε στην πρώτη ανηφόρα ξέπνοος το γύρισε σε τζόκινγκ

    #14704
    stratus
    Συμμετέχων

    2 ωρες και 5 λεπτα τρεξιμο,με σπαστικο αερα, στα οποια καλυφτηκαν 27,33 χλμ

    #14705
    tazi
    Συντονιστής

    @nestoras_katsios Εχεις απολυτο δικιο Νεστορα, εδω ομως ακομα και πραταθλητες, καταλαβαινεις που αναφερομαι…., κανουν τα ιδια, για τη φωτογραφια και τη μουρη και μετα πανε στο 5+, γιατι να μη το κανει και ο μιστερ ποντικια ή η μις κομμωτηριο. Παντως εγω πολυ γελαω με δαυτους, τα παιζουν στο διλεπτο συνηθως και μετα φανταζομαι οτι θα τους βγαινει απο τη μυτη.

    #14706
    Nestoras Katsios
    Συμμετέχων

    Gepostet von gorun.gr am Sonntag, 4. Dezember 2016

    ενδεικτική φώτο. Τα πιτσιρίκια ήταν ακριβώς στην πρώτη σειρά, κάτι αρκετά επικίνδυνο. Είναι υπέροχη εικόνα να βλέπεις νέα παιδιά, αλλά στις μικρές αποστάσεις (1-2χμ) αφού είναι και κακό για την ανάπτυξη τους να τρέχουν σε πεντάρια από τα 10 τους χρόνια. Δεν είναι τυχαίο ότι ο ΣΕΓΑΣ στα πανελλήνια πρωυαθλήματα παμπαίδων β’ (13-14 ετών) δεν έχει απόσταση πάνω από 2χμ. Και βέβαια είναι και οι γραφικότητες παλιών δρομέων (2 γυναίκες μου έρχονται έντονα στο μυαλό) που για ναδιαφημίσουν την προπονητική τους πλέον ιδιότητα μπαίνουν στην πρώτη σειρά τρέχοντας στο 5′, μη σεβόμενες (-οι) το παρελθόν τους.

    #14707
    Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

    Μια λύση θα ήταν σε κάθε αγώνα να υπάρχουν 2 γκρουπ δρομέων με βάση προηγούμενη επίδοση.
    Έτσι θα “έσπαγε” το μπούγιο της αφετηρίας και θα μπορούσαν οι πιο γρήγοροι να βρεθούν μπροστά χωρίς εμπόδια κατά την έναρξη

    #14709
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @nestoras_katsios Εξαιρετικός χρόνος φίλε, σε μια δύσκολη διαδρομή!

    #14711
    tazi
    Συντονιστής

    7×1000 σε 340/345, ενιωθα οτι πηγαινα σχεδον στο ρελαντι, στο εβδομο που ηταν στο 335 ενιωσα οτι κατι γινεται. Με το κρυο οι προπονησεις βγαινουν χωρις να το καταλαβεις. Διαλειμμα 2 λεπτα, 4 ζεσταμα, 2 αποθεραπεια.

    #14719
    spy
    Συμμετέχων

    … και μου επεσε ο κληρος να γραψω τη προπονηση μου … μετα απ’ αυτη του @tazi …!Τι να πω τωρα???
    Σημερα το πρωι στους δρομους της Κηφισιας, χωρις αερα αυτη τη φορα αλλα με πολυ κρυο και καθαρο ουρανο, 12 χλμ ελευθερο τρεξιμο σε 57’18”!


    @tazi
    : Νικολη χρονια πολλα … και ο,τι επιθυμεις … απο πλευρας τρεξιματικων επιδοσεων … και βεβαια οχι μονον εκει…!

    @echetlos
    : Νικο επισης χρονια πολλα … με υγεια και χαρα … κι ενα μαραθωνιο καθε χρονια!
    Φυσικα κι ενα μεγαλο ευχαριστω για την συνδρομη σας στη βελτιωση μου ως δρομεας ολα αυτα τα χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα!

    #14723
    sotos-marathon
    Συμμετέχων

    @echetlos και @tazi Χρονια πολλα πολυχρονοι, πολυχρωμοι και πολυ γρηγοροι!!

    …Μετα απο 3 ημερες χωρις ιχνος τρεξιματος λογω φορτου εργασιας σημερα το πρωι 12χλμ με μ.ο ρυθμο 4.55”/χλμ..

    ”Run smart..Run For Life”

    #14733
    dimitrissss
    Συμμετέχων

    Διαλειμματική 3×2000 στο 4:20. Με τα παρελκόμενα σύνολο 12 χιλιόμετρα.

    #14734
    Kostão
    Συμμετέχων

    Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες. Υγεία μόνο.
    Σήμερα προγραμμάτισα 8Χ600 με 1:50 χαλαρό ανάμεσα, με το κάθε ένα να βγαίνει περίπου στο 2:15. Εκτός από το πρώτο που βγήκε 5″ πιο αργό, τα υπόλοιπα ήταν όλα κοντά στο στόχο, μαζί με τα ζεστάματα 11,4 χλμ σε 1 ώρα.

    #14736
    spy
    Συμμετέχων

    …χθες το απόγευμα 90’ασκησεις ενδυνάμωσης κορμού, χεριών και ποδιών … σήμερα το πρωί 1500 μέτρα κολύμβηση σε 36’55”!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 887 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.